گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 89/11/22 - 00:00
  • تعداد بازدید خبر : 18
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) تسليت باد

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: السلام عليك يا اَبَا الاِمامِ الْمُنْتَظَر/ شهادت حضرت امام حسن عسگري (ع) را به محضر فرزند گرامي آن حضرت، امام زمان، حضرت مهدي (عج) تسليت مي‌گوييم.

20600.mp3 شهادت حضرت امام حسن عسگري(ع) تسليت باد

...آن روز، تن رنجوري كه داغ غربت بر دل، خستگي‌هايش را پشت سر مي‌گذاشت، در بهار جواني، به تجربه خزان نشست و همسايگي عرش را برگزيد. مهرباني محض بود و صبر تمام! زنجيرهاي اسارت را بر دست و پاي خود تحمل كرد تا مردم، زمين‏گير نشوند؛ تا جهاني را از اسارت برهاند. تبسم قدسي لحظاتش، همه صبر بود و اشك‏هاي هماره نيمه شب‏هايش، تمام شوق وصال! مي‏ديد و مي‏نگريست كه حقارت دنيا، در تغافل مردم، به ارزشي جدال برانگيز تبديل شده است. در موضع علم و مناظره، مقتدرانه قدعلم كرد تا انسان را از جهالت نجات دهد. پايگاه‏هاي مردمي‏اش، گسترده‏ترين مدرسه‏هاي خودسازي و جامعه‏پروري بود. اما افسوس كم بودند آنان كه اين را فهميدند! او مردي بود كه كوردلان «بني عباس»، به آفتاب جمالش رشك مي‌بردند؛ كوردلاني كه با انديشه‌هاي سياه و دست‌هاي سياه جهل مجسّم تاريخ بودند!
...نگاه تاريخ، شاهد غربت امامي بود، كه هم چون جدش، امام موسي كاظم (ع)، تشييع مي‌شد؛ امام غريبي كه تنهايي‌اش را آسمان، هيچ گاه فراموش نخواهد كرد! درود برغربت دير آشنايت، كه ياد مدينه را در نگاهت زنده مي‌كرد! درود بر جهاد في سبيل اللّه ات، كه پايانش به شهادت ختم شد. مولا جان! دست‌هامان خالي، چشم‌هامان پر از اشك و سينه‌هامان از داغ شهادتت، لبريز است.

اَلسَّلامُ عَليْكَ يا وَليَّ النِّعَم؛ السلام عليكَ يا هاديَ الْاُمَمْ؛ السلام عَليك يا سَفينَةَ الْحِلْم؛ السلام عليك يا اَبَا الاِمامِ الْمُنْتَظَر...
 
هشتم ربيع الاول سال 260 هجري قمري، مصادف است با شهادت يازدهمين پيشواي شيعيان جهان، حضرت امام حسن عسگري(ع) ايشان در هشتم ربيع الثاني سال 232 متولد گرديد. پدر گرامي آن امام حضرت امام هادي (ع) و مادرگرامي اش بانويي شايسته به نام "حديثه" مي‏‏باشد. القاب آن حضرت، عبارتند از "عسگري"، "نقي" و "زكي" . كنيه ايشان نيز "ابومحمد" است. مدت امامت آن حضرت 6 سال بود و در مدت كوتاه امامت خويش با سه نفر از خلفاي عباسي معاصر بود. اگر چه امام حسن عسگري(ع) از طرف دستگاه خلافت عباسي تحت نظر و محدوديت شديد قرار داشت لكن آن حضرت بُعد علمي از آيين اسلام و اشكال ها و شبهات مخالفان و تعيين انديشه صحيح اسلامي و تربيت شاگردان لحظه اي فرو گذار ننمودند. درسال 255 تنها فرزند آن حضرت، مهدي موعود، چشم به جهان گشود. حكومت عباسي كه از نفوذ و معنويت امام (ع)در جامعه نگران بود به همان شيوه ديرينه متوسل شد و آن حضرت را پنهاني مسموم ساخت. امام حسن عسگري را پس از شهادت در خانه خود در سامراء در كنار مرقد پدر بزرگوارش به خاك سپرده شد . شهادت امام عسگري (ع) را بر فرزند گرامي ايشان، حضرت امام زمان عجل‌الله‌فرجه، و تمام رهروان راه آن حضرت، تسليت مي‌گوييم.
 

سخنان گرانقدر حضرت امام حسن عسكري (ع):

- مـن التـواضع السلام علـى كل مـن تمر به، و الجلـوس دون شـرف المجلس.
از جمله تواضع و فروتنى سلام كردن بر هر كسى است كه بر او مى گذرى، و نشستن در پايين مجلس است. تحف العقول،ص 487.

- خصلتـان ليـس فـوقهمـا شـىء :الايمـان بـالله و نفع الاخـوان.
دو خصلت است كه بهتر و بالاتراز آنها چيزى نيست: ايمان به خدا و سود رساندن به برادران . تحف العقول،ص 489.
 
-
الغضب مفتاح كل شر
خشم و غضب كليد هر گونه شر و بدى است. تحف العقـول ،ص 488

- خيـر اخـوانك مـن نسـى ذنبك و ذكـر احسـانك اليه.
بهتـريـن بـرادران تـو كسـى است كه خطـايت را نـاديـده گيرد و احســانت را يادآور شود. بحارالانوار،ج 78،ص 379

- ليست العباده كثـره الصيام و الصلـوه و انمـا العباده كثره التفكـر فى امر الله.
عبـادت كــردن بـه زيـادى روزه و نـمـاز نيـست، بلكه ( حقيقت) عبادت، زياد در كار خدا انديشيدن است. تحف العقـول ،ص 488

گردآوري: بهلولي

  • گروه خبری : روابط عمومی قدیمی,مطالب فرهنگی قدیمی
  • کد خبر : 20600
کلمات کلیدی
خبرنگار
مدیر سیستم

مدیر سیستم