گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/01/18 - 14:47
  • تعداد بازدید خبر : 2031
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

دکتر مجدزاده خواستار مشارکت صاحبنظران برای معرفی و نمایش بهتر ظرفیت های کشور شد

سرگروه پانل سلامت جهانی در دوران گذار، هفتمین نشست منطقه ای مجمع جهانی سلامت را فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت های کشور در حوزه سلامت خواند و خواستار مشارکت صاحبنظران برای معرفی و نمایش بهتر این ظرفیت ها شد.

85356.mp3 دکتر مجدزاده خواستار مشارکت صاحبنظران برای معرفی و نمایش بهتر ظرفیت های کشور شد

دکتر سیدرضا مجدزاده، ضمن معرفی این پانل گفت: آنچه در کل این همایش مطرح است بحث عدالت در سلامت و چگونگی ارائه خدمات سلامت به همهٔ آحاد جامعه است. به نحوی که خدمات اساسی سلامت برای تمامی افراد فارغ از وضعیت اقتصادی، محل زندگی و جنسیت به نحوی که سختی در پرداخت برای آن ها نداشته باشند، به دست آنان برسد. برای تحقق این هدف نظام‌های سلامتی‌ باید تحول پیدا کنند؛ از این رو از موضوعات مهم در این همایش سلامت در این شرایط تغییر و گذار است، اینکه چگونه از نظام‌های سلامت کنونی به سمت شکل نوینی از نظام های  سلامت باید حرکت نماییم تا به هدف برسیم.
این استاد دانشکده بهداشت به عناوین دو زیر پانل موضوعی و شش زیر پانل مرتبط با نظام سلامت اشاره کرد و گفت: در این برنامه 2 روزه، دو محور موضوعی تحت عناوین 'سوانح و حوادث ترافیکی' و  'بیماری‌های نوپدید و بازدید' در نظر گرفته شده و شش محور نظام سلامت شامل 'مشارکت مردم، سرمایه های انسانی سلامت، طب سنتی، نیازهای اساسی در اعمال جراحی، داروها و فناوری‌های نوین و بالاخره محور کلی پوشش همگانی سلامت' نیز مطرح خواهد شد.
دکتر مجدزاده،  مسئله سوانح و حوادث ترافیکی و بحث بیماری‌های نوپدید را به دلیل شرایط منطقه ای، دارای اهمیت بالایی دانست و تصریح کرد: متاسفانه در این منطقه، بار ناشی از سوانح و حوادث ترافیکی بسیار بالاست و باعث می شود عمر زیادی از مردم گرفته شود که البته طی دهه گذشته تجارب ارزشمندی در کاهش و کنترل آن به وجود آمده است. در بحث بیماری ها، به‌طور مشخص کشور ایران درزمینهٔمالاریا موفقیت‌های بزرگی داشته است، در برنامه کنترل ایدز، سل و مالاریا در جمهوری اسلامی ایران دست آوردهای مهمی داشته که اشتراک آن ها با سایر کشور حایز اهمیت است.
سرگروه پانل سلامت جهانی در دوران گذار، با طرح این سئوال که چه کسانی می‌توانند خدمات سلامت را ارائه کنند و مردم در کجای این سیستم قرار دارند؟ یادآور شد: مهم این است که نخست بدانیم چگونه می توان توزیع نیروی انسانی سلامت اعم از پزشک، پرستار، ماما و ... به صورت منصفانه و عادلانه داشت. با معضل فرار مغزها چه باید کرد و نگه داشت این سرمایه ها در مناطق بومی خود را چگونه می توان افزایش داد. موضوع دیگر مسئله مشارکت مردم و تبیین نقش آنها در تصمیم  گیری های سلامت است چرا که جلب مشارکت مردم برای این که نظام سلامت بتواند خدمات بهینه‌ای ارائه کند، اهمیت محوری دارد. در این عرصه علاوه بر اقداماتی که سابقه چندین دهه در کشور دارند، بحث مجامع سلامت و اجتماعی شدن سلامت نیز مطرح هستند که طی پانل با حضور نمایندگان کشورهایی که در این عرصه مطرح هستند، مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وی فناوری‌های سلامت و داروهای جدید را از جمله مباحث مهم خواند و گفت: کشورهای درحال‌توسعه عمدتاً از یک سو با کمبود منابع مالی مواجهند و از سوی دیگر علاقمند به استفاده از فناوری‌ها و داروهای نوین هستند اما نمی‌توانند هزینهٔ زیادی متحمل شوند؛ بنابراین ارزیابی فناوری‌های سلامت و داروهای جدید و این که چقدر از این داروها می‌توانند تولید داخل و یا وارداتی باشند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین ایران، پاکستان، هندوستان و... از گنجینهٔ مهم دانشی با عنوان طب و داروی سنتی برخوردار است. از این گنجینهٔ دانشی می توان پس از انجام پژوهش های مورد نیاز و تبیین شواهد در عرصه ارایه خدمات ادغام کرد. اما سوال این است که چه ملاحظاتی باید رعایت کرد تا بهترین خدمات از طب سنتی این کشورها که حاصل هزاران سال تجربه است به بهترین شکل ممکن استفاده شود .
دکتر مجدزاده، سپس به مسئله پوشش همگانی سلامت و تجربه ایران در این حوزه اشاره کرد و افزود: شاید تاریخی‌ترین و تأثیرگذارترین نمونه پوشش همگانی سلامت، بحث مراقبت های اولیه سلامت در قالب توسعهٔ شبکهٔ بهداشت و درمان کشور باشد. این مفهوم به تدریج با تغییرات راهبردی که در آن صورت گرفته در دهه اول هزاره جدید به پوشش همگانی سلامت تبدیل شد. موضوع اساسی دیگر، خدماتی مثل جراحی است که پوشش آن ها در جوامع مختلف چالش برانگیز است به عنوان مثال این که چه فناوری و چه پوششی باید داشته باشد تا همهٔ مردم بتوانند از آن استفاده کنند و هزینه‌هایش قابل‌تحمل باشد.
وی در ادامه، ملاک های انتخاب سخنرانان را برشمرد و گفت: در این نشست بین المللی، بسیاری کشورهای منطقه از خاورمیانه، شمال آفریقا تا کشورهای آسیای میانه حضور دارند. افراد شاخص در سطح سلامت جهانی که عمدتاً از دانشگاه ها هستند، برای سخنرانی دعوت شده اند. در نظر داریم تا از افرادی دعوت نماییم که بتوانند تجارب را به‌خوبی معرفی کنند. برای همین در بعضی از موارد از سازمان‌های بین‌المللی که در این حیطه فعالیت می‌کنند هم دعوت به‌عمل‌آمده است. از سوی دیگر خوشحالیم که افراد مرتبط و بسیار مناسب دعوت ما را قبول کرده‌اند و در این کنگره شرکت می‌کنند.
سرگروه پانل سلامت همگانی در دوران گذار، در پایان خاطر نشان کرد: این نشست فرصت بسیار خوبی است که جمهوری اسلامی ایران بتواند ظرفیت‌هایش را به کشورهای دیگر معرفی کند. اگر چه دانشگاه علوم پزشکی تهران میزبان این نشست است اما تأکید می‌کنم که همهٔ ما نمایندهٔ کشورمان هستیم و خوب است که تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی و همهٔ کسانی که دغدغهٔ سلامت مردم را دارند در این زمینه مشارکت کنند تا نشان خوبی از اقدامات و تجاربی باشد که در تمام این سال‌ها ازنظر علمی و به لحاظ سلامت در کشور اتفاق افتاده است.

خبرنگار: نسیم قرائیان
عکس: جمشید ربیعی

  • گروه خبری : ستاد مرکزی روابط عمومی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 85356
خبرنگار
نسیم  قرائيان

نسیم قرائيان