گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/09/13 - 15:39
  • تعداد بازدید خبر : 2978
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

برگزاری جلسه کمیته دانشگاهی کنترل عفونت با حضور معاونان درمان و غذاوداروی دانشگاه

معاون درمان دانشگاه در جلسه کمیته دانشگاهی گفت: مهمترین توصیه کمیته کنترل عفونت دانشگاه، در حال حاضر برای عموم مردم و کادر مراقبتی پزشکی، رعایت بهداشت فردی پیشگیرانه است.

95333.mp3 برگزاری جلسه کمیته دانشگاهی کنترل عفونت با حضور معاونان درمان و غذاوداروی دانشگاه

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی معاونت درمان دانشگاه، در جلسه روز چهارشنبه 13 آذر 98 که با حضور اعضای کمیته کنترل عفونت دانشگاه در معاونت درمان برگزار شد، دکتر مهدی رضایی معاون درمان دانشگاه با اشاره به شیوع بیماری آنفلولانزا در خصوص وضعیت آنفلولانزا در 32 بیمارستان دولتی و خصوصی تحت پوشش جغرافیایی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تاکنون در مراکز درمانی تابعه یک هزار و 38 مورد نمونه گیری از موارد مشکوک انجام شده است و تلاش می شود در موارد مثبت اقدامات درمانی مناسب و به هنگام برای بیماران صورت گیرد. مهمترین توصیه کمیته کنترل عفونت دانشگاه، در حال حاضر برای عموم مردم و کادر مراقبتی پزشکی، رعایت بهداشت فردی پیشگیرانه است. با توجه به پشت سرگذاشتن پیک ابتلا به آنفلوانزا هجوم برای تهیه واکسن و دارو اثربخشی لازم را ندارد.  
وی در ادامه به مشکلات ساختاری بهداشت و درمان شهر تهران اشاره کرد و افزود: متاسفانه به علت تقسیم بندی نامناسب مناطق تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی شهر تهران، مناطق جغرافیایی تحت پوشش معاونت بهداشت دانشگاه با مراکز درمانی و بیمارستان های تابعه حوزه معاونت درمان همپوشانی کامل ندارد و این اشکال ساختاری، تصمیم گیری ها را در موارد حساس بسیار دشوار می کند.
دکتر رضایی همچنین در خصوص تشکیل پرونده سلامت دانشجویان پزشکی گفت: تمامی فراگیران جزئی از خانواده دانشگاه هستند و باید با آن ها نیز مانند سایر کادر پزشکی رفتار شود.
دکتر منان حاجی محمودی معاون غذا و داروی دانشگاه ضمن تشکر از دکتر کارگر برای تهیه گزارش ارزیابی رعایت استاندارد CLSI در آزمایشگاه های بیمارستانی تابعه گفت: تلاش و زمان زیادی برای تهیه این گزارش معطوف شده و با توجه به اینکه امور آزمایشگاه ها تحت نظارت معاونت درمان است امیدواریم با همکاری هم بتوانیم کیفیت نتایج آزمایشات را افزایش دهیم.
وی همچنین در خصوص داروی تامی فلو که در درمان آنفلوانزا استفاده می شود گفت: در حال حاضر مشکل خاصی در تهیه این دارو نیست.
دکتر شیرین افهمی متخصص عفونی بیمارستان دکتر شریعتی در این جلسه با تاکید بر رعایت بهداشت دست و نکات ایمنی در مراکز درمانی برای پیشگیری از آنفولانزا گفت: قطعا مزایای واکسن آنفولانزا برای گروه پرخطر بیش از مضرات نادر آن است. بیش از 95 درصد مردم با رعایت نکات بهداشتی مثل شست و شوی دست با آب و صابون یا ضدعفونی با الکل، پرهیز از دست دادن و روبوسی همچنین فاصله یک متری با بیمار مبتلا به آنفولانزا و توجه به علائم این بیماری می توانند به راحتی از ابتلای به آن پیشگیری کنند.
دکتر علی نیک فرجام مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشت در این جلسه در خصوص چگونگی ثبت افراد مبتلا به آنفولانزا در پایگاه های دیده ور تحت نظارت معاونت بهداشت دانشگاه و اهمیت آن توضیح داد و گفت: این اطلاعات در سامانه مراقبت بیمارستانی و هم در سامانه ملی آنفولانزا ثبت می شود.
وی با اشاره به محدودیت های موجود در گرفتن نمونه گیری گفت: به دلیل اینکه امکان نمونه گیری از همه موارد نیست تنها کسانی که علائم تنفسی سخت دارند اندیکاسیون نمونه گیری دارند. نمونه ها به بخش ویروس شناسی دانشکده بهداشت که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت و از آزمایشگا ه های با کیفیت در سطح بین المللی است ارسال می شود.
در این جلسه دکتر مونا کارگر مدیر نظارت و پایش فرآورده های سلامت معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز توجه به راهکارهای پیشگیری از افزایش مقاومت میکروبی را مهم خواند و بر رعایت استاندارد CLSI و دستوالعمل کتاب مرجع سلامت برای ارتقای بخش میکروب شناسی آزمایشگاه های بیمارستانی تاکید کرد و گفت: در این راستا رعایت این استانداردها بر کیفیت آزمایش ها و تعیین مسیر درمان بیماران بسیار کمک کننده و اثرگذار است.
خبرنگار و عکاس: نجمه باهو

  • گروه خبری : معاونت درمان,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 95333
خبرنگار
مهدی  گلپایگانی

مهدی گلپایگانی