• تاریخ انتشار : 98/10/30 - 13:25
  • تعداد بازدید خبر : 1
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

امکان تصویربرداری همزمان به وسیله دو سیستم تصویربرداری (Dual-Modality Imaging) فراهم شد

با به کارگیری دو سیستم رادیوگرافی به وسیله اشعه ایکس و تصویربرداری فلورسنت و با استفاده از روش های پردازش تصویر، امکان تصویربرداری همزمان بوسیله این دو سیستم تصویربرداری در آزمایشگاه پیش‌بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران فراهم شده است.

به گزارش روابط عمومی آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه، سیستم های تصویربرداری به طور کلی به دو دسته Anatomical و Functional تقسیم‌بندی می‌شوند؛ نوع اول به بررسی ساختار بدن می پردازد که شامل تصویربرداری های X-ray Radiography ،Scan CT و MRI است و در نوع عملکردی به بررسی فعالیت یک عضو یا بافت خاص در بدن پرداخته می شود که انواع پر کاربرد آن سیستم های تصویربرداری PET، SPECT و تصویربرداری فلورسنت هستند.
با تلاش تیم تحقیقاتی آزمایشگاه پیش بالینی، امکان تصویربرداری همزمان رادیوگرافی و فلورسنت که هر دو تصاویر دو بعدی هستند، فراهم شده است. در تصویربرداری فلورسنت اطلاعات ساختاری کمی از بافت‌ها به دست می‌آید. بنابراین ترکیب تصویربرداری فلورسنت با تصویربرداری ساختاری مانند رادیوگرافی می تواند اطلاعات بیشتری در اختیار محققان قرار دهد. با داشتن داده‌های تصویربرداری فلورسنت، می توان از تصاویر رادیوگرافی برای مشخص کردن مرز بافت‌هایی با ویژگی‌های نوری متفاوت و تعیین دقیق محل توزیع دارو در بدن حیوان استفاده کرد.
از این پس محققانی که از این خدمات بهره مند می شوند، می توانند با در اختیار داشتن اطلاعات ساختاری و عملکردی نمونه های حیوانی خود در تصویربرداری in vivo اطلاعات کاملتری را دریافت کنند.
خبر و عکس: محمد رجبی
 
  • گروه خبری : اخبار ویژه
  • کد خبر : 97310
خبرنگار