گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/10/14 - 13:49
  • تعداد بازدید خبر : 1595
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

جلسه مشترک هیئت رییسه دانشکده پزشکی با اعضای هیئت علمی بیمارستان فارابی برگزار شد

جلسه مشترک هیئت رییسه دانشکده پزشکی با اعضای هیئت علمی گروه چشم پزشکی بیمارستان فارابی با هدف ارائه گزارش های آموزشی و پژوهشی این بیمارستان برگزار شد.

96700.mp3 جلسه مشترک هیئت رییسه دانشکده پزشکی با اعضای هیئت علمی بیمارستان فارابی برگزار شد
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، جلسه مشترک هیئت رییسه دانشکده پزشکی با اعضای هیئت علمی گروه چشم پزشکی بیمارستان فارابی صبح شنبه 14 دی 1398 با حضور دکتر شهریار نفیسی، رییس دانشکده پزشکی ، جمعی از معاونان این دانشکده و اعضای هیئت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه در بیمارستان فارابی برگزار شد.
دکتر محمدرضا اکبری، رییس بیمارستان فارابی در ابتدای گزارش خود ضمن معرفی این بیمارستان، آمار مراجعان و تعداد جراحی های انجام شده در این مرکز در سال ۱۳۹۷ را بیان کرد که بیش از ششصد هزار مراجعه کننده به درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی این بیمارستان و بیش از ۹۰ هزار مورد جراحی از نکات مهم این گزارش بود.
وی تعداد بالای مراجعه‌کنندگان، انجام اعمال جراحی فوق تخصصی هم رده با بهترین مراکز چشم پزشکی کشورهای پیشرفته و وجود داده های مناسب برای پژوهش های منحصر به فرد را از فرصت های مناسبی دانست که در این بیمارستان وجود دارد. دکتر اکبری البته به این موضوع اشاره کرد که تراکم بالای بیماران ارجاعی و اثرات آن می‌تواند تهدیدی بر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اساتید و دستیاران باشد.
رییس بیمارستان فارابی همچنین از برقراری ارتباط میان گروه چشم پزشکی این بیمارستان با مراکز علمی و دانش بنیان خبر داد و تصریح کرد: چند نفر از پزشکان بیمارستان فارابی را مامور به برقراری ارتباط میان گروه چشم پزشکی و واحدهای مرتبط با فناوری های نوین چشم پزشکی در دانشگاه و مراکز علمی مختلف مانند دانشگاه امیرکبیر کرده‌ایم. اگر بخواهیم به پیشرفت ادامه دهیم راهی جز استفاده از فناوری های نوین دنیا نداریم. 
افزایش سهمیه اعضای هیئت بورد بیمارستان‌فارابی و تقویت سمینارهای این بیمارستان به عنوان نماد قطب علمی چشم پزشکی از دیگر موضوعاتی بود که دکتر اکبری به آنها اشاره کرد.
در ادامه دکتر علیرضا خدابنده، معاون آموزشی، دکتر محمدطاهر رجبی، معاون پژوهشی، دکتر صدرالسادات، رییس بخش بیهوشی و دکتر محمد سلیمانی، معاون بین الملل بیمارستان فارابی نیز گزارش هایی از عملکرد واحدهای خود را ارائه کردند.
دکتر بهادری، رئیس دفتر دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز بیمارستان فارابی را یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کشور دانست و گفت: بسیار خوشحالیم که گروه بزرگی از اعضای هیئت علمی و اساتید این بیمارستان را طبقه جوان تشکیل می دهند. این بیمارستان نقطه عطف و خدمتگزار واقعی چشم پزشکی کشور است. بیمارستان فارابی سابقه تربیت چشم پزشکان زیادی را دارد. در واقع اعضای هیئت علمی حال حاضر بیمارستان فارابی میراث دار بزرگانی همچون پروفسور شمس، دکتر علوی، دکتر ملک مدنی، دکتر ضرابی و سایر اساتید بزرگ و مورد احترام کشور هستند. 
وی تاریخچه مختصری از پیوند قرنیه و چاپ مقالات چشم پزشکی به زبان فارسی و انگلیسی در بیمارستان فارابی را بازگو کرد و افزود: این بیمارستان در طول تاریخ چشم پزشکی کشور نقش اساسی را در درمان بیماری های مختلف بر عهده داشته است. در گذشته تراخم در کشور شیوع بالایی داشت و کوری ناشی از این بیماری مشکلات بزرگی را به وجود آورده بود. اما تلاش اساتید این بیمارستان که همگی از افراد خوشنام چشم پزشکی کشور هستند باعث ریشه کنی آن شد. بنده برخلاف گلایه ها، مشکلات و کاستی های موجود، بیمارستان فارابی را به عنوان بهترین و خدمتگزارترین بیمارستان کشور در زمینه چشم پزشکی می دانم که یکی از نشانه های آن مراجعه بالای بیماران که حداقل 10 برابر بهترین بیمارستان های چشم پزشکی کشور است، می باشد. 
دکتر بهادری در پایان صحبت های خود ابراز امیدواری کرد ارتباط میان بخش تحقیقات و چشم پزشکی بیشتر از گذشته شود تا با تقویت کار گروهی بتوان مسیر پیشرفت چشم پزشکی کشور را هموار کرد.
در پایان این جلسه دکتر نفیسی ضمن عرض تسلیت شهادت سردار رشید اسلام سردار قاسم سلیمانی، از حضور در جمع اعضای هیئت علمی بیمارستان فارابی ابراز خشنودی کرد و گفت: بیمارستان فارابی همیشه یکی از افتخارات دانشگاه علوم پزشکی تهران و از قدیمی ترین مراکز آموزشی و درمانی دانشگاه است. ما از مدت ها پیش درصدد بودیم تا جلسه‌ای را با اعضای محترم گروه چشم پزشکی بیمارستان برگزار کنیم که خدا را شکر امروز این فرصت فراهم شد.
وی  با ابراز رضایت از ارائه نظرات و پیشنهادات سازنده توسط اعضای هیات علمی گروه چشم پزشکی افزود: نکات خوبی در این جلسه وجود داشت. همه ما نقاط ضعف و اشتباهاتی داریم. برگزاری این جلسات با گروه‌های مختلف پزشکی در بیمارستان ها و دانشگاه می توانند ما را در رفع این نقاط ضعف یاری کند. بنده از همه گروه های درمانی بیمارستان ‌فارابی تشکر کرده و به این نکته اشاره می کنم که بازدید های هیئت رئیسه دانشکده پزشکی، بازدید بیمارستانی نیست. بلکه به صورت بازدید و برگزاری جلسه با گروه هاست. قطعاً در زمان مناسب با دیگر گروه های بیمارستان فارابی مانند گروه بیهوشی و پاتولوژی نیز جلساتی خواهیم داشت. 
وی با اشاره به مشکلات موجود در نظام سلامت کشور گفت: علاوه بر نظام سلامت مشکلاتی نیز در بیمارستان ها وجود دارد که حل آنها نیاز به برنامه‌ریزی طولانی‌مدت دارد. البته ما همیشه تا حد امکان پیگیر رفع این مشکلات هستیم.
جذب هیئت علمی جدید موضوع دیگری بود که رییس دانشکده پزشکی مطرح کرد و اظهار داشت: ما انتخاب عضو هیات علمی مناسب را بر عهده بیمارستان فارابی گذاشته ایم و اگر گروه چشم پزشکی فردی را مناسب عضویت در این گروه بداند ما نیز در دانشکده پزشکی همکاری لازم را برای جذب وی انجام می دهیم. نکته دیگری که ذکر آن را لازم می دانم استفاده از اعضای هیئت علمی بازنشسته پس از پایان دوره خدمت می باشد. بازنشستگی یک روند اداری و معمول است ولی می توان از اساتید بازنشسته نیز در جایگاههای مختلف بیمارستان فارابی استفاده کرد. این اساتید گنجینه هایی هستند که در طول دوره خدمت خود همواره به عنوان یک سرمایه شناخته می شدند.
رییس دانشکده پزشکی حفظ همدلی را یکی از نکات مثبتی دانست که باید بین اعضای هیئت علمی یک گروه وجود داشته باشد و افزود: تغییر رییس و مدیر گروه در هر بیمارستان و گروهی امری طبیعی است. ممکن است در این میان اختلاف نظرهایی نیز وجود داشته باشد. اما در یک گروه و مجموعه همه اعضا باید با همدلی و کمک خود بکوشند تا دانشگاه و بیمارستان به اهداف مورد نظر خود برسد. درست است که شرایط سختی در کشور وجود دارد اما اختلاف نظرها نباید در این شرایط ما را از رسیدن به اهداف اصلی در نظام سلامت باز دارد. همچنین در زمینه پژوهش و مرکز تحقیقات نیز باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کرد که این مرکز بیشتر در اختیار گروه چشم پزشکی باشد و اعضای این گروه بتوانند فعالیت های پژوهشی خود را هم راستا با یکدیگر انجام دهند.
خبر: سید عباس قاضی میرسعید
عکس: حمیده امیدوار
  • گروه خبری : بیمارستان فارابی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 96700
خبرنگار
معصومه  عزيزي

معصومه عزيزي

1 نظر برای این مطلب وجود دارد

احمد رضا شمشیری

احمد رضا شمشیری

78/10/11 - 00:00

با سلام؛ دریغ از یک لبخند در چهره همکاران عزیز! احمد رضا شمشیری

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

نظر دهید