گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/09/24 - 11:24
  • تعداد بازدید خبر : 24
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

درمان‌های جدید بیماری‌های گوارشی در بیمارستان شریعتی

متخصصان گوارش بیمارستان شریعتی درمان‌های جدید بیماری‌های گوارشی را همگام با دنیا انجام می‌دهند.

95782.mp3 درمان‌های جدید بیماری‌های گوارشی در بیمارستان شریعتی
گالری عکس
فیلم
به گزارش روابط عمومی بیمارستان شریعتی، بخش آندوسکوپی بیمارستان شریعتی چندی است درمان بیماران آشالازی را با روشی جدید انجام می‌دهد. به همین منظور ابتدا مترصد فرصتی شدیم و سراغ استاد ملک‌زاده رفتیم، رئیس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران:
استاد ملک‌زاده درباره فعالیت پژوهشکده گوارش و کبد و درمان‌های جدیدی که در این مرکز انجام می‌شود بفرمایید:
ما در این مرکز خدمات پیشرفته‌ای ارائه می‌دهیم و از تمام ایران مراجعه‌کننده داریم و خوشبختانه همکاران ما در شهرستان‌ها مراکزی مشابه مرکز ما ایجاد کردند و به‌طور خلاصه می‌توانم بگویم که همکاران ما خدمات پیشرفته گوارش کبد و روش‌های جدید درمانی که در دنیا ابداع می‌شود را اینجا به‌راحتی انجام می‌دهند و حتی برخی روش‌ها را برای اولین بار در دنیا متداول کردیم.
درباره بیماری آشالازی چه درمان جدیدی در اینجا انجام می‌شود؟
 یکی از مراکزی که در دنیا بیشترین تعداد بیماران آشالازی را دارد این مرکز است. تقریباً 1600 بیمار ا داریم و بدون جراحی این بیماران را درمان می‌کنیم. این درمان جدید به روش POEM انجام می‌شود.
در ادامه این گفت‌وگو و با تشکر از استاد ملک‌زاده به سراغ دکتر محمدباقری می‌رویم عضو هیئت‌علمی گروه بیماری‌های گوارش و کبد.
 دکتر باقری درباره کار جدیدی که در این بخش انجام می‌دهید توضیح بفرمایید:
 این کار نخستین بار و با حمایت استادان صاحب‌نظر ازجمله استاد میکاییلی، در این مرکز انجام می‌شود و یک جراحی اندوسکوپیک هست که اختصاصاً برای بیماران آشالازی انجام می‌شود. چون این مرکز بیشترین بیماران مبتلابه آشالازی را دارد. درواقع در دنیا این جراحی اولین بار در ژاپن شروع شد و بعد به اروپا و امریکا گسترش پیدا کرد.
 POEM به چه معناست و چه‌کاری برای بیمار انجام می‌شود؟
در این جراحی
Peroral endoscopic myotomy به روش آندوسکوپی وارد مری می‌شویم. بالای دریچه تحتانی مری برش و تونلی را ایجاد می‌کنیم به طول 13 سانتی‌متر وازآن جا به داخل معده می‌رویم و لایه عضلانی که عامل ایجادکننده بیماری است را در طول دیواره مری و در محل دریچه اتصال مری به معده برش می‌دهیم. این کار قبلاً با روش جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌شد.
این روش چه مزیت‌هایی برای بیمار دارد؟
مراقبت‌های بعد از عمل و عوارض کم‌تری داریم و محدودیت برای سن افراد و جود ندارد و ازآنجاکه اغلب بیماران ما جوان هستند هیچ برشی روی شکم نداریم.
 تا الان چند مورد از این نوع این درمان انجام‌شده؟
 تا الآن 20 مورد انجام‌شده و هیچ عارضه‌ای مشاهده نشده است . عمدتاً بیماران ما موارد مقاوم به درمان‌های دیگر بوده‌اند که چندین نوبت درمان‌های دیگر انجام‌شده بود و حتی جراحی‌شده بودند.
درباره این بیماری هم آشالازی توضیح بفرمایید:
آشالازی یک بیماری است که به‌صورت اشکال درحرکت دیواره مری و شل شدن دریچه مری در قسمت اتصال به معده اتفاق می‌افتد. به این معنی که وقتی غذا می‌خواهد وارد معده شود این دریچه به‌جای شل شدن سفت می‌شود درست برعکس کسانی که ریفلاکس دارند. این عارضه به‌تدریج باعث می‌شود که غذا داخل مری بماند و مری گشاد می‌شود. بیماران آشالازی بوی بددهان دارند، محتویات غذا ممکن است به ریه برگردد و عوارضی از جمله عفونت های تنفسی پیدا کنند.
 در این بیماران کیفیت زندگی پایین آمده و علائم به به‌تدریج پیشرفت می‌کند و اغلب بیماران در مراحل پیشرفته به ما مراجعه می‌کنند.
شیوع بیماری آشالازی چقدر است؟
این بیماری شایعی نیست و موارد تک‌تک دیده می‌شود ولی مهم است که پزشکان و همکاران به فکر این بیماری باشند و زود تشخیص دهند. امیدواریم با توجه به آگاهی که الآن ایجادشده به تعداد بیشتری از بیماران این خدمت را ارائه دهیم.
 خیلی ممنون و برایتان آرزوی موفقیت و سلامت داریم.
 
خبر: فرانک معصومی فرد
عکس: مهدی ولی الهی
 
 
  • گروه خبری :
  • کد خبر : 95782
کلمات کلیدی
خبرنگار
 فرانک  معصومي فرد

فرانک معصومي فرد