گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/29 - 08:23
  • تعداد بازدید خبر : 4260
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی نوزاد نارس در بیمارستان دکتر شریعتی

با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاونت درمان دانشگاه و مسئولان بیمارستان دکتر شریعتی جشن شکوفه های نارس در این مرکز برگزار شد.

94729.mp3 برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی نوزاد نارس در بیمارستان دکتر شریعتی

گالری عکس

در جشن نوزاد نارس که به مناسبت گرامیداشت 17 نوامبر (مقارن با 26 آبان ) روز جهانی نوزادان نارس روز سه شنبه 28 آبان 98 با حضور دکتر سعید رضا مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی، دکتر نسرین عباسی مدیر نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان دانشگاه، دکتر عباس حبیب اللهی فوق تخصص نوزادان و کارشناس اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت، دکتر مرضیه حسن پور هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی و مربی بین المللی NidCap ، دکتر ستاره ثاقب فوق تخصص نوزادان و رییس بخش NICU، جمعی از اعضای هیئت علمی و کادر پرستاری بیمارستان شریعتی، کارشناسان گروه مامایی معاونت درمان دانشگاه و تعدادی از خانواده های نوازادان نارس به همراه کودکانشان در سالن شهید پیرویان این مرکز برگزار شد.
دکتر مهرپور با قدردانی از دکتر شجری و دکتر ثاقب در برگزاری این مراسم و تشکر از حضور نمایندگان وزارت بهداشت و معاونت درمان دانشگاه گفت : هنگامی که این فرشته های کوچک به دنیا می آیند نسبت به نوزادان Term ( رسیده) نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند. در مسیر پر چالش تکامل نوزادان نارس بسیاری از متخصصین زنان، ماماها، پرستاران NICU متخصصین و کادر پرستاری سایر بخش های بیمارستان و در نهایت پدران و مادران آن ها زحمات زیادی را بر دوش می کشند که ماحصل این تلاش مقدس و تعامل خوب همین کودکان شاد و سالمی هستند که امروز در این مراسم حضور دارند و من از همه کسانی که در جریان این فرآیند نقش موثری دارند سپاسگزارم. 
دکتر نسرین عباسی از میزبانی بیمارستان دکتر شریعتی در برگزاری این جشن قدردانی کرد و افزود: این مراسم به پاسداشت همراهی خانواده ها و کادر درمان در مسیر مراقبت نوزادان نارس برگزار شده است و من خوشحالم که به نمایندگی از حوزه درمان دانشگاه در جمع پر انرژی این کودکان حضور دارم. آنچه این جمع را بسیار زیبا می کند حضور پزشکان و پرستاران به عنوان عضوی از خانواده کودکانی است که مدتی را تا سپری شدن مراحل رشدشان در این مرکز زندگی کرده اند.  
دکتر حسن پور با اشاره به علت نامگذاری 17 نوامبر به عنوان روز جهانی نوزادان نارس از سوی سازمان جهانی بهداشت گفت: این نامگذاری برای تقدیر و تشکر از سفر پر فراز و نشیب خانواده هایی است که برای مراقبت از نوزادانشان چند ماهی را در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ها در کنار کادر درمان زندگی می کنند. چرا که در تولد نوزاد نارس غم و شادی والدین توام با هم است و اصطلاحا این خانواده ها گرفتار سوگ ناشناخته و همچنین در این مسیر مشکلات اقتصادی و عاطفی زیادی را متحمل می شوند. انتخاب رنگ بنفش به عنوان یکی از سنبل های این روز جهانی دو ویژگی منحصر به فرد و آسیب پذیر بودن است. هدف از گرامیداشت این روز در جهان جلب حمایت های دولت ها و جوامع برای توجه به این نوزادان و خانواده هایشان است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت سالانه پانزده میلیون نوزاد نارس ( از هر 10 تولد یک نارس ) در جهان متولد می شوند. 
وی با اشاره به پیشینه NID CAP  در ایران افزود: مراقبت منحصر به فرد و یگانه از نوزادان (NID CAP) یا مراقبت تکاملی از نوزادان نارس از سال 2013 در چهار بیمارستان کشور آغاز شد که در دانشگاه علوم پزشکی تهران بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) یکی از آن مراکز بود.
دکتر حبیب اللهی در این مراسم گفت: نوزادان پیش از تولد از ضرب آهنگ قلب مادرشان آن ها را به خوبی می شناسند و به عشق دیدنش، سفر بزرگشان را برای تولد آغاز می کنند.
دکتر ثاقب نیز مراقبت از نوزادان نارس را یک کار گروهی خواند که در آن نقش خانواده ها  و همکاریشان با کادر درمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

خبرنگار  و عکاس: نجمه باهو

 

  • گروه خبری : معاونت درمان,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 94729
خبرنگار
نجمه باهو

نجمه باهو