گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 90/11/05 - 00:00
  • تعداد بازدید خبر : 2
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

حلول ماه ربيع الاول، ماه نزول بركات الهي مبارك باد

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: رسول گرامي اسلام(ص) فرمود: هركس بشارت ماه ربيع الاول را به من بدهد، من هم بشارت بهشت را به او مي دهم.

27678.mp3 حلول ماه ربيع الاول، ماه نزول بركات الهي مبارك باد

ماه ربيع الاول سومين ماه از ماههاي قمري و از ماه هاي فرخنده براي شيعيان است. در اين ماه بركات خداوند بر زمين فرود مي آيد و انوار جمال الهى بر زمين و زمينيان مى‏تابد. وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ ...؛ از مردم كسي هست كه جان خويش را در راه رضايت خداوند مي فروشد.(بقره/ 207)
اين آيه نوراني در شب اوّل ربيع الاول در شأن اميرالمؤمنين علي(ع) نازل شد. آن شب پيامبر(ص) از شر كفّار از مكه به مدينه هجرت كردند و امام علي(ع) اين قهرمان هميشه تاريخ با نثار جان خويش در بستر رسول الله(ص) خوابيدند. آري، آن شب ليلة المبيت بود...
 ماهي كه در آن حوادث تاريخي مهمي اتفاق افتاده است كه از آن جمله، حادثه مهم و تاريخي ليلة المبيت، هجرت حضرت محمد(ص) از مكه به مدينه، ولادت پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ازدواج حضرت محمد(ص) با حضرت خديجه (س)، آغاز امامت امام مهدي (عج) و هلاكت يزيد بن معاويه از جمله حوادث فرخنده اين ماه است. همچنين غزوه بني نضير در سال چهارم هجري، صلح امام حسن مجتبي(ع) با معاويه در سال 41 قمري، شهادت حضرت امام حسن عسگري عليه السلام در سال 260 قمري، واقعه احراق مكه در هنگام جنگ يزيد با عبدالله بن زبير در سال 64 قمري، حادثه صاحب زنج و قتل 300 هزار نفر از مردم بصره به دست موفق عباسي در سال 258 از ديگر حوادث مهم ماه ربيع الاول است.

از آداب اين ماه است:

- مستحب است، به شكرانه هجرت موفّقيت آميز رسول خدا(ص) اين روز را روزه بگيرند و صدقه و انفاق و احسان نمايند.( اقبال، صفحه 592)
- دعا، در زمان ديدن هلال خواندن دعاى هلال وارد شده است و اقلش آن است كه سه مرتبه بگويد اللّهُ اَكْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگويد: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى أذْهَبَ شَهْرَ كَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ كَذا. بهترين دعاى زمان رؤيت هلال دعاى 43 «صحيفه سجاديه» است.
ـ قرآن خواندن هفت مرتبه سوره «حمد».
ـ روزه از امورى كه بر آن تأكيد شده، سه روز روزه گرفتن در هر ماه است. مرحوم «علامه مجلسى در «زادالمعاد» مى گويد: مطابق مشهور، اين سه روز، پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه است.
-نماز، شب اول ماه: دو ركعت نماز بجا آورد، به اين نحو كه: در هر ركعت پس از سوره «حمد» سوره «انعام» را بخواند سپس از خداوند متعال بخواهد كه او را از هر ترسى و هر دردى ايمن گرداند.

آداب و اعمال ماه ربيع الاول(به طور كامل)

گردآوري و تنظيم: محبوبه بهلولي

  • گروه خبری : روابط عمومی قدیمی,مطالب فرهنگی قدیمی
  • کد خبر : 27678
کلمات کلیدی
خبرنگار
مدیر سیستم

مدیر سیستم

2 نظر برای این مطلب وجود دارد

ندا

ندا

78/10/11 - 00:00

با سلام و عرض ادب ازا ينكه به مناسبتهاي ديني ارج مي نهيد كمال تشكر و قدرداني را دارم. اميد اينكه در پرتو الطاف خداوندگار و امام زمان (عج الله تعالي فرجه الشريف) زندگي با بركتي داشته باشيم. يا علي

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *
عليرضا

عليرضا

78/10/11 - 00:00

سلام جالب بود من كه ماهش رو خيلي دوست دارم ماه شادي و سروره

پاسخ

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

نظر دهید