گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/01 - 12:09
  • تعداد بازدید خبر : 317
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

به همت معاونت غذا و دارو جلسه آموزشی دستیاران زنان و زایمان بیمارستان آرش برگزار شد

جلسه آموزشی دستیاران بیمارستان آرش باهدف آموزش و آشنایی بااهمیت عوارض و خطاهای دارویی و نحوه گزارش دهی آن‌ها، آشنایی با فرمولاری دارویی بیمارستان و پروتکل‌های دارویی برگزار شد.

93739.mp3 به همت معاونت غذا و دارو جلسه آموزشی دستیاران زنان و زایمان بیمارستان آرش برگزار شد
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو، این جلسه آموزشی با حضور برخی از اساتید و نیز دستیاران بیمارستان آرش در روز دوشنبه 29 مهرماه سال 98 با حضور دکتر منا کارگر، مدیر نظارت و پایش فراورده‌های سلامت معاونت غذا و دارو در سالن آمفی‌تئاتر این بیمارستان برگزار شد.
در این جلسه دکتر کارگر به بیان تاریخچه عوارض دارویی، اهمیت عوارض ناخواسته دارویی و گزارش دهی آن، فرایندهای گزارش دهی در ایران و نیز باورهای نادرستی که می‌تواند سبب کاهش گزارش دهی عوارض دارویی شود اشاره کرد و در مورد آن‌ها توضیحاتی را بیان داشت. در ادامه وی همچنین به برخی از اقدامات صورت گرفته توسط مرکز ملی ثبت و گزارش ایمنی و عوارض ناخواسته فرآورده‌های سلامت به دنبال بررسی گزارش‌ها ارسالی از مراکز درمانی اشاره کرد.
دکتر کارگر همچنین در خصوص خطاهای دارویی و راهکارهایی جهت کاهش خطاهای تجویز داروها نیز مطالبی را بیان کرد و اهمیت گزارش دهی خطاهای دارویی را به‌عنوان علل قابل‌پیشگیری مشکلات مرتبط با دارو حائز اهمیت فراوانی توصیف کرد که می‌تواند ضمن کمک به اصلاح سیستم‌ها و پروسه‌ها، سبب پیشگیری از بروز مجدد خطا توسط سایرین و ارتقاء ایمنی بیماران شود. دکتر کارگر در بحث تجویز داروها در بیمارستان‌ها نیز خاطرنشان کرد که تجویز داروها در بیمارستان صرفاً از میان داروهای فرمولاری دارویی بیمارستان که زیرمجموعه‌ای از فهرست داروهای ایران است می‌تواند صورت گیرد و به محدودیت‌های تجویز داروهای موجود در فرمولاری ازجمله در خصوص داروهای تحت پروتکل اشاره کرد. 
وی همچنین خاطرنشان کرد با توجه به‌ضرورت تجویز منطقی داروها بر اساس پروتکل‌های دارویی در مورد برخی از داروها، پروتکل‌های دارویی در دانشگاه ابلاغ‌شده است که ضروری است فرم‌های مربوطه برای تجویز این داروها توسط پزشک معالج تکمیل شود. در ادامه به محدودیت تجویز برخی آنتی‌بیوتیک‌ها و ضرورت تجویز آن‌ها بر اساس تائید متخصص عفونی نیز اشاره شد.  توضیح اینکه در این جلسه کتاب پروتکل آنتی‌بیوتیک پروفیل اکسی قبل از اعمال جراحی و پروتکل درمان تجربی عفونت‌های بیمارستانی  همراه با سایر فرم‌ها، پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های مورداشاره در جلسه در اختیار حاضرین قرار گرفت.
خبرنگار: خدیجه آب پر
عکاس: مرتضی ابراهیمی
 
 
 
  • گروه خبری : معاونت غذا و دارو
  • کد خبر : 93739
کلمات کلیدی
خبرنگار
خديجه  آب پر

خديجه آب پر