گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 97/07/07 - 11:59
  • تعداد بازدید خبر : 455
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

دکتر ذنوبی: نهادینه شدن فرهنگ آگاهی از پدافند غیرعامل در دانشگاه، موجب کاهش آسیب‌پذیری در هنگام خطر می‌شود

مرکز مدیریت خطر حوادث و پدافند غیرعامل، یکی از مراکز مهم در سطح دانشگاه است که در امور، پدافند غیرعامل، پیشگیری از حوادث، هدایت بیماران، MCMC (سامانه پایش داده‌های مراقبت‌های درمانی)، مرکز عملیات اضطراری (EOC)، اورژانس بیمارستانی و آمبولانس‌های خصوصی فعالیت دارد.

80316.mp3 دکتر ذنوبی: نهادینه شدن فرهنگ آگاهی از پدافند غیرعامل در دانشگاه، موجب کاهش آسیب‌پذیری در هنگام خطر می‌شود

با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه‌ی پدافند غیرعامل این موضوع مهم در حوزه معاونت درمان مدنظر قرارگرفته است. مرکز مدیریت خطر حوادث و پدافند غیرعامل واقع در خیابان ایتالیا ساختمان شفا است که ازلحاظ سازه‌ای از مقاومت مناسبی برخوردار است.
دکتر ذنوبی رئیس مرکز مدیریت خطر حوادث و پدافند غیرعامل دانشگاه است که برای آشنایی بیشتر با این مرکز خدمت ایشان رسیدیم تا در گفت گویی سؤالات خود را مطرح کنیم.

لطفاً ابتدا در خصوص پدافند غیرعامل و ارتباط آن با دانشگاه علوم پزشکی تهران توضیحاتی بفرمایید؟
پدافند از دو واژه پد» و  آفند تشکیل‌شده که به معنای ضد و مقابله با جنگ است و چون غیرعامل بکار برده می‌شود بر غیرمسلحانه بودن تأکید دارد و شامل همه اقدامات غیرمسلحانه‌ای می‌شود که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می‌شود که از منابع بالادستی بر لزوم اجرایی کردن اصول آن تأکید شده است و در سطح وزارت بهداشت نیز ستاد و کارگروه‌های مرتبط دارد که با روسای دانشگاه‌های کل کشور در ارتباط هستند. کشور ما هم همواره در معرض مخاطرات درونی و بیرونی قرار دارد. لزوم توجه ویژه به پدافند غیرعامل در بین معاونت‌ها، مدیران، اعضا هیئت‌علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران که گسترده‌ترین دانشگاه کشور در حوزه جغرافیایی و علمی است و نقش اصلی در آموزش و درمان بیماران کل کشور در زمان جنگ و صلح دارد یکی از دغدغه‌های اصلی است. لزوم داشتن پرسنل کارآمد و ساختمان‌های مقاوم برای ارائه خدمات دانشگاه بسیار مهم است، چراکه اگر بیمارستان‌ها و واحدهای آموزشی و دانشکده‌های ما آسیب‌پذیر باشند و کارکنان و دانشجویان ما نتوانند در مقابله با مخاطرات به نحو صحیحی عمل کنند عملاً دیگر دانشگاه تهران کارآمد نخواهد بود و تداوم خدمات خود را از دست خواهد داد و بزرگ‌ترین سرمایه‌های دانشگاه که کارکنان آن هستند در معرض مخاطره قرار خواهند گرفت.

لطفاً در مورد ساختار مرکز مدیریت خطر حوادث و پدافند غیرعامل در دانشگاه بفرمایید؟
ساختار این مرکز در مهروموم‌های مختلف در حال بهینه شدن بوده لذا با ارائه آخرین دستورالعمل وزارتخانه، ساختار به‌نحوی‌که بیان می‌کنم ارتقاءیافته که لازم است اعضای هیئت‌علمی، کارکنان و دانشجویان در جریان قرار بگیرند، اعضای کارگروه‌ها به شرح ذیل است،
دکتر محمود بیگلر معاون توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی منابع (رئیس کارگروه کالبدی فنی، پشتیبانی)، دکتر علیرضا پارساپور مدیر روابط عمومی (رئیس کارگروه اطلاع‌رسانی و آرامش بخشی)، دکتر وحید ذنوبی رئیس اداره پدافند غیرعامل (رئیس کارگروه امداد، نجات و فوریت‌ها)، دکتر مرعشی مدیر آمار و فناوری اطلاعات (رئیس کارگروه آمار و فناوری اطلاعات)، دکتر امیرعلی سهراب پور معاون آموزشی (رئیس کارگروه آموزش و پژوهش)، دکتر عبدالرحمان رستمیان معاون امور اجتماعی (رئیس کارگروه اجتماعی)، دکتر منان حاجی محمودی معاون غذا و دارو (رئیس کارگروه غذا و دارو)، دکتر علیرضا دلاوری معاون بهداشت دانشگاه (رئیس کارگروه بهداشت) دانشگاه و همچنین، دکتر محمدعلی صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر سید محمدهادی موسوی مدیر دفتر بازرسی، دکتر علیرضا زاکانی مسئول بسیج جامعه پزشکی، دکتر سید مرتضی طباطبائی مدیرکل انتقال خون تهران و دکتر سید احمدرضایی مدیر حراست دانشگاه اعضای کمیته هستند که با توجه به وسعت و اهمیت کارکرد مرکز مدیریت حوادث، در سطح دانشگاه تصمیم گرفته شد تا این گروه ازنظر تشکیلاتی به یک مدیریت ارتقاء یابد که جا دارد از زحمات دکتر رضایی معاون درمان برای حمایت‌های بسیاری که داشتند دانشگاه تشکر کنیم.

با توجه به سخنان حضرت‌عالی به نظر می‌رسد یکی از نکات مهم، توجه روسای بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها به مقوله پدافند غیرعامل باشد. آیا در این خصوص اقداماتی صورت گرفته است؟
بله دقیقه به نکته کلیدی اشاره کردید. بیشترین دغدغه ما اهتمام روسا، مدیران دانشکده‌ها و بیمارستان‌ها بر این امر است. البته در بیمارستان‌ها سال‌هاست که کمیته مدیریت بحران یا مدیریت خطر حوادث وجود دارد که دبیر مربوط به خود را دارد و موارد مرتبط با حوادث و بحران‌ها را در بیمارستان‌ها پیگیری می‌کند ولی اگر ریاست و مدیریت از مدیریت بحران تلقی مناسبی نداشته باشند و برداشت ذهنی خود را موردتوجه قرار دهند قطعاً کمیته مربوطه نیز مدنظر کارکنان قرار نخواهد گرفت و کارا نخواهد بود و آسیب‌های بسیاری آن بیمارستان را تهدید خواهد کرد.
لازم می‌دانم تأکید کنم که این مرکز همچنان به آموزش دبیران بیمارستان‌ها در سطح بالایی اقدام و سالانه کارگاه‌های منسجمی را به‌منظور توانمندسازی دبیران کمیته مدیریت خطر حوادث برگزار می‌کند. در خصوص دانشگاه‌ها نیز باید تأکید کرد اقدامات منسجم و قابل‌توجهی باید لحاظ شود.
البته از زمان ابلاغ کارگروه‌ها، توجه مدیران به این مقوله تا حد زیادی افزایش‌یافته، امید است با ارتقا فرهنگ پیشگیری و توجه به اصول و مبانی پدافند غیرعامل و کاربست آن‌ها در تک‌تک ساخت‌وسازهای بیمارستان‌ها و دانشکده‌ها ایمنی و امنیت کارکنان و فضاهای در اختیار دانشگاه که مساحت قابل‌توجهی را شامل می‌شود ارتقا یابد و از بسیاری مخاطرات پیشگیری شود.

خبر و عکس: مقدم

  • گروه خبری : گروه خبری RSS
  • کد خبر : 80316
خبرنگار
فریبا  مقدم

فریبا مقدم