گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/07/18 - 10:36
  • تعداد بازدید خبر : 2565
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

متخصصان زنان در بیمارستان شریعتی پرچم‌دار لیزر درمانی عروق جنین

دکتر وجیهه مرصوصی و تیم جراحی زنان بیمارستان شریعتی با استفاده از درمان‌های لیزری تاکنون جان چند جنین را از مرگ نجات دادند.

93115.mp3 متخصصان زنان در بیمارستان شریعتی پرچم‌دار لیزر درمانی عروق جنین
به گزارش روابط عمومی بیمارستان شریعتی، دکتر وجیهه مرصوصی عضو هیئت‌علمی گروه زنان بیمارستان شریعتی، زندگی جنین‌های دوقلوی یک مادر باردار 23 هفته را با استفاده از لیزر نجات داد. این جراحی با کمک لیزر و فیتوسکوپ در اتاق عمل زنان بیمارستان شریعتی انجام شد.
 درباره چگونگی این جراحی‌ها در ادامه مصاحبه‌ای با دکتر مرصوصی می‌خوانید:
خانم دکتر مرصوصی درباره جراحی که انجام دادید توضیح بفرمایید:
این‌یک مورد تواین تواین ترنسفیوژن در بارداری دوقلویی بود عروق جفت‌های دو جنین به هم راه داشت و مشکل خون‌رسانی ایجادشده بود به‌طوری‌که باعث شده بود یک قل کم‌خون و قل دیگر برعکس پرخون شود. ما با استفاده از فیتوسکوپ، آناستوموز ها را پیدا کردیم و با استفاده از لیزر ارتباط عروق را قطع کردیم و اضافه مایع آمنیوتیک را کشیدیم. امیدواریم ادامه حاملگی خوب پیش برود.
چند مورد از این جراحی‌ها در بیمارستان شریعتی انجام دادید؟
این جراحی‌ها را به‌طور مستقل از مهر پارسال شروع کردیم و این بیست و دومین مورد است. میزان بقای جنین‌های تک قل 80 درصد و برای دوقلوها 50 درصد است.
 در چه مواردی از این نوع جراحی‌ها استفاده می‌کنید؟
در مواردی که عروق جفت‌های دو جنین به هم راه دارد و به هم چسبیده‌اند اگر به درمان‌هایی مثل آمینیو ریداکت جواب ندهند از این نوع درمان در هفته 18 تا 28 بارداری استفاده می‌شود و از آسیب‌هایی ناشی از نارسایی خون به جنین و مرگ جنین پیشگیری می‌کند.
استفاده از لیزر عارضه‌ای برای مادر و جنین‌ها ندارد؟
عارضه‌ای برای مادر ندارد ولی چون بخشی از جفت را حذف کردیم باید مراقب جنین‌ها درروند بارداری باشیم گاهی این جنین‌ها با وزن کم متولد می‌شوند.
آیا مراکز دیگری در کشور این جراحی را می‌توانند انجام دهند؟
خیر فعلاً به‌صورت مستقل تنها در بیمارستان شریعتی انجام می‌شود. ان شاءلله دو بیمارستان دیگر هم که دستگاه را تهیه‌کرده‌اند به‌زودی این کار را انجام دهند.
خبر: فرانک معصومی فرد
عکس: محمدرضا رضا سلطان
  • گروه خبری : بیمارستان شریعتی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 93115
خبرنگار
 فرانک  معصومي فرد

فرانک معصومي فرد