گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/07/30 - 09:20
  • تعداد بازدید خبر : 360
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
به همت معاونت غذا و دارو

برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری از مسمومیت ها در بوستان پردیس بانوان مشیریه

جلسه آموزشی باهدف آشنایی عموم مردم در خصوص انواع مسمومیت‌ها و راهکار و پیشگیری از آن‌ها در بوستان پردیس بانوان مشیریه برگزار شد.

93642.mp3 برگزاری جلسه آموزشی پیشگیری از مسمومیت ها در بوستان پردیس بانوان مشیریه

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، جلسه آموزشی باهدف افزایش آگاهی و حساس سازی گروه های مختلف جامعه در مورد مسمومیت دارویی و راهکارهای آن و ارتقای دانش جامعه درخصوص خطرات ناشی از مسمومیت‌ها و نحوه برخورد با این ‏رخداد روز دوشنبه 29 مهر 98 در محل بوستان پردیس بانوان مشیریه برپا شد.
در این جلسه دکتر شیوا دهقان کارشناس دارویی اداره نظارت و پایش فرآورده های سلامت معاونت غذا و دارو به ارائه آموزش هایی برای آشنایی با مسمومیت پرداخت و گفت: به هر ماده ای که هنگام ورود به بدن (خوراکی، تنفسی، تزریقی) و یا تماس با پوست موجب اختلال در تندرستی و یا موجب مرگ شود سم می گویند.
وی ادامه داد: مسمومیت ممکن است بطور تصادفی یا در اثر بی احتیاطی و یا در مواردی بصورت تعمدی بوسیله مواد سمی ایجاد گردد و تماس با سموم ممکن است به صورت ناگهانی با عوارض مشهود و سریع و یا تماس تدریجی همراه با بروز مسمومیت های تاخیری باشد.
دکتر دهقان افزود: بطور کلی راه های ورود سم به بدن عبارتند از: خوراکی، تنفسی، جذب پوستی، تزریقی واغلب مسمومیت های خانگی از طریق خوراکی و یا تنفسی است.
کارشناس دارویی اداره نظارت و پایش فرآورده های سلامت معاونت غذا و دارو تهران در این جلسه در خصوص انواع مسمومیت‌ها، مسمومیت در کودکان و پیشگیری از بروز مسمومیت دارویی در کودکان، مسمومیت‌های گوارشی، تنفسی، پوستی، تزریقی، مسمومیّت در اثر مواد نفتی، مسمومیّت با سموم آفت کش، مسمومیت در اثر مواد شیمیایی سوزاننده،  روش‌های پیشگیری از آن و اقدامات اولیه در برخورد با فرد مسموم توضیحاتی ارائه داد.
دهقان خطرنشان کرد: شیر نه تنها در همه موارد مسمومیت به درمان کمک نمی کند بلکه در بعضی موارد منجر به تشدید مسمومیت می شود.
وی در خصوص مسمومیت از طریق خوراکی گفت: مسمومیت غذایی با خوردن غذاهای آلوده بوجود می آید و برای جلوگیری از آن باید شرایط صحیح نگهداری و پخت غذاها رعایت شود و همچنین کلیه غذاهای آماده قبل از مصرف کاملاً جوشانیده و کنسرو ها بصورت باز نشده به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوشانده شود.
دکتر شیوا دهقان کارشناس دارویی اداره نظارت و پایش فرآورده های سلامت معاونت غذا و دارو دو نوع از مسمومیت بسیار مهم را مسمومیت دارویی و مسمومیت در کودکان عنوان کرد.
وی افزود: داروها یکی از خطرناک ترین عوامل مسمومیت زا در منازل می باشند، عدم توجه به میزان مصرف دارو، مصرف داروها در تاریکی، همراه با خواب آلودگی و مصرف خودسرانه داروها، همگی می تواند منجر به مسمومیت های دارویی شوند و لازم به ذکر است شايعترين علت بروز مسموميت در جهان، مصرف داروها بيش از مقادير درماني مي باشد.
دهقان در پایان با اشاره به اینکه سالمندان گروه مهمی هستند که بروز مسمومیت در آنها بسیار جدی و خطرناک است گفت: اصلی ترین عوامل بروز مسمومیت در این رده سنی تشابه ظاهری شکل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی سوادی یا کم سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مصرفی دارو هستند و بهترین روش برای پیشگیری از خوردن دوز تکراری دارو، یادداشت کردن  دفعات مصرف دارو و یا قرار دادن قرصها در داخل جعبه های مخصوص تقسیم بندی شده است.
همچنین در این جلسه بروشورهایی با موضوع نحوه پیشگیری از مسمومیت در کودکان، مسمومیت ناشی از داروها، سموم دفع آفات، مواد شیمیایی، فلزات سنگین (فلز سرب)، سوءمصرف مواد مخدر، گازها و منوکسیدکربن به مراجعه‌کنندگان ارائه شد.

خبرنگار: سمیه رنجبر

عکاس: خدیجه آبپر

  • گروه خبری : معاونت غذا و دارو
  • کد خبر : 93642
کلمات کلیدی
خبرنگار
خديجه  آب پر

خديجه آب پر