گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/21 - 09:06
  • تعداد بازدید خبر : 1117
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

سمینار «ارتقای سلامت روان، جامعه با نشاط»، به مناسبت هفته سلامت بانوان ایرانی برگزار شد

مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده گفت: ارتقای سلامت زنان با توجه به مولفه های رشد جمعیت و بعد خانوار و ازدواج و طلاق بسیار حائز اهمیت است و بحث ازدواج و تغییر نگرش درباره زندگی مشترک و کاهش توقعات و داشتن تعامل مثبت در این زمینه تاثیرگذار است. ‏

94329.mp3 سمینار «ارتقای سلامت روان، جامعه با نشاط»، به مناسبت هفته سلامت بانوان ایرانی برگزار شد

گالری عکس 
به گزارش روابط عمومی دفتر مشاور امور زنان و خانواده، دکتر خورشید وسکویی ضمن قدردانی از مراکزی که در برگزاری این سمینار مشارکت فعال داشتند درباره اهمیت سمینار «ارتقای سلامت روان، جامعه با نشاط» گفت: خانواده به‌عنوان مهم‌ترین و بنیادی‌ترین نهاد اجتماعی در تشكیل شخصیت افراد بسیار موثر بوده و موجب دوام و بقای جامعه و فرهنگ است. نخستین شرط، داشتن جامعه‌ای سالم و پویا، سلامت، پایداری و تحكیم خانواده است و زنان، تضمین‌کننده سلامت و تحكیم خانواده هستند.
وی در ادامه گفت: ازآنجایی‌که زنان به‌عنوان یك مربی در نهاد خانواده، نقش تعیین‌کننده‌ای در مدیریت و برنامه‌ریزی سلامت و پویایی خانواده، رشد و كمال افراد و درنتیجه سلامت و سعادت جامعه دارند، می‌طلبد این قشر كه تقریباً نیمی از جمعیت كشور را تشكیل می‌دهند، ازلحاظ جسمی، روحی و روانی، عاطفی، اجتماعی و معنوی در سلامت باشند.
 مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده افزود: امروزه زنان علاوه بر تربیت اجتماعی فرزندان و مدیریت خانواده، در تمامی مراكز اقتصادی، علمی و فرهنگی حضوری فعال و اثرگذاری دارند و بار مسئولیت‌های اجتماعی را در كنار فعالیت‌های خانوادگی به دوش می‌کشند. جامعه صالح و سالم درنتیجه نقش و فعالیت زنان است و اگر جامعه‌ای رو به نابودی و سقوط رود این امر در وهله اول متوجه زنان خواهد بود. تربیت نسل آینده بر عهده زنان است و برای این‌که بتوانیم بنیان محكمی در خانواده داشته باشیم، زنان و مادران در جامعه ما، نقش بی‌بدیلی دارند.
وی با اشاره به گزارش سند ارتقای سلامت زنان، توجه به مؤلفه‌های رشد جمعیت و بعد خانوار و ازدواج و طلاق را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: با توجه به روند رشد جمعیت در استان تهران که در حال حاضر 1.73 درصد گزارش‌شده و بعد خانوار در استان که 3.1 درصد است، به نظر می‌رسد یا تعداد خانواده‌های تک‌هسته‌ای زیاد است یا خانواده‌ها تمایل به فرزند آوری ندارند و همکاران بهداشت و درمان با توجه به سطح تحصیلات و دانش پایه قوی برای تربیت و مراقبت از فرزند باید اهتمام بیشتری به فرزندآوری کنند البته بحث ازدواج و تغییر نگرش درباره زندگی مشترک و کاهش توقعات و داشتن تعامل مثبت در این زمینه تأثیرگذار است.
دکتر وسکویی اولین هدف این سمینار را، توانمندسازی افراد برای تسلط بر سلامت خویش و بهبود آن و تقویت نقش محوری زنان در تأمین سلامت خود، خانواده و جامعه و افزایش مشارکت آنان در سطوح مختلف تصمیم‌گیری و اجرا، با اصلاح موانع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانست و افزود: دومین هدف، پیشگیری از بیماری‌ها، توقف عوامل خطرساز و کاهش پیشرفت بیماری است.
وی سومین هدف را آشنایی با رفتارهای پرخطر و عوامل خطرآفرین مانند مصرف سیگار دانست و گفت: متأسفانه زنان سیگاری علاوه بر آسیب به خود، در زمان بارداری و شیردهی، نوزادان و کودکان را هم تحت تأثیر قرا می‌دهند. ضمن اینکه یک فرد سیگاری برای سایر افرادی که با آنان زندگی می‌کنند نیز خطرساز است.
دکتر وسکویی چهارمین هدف را، افزایش دسترسی به خدمات دانست و گفت: خوشبختانه در سیستم بهداشت و درمان این امکانات مهیاست و همکاران دانشگاه باید برای سلامتی خود اهمیت قائل شوند و از امکانات موجود استفاده کنند، یکی از امکانات موجود در دانشگاه که ه بهداشت روان افراد کمک می کند خدمات مشاوره‌ای است که دفتر امور زنان به کارکنان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه به‌صورت رایگان در حیطه‌های کودک و نوجوان، خانواده، قبل از ازدواج ارائه می‌کند و خوشبختانه تعداد افرادی که از این امکان استفاده کرده‌اند در سال جاری زیاد بوده که این خدمات در ایجاد فضای آرام و کم کردن تنش در محیط‌های کاری و خانوادگی افراد موثر است.
دکتر وسکویی، از همکاران به‌ویژه بانوان شاغل در دانشگاه خواست به‌عنوان یک عضو فعال در سمن‌ها حضور پیدا کنند.
 مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان و خانواده در ادامه گفت: یکی از برنامه‌هایی که در سال جاری در دانشگاه اجرایی شده است کارگروه بانوان حامی دانشگاه است که اولین اقدام آن مشارکت در تعمیر و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی است که به فضل الهی و همت و پیگیری بانوان فعال گروه پیشرفت قابل‌توجهی داشت و امیدوارم با عضویت در این کارگروه، فعالیت‌های عام‌المنفعه خود را به هر سطح و نوعی که امکان دارد ارائه کنید.
زهرا صدر، مدیر واحد زنان جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و عضو شبکه ارتباطی سازمان‌های غیردولتی زنان ضمن تأکید بر سلامت زنان و دختران جوان به‌عنوان مادران آینده، زنان را چه به‌عنوان مصرف‌کننده دخانیات و چه در معرض دود دیگران قرارگرفته‌اند، به‌صورت داوطلبانه بزرگ‌ترین قربانیان صنعت دخانیات برشمرد به‌طوری‌که در سال 2017 هفت میلیون نفر در اثر مصرف دخانیات جان باختند که 6 میلیون نفر مصرف مستقیم دخانیات داشته و 890 هزار نفر در معرض دود تحمیلی قرار داشته‌اند.
صدر در ادامه موضوعات مرتبط با دخانیات و زنان را به‌عنوان یک اولویت در پیمان‌نامه کنترل دخانیات سازمان بهداشت جهانی عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف واحد زنان و دخانیات، اجرایی کردن برنامه‌های سازمان بهداشت جهانی است.
در ادامه سمینار دکتر سعید عزیزی، روان‌شناس خانواده در خصوص خانواده شاد صحبت کرد و به تفاوت‌های اساسی نیازهای زن و مرد پرداخت.
در انتها سید محمود هندی پور، روان‌شناس، نگاهی نو به فلسفه زندگی را مطرح کرد و گفت: زندگی را زیاد جدی و سخت نگیریم، بر داشته‌هایمان تمرکز داشته و یک معنا و چند ارزش برای زندگی خود تعریف کنیم.
در این سمینار گروه موسیقی دانشجویی و همچنین خوانندگان حسین نجفی و مهدی مهدوی چند اثر هنری را اجرا کردند.
توضیح اینکه معاونت های غذا و دارو، معاونت فرهنگی، دانشجویی، بهداشت، درمان نهاد مقام معظم رهبری، مدیریت منابع انسانی، دانشکده های پرستاری و مامایی، تغذیه و داروسازی در برگزاری این سمینار مشارکت و رابطین بهداشت شبکه اسلامشهر به‌عنوان شرکت کننده از طرف جامعه تحت پوشش دانشگاه در این سمینار شرکت کردند.
خبر: انسیه جناب
عکس: حسین اکبریان

  • گروه خبری : امور بانوان,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 94329
کلمات کلیدی
خبرنگار
انسيه  جناب

انسيه جناب