گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/29 - 08:47
  • تعداد بازدید خبر : 502
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه

مخترع دانش آموخته دانشکده پیراپزشکی، بر تجاری‌سازی و حمایت از اختراعات تاکید کرد

با توجه به اختراعات قاسم فکوری زاده دانش آموخته دانشکده پیراپزشکی با او گفت و گو کردیم که در ادامه می خوانید.

94735.mp3 مخترع دانش آموخته دانشکده پیراپزشکی، بر تجاری‌سازی و حمایت از اختراعات تاکید کرد

قاسم فکوری زاده دانشجوی رشته هماتولوژی و علوم انتقال خون دانشکده پیراپزشکی از سال 1394 فعالیت‌های پژوهشی، تحقیقاتی و اختراعی خود را به‌صورت جدی آغاز کرده و توانسته به همراه تیم اختراعی همراه توانسته با ارائه‌ اختراعی تحت عنوان «کفش طبی هوشمند برای پیشگیری از زخم پای بیماران دیابتی» در معتبرترین وبرترین جشنواره جهانی اختراعات آمریکا (silicon-valley) با حضور بیش از 400 مخترع از 30 کشور جهان، مدال طلا و دیپلم افتخار این رویداد مهم جهانی را برای جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد.
کسب مدال طلا و دیپلم افتخار جشنواره جهانی اختراعات سیلیکون ولی آمریکا، مدال نقره و دیپلم افتخار از جشنواره‌های جهانی اختراعات کشور سوئیس و ... برخی از مهم‌ترین افتخارات علمی جهانی این نخبه‌های جوان علمی است.

خودتان را بیشتر معرفی کنید؟

قاسم فکوری زاده دانش‌آموخته شهریور 98 رشته هماتولوژی و علوم انتقال خون از دانشکده پیراپزشکی هستم. سال 1370 در یاسوج به دنیا آمدم. دوران کارشناسی علوم آزمایشگاهی را در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گذراندم. همچنین درزمینهٔ تدریس به دانشجویان برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی فعالیت می‌کنم.

در خصوص اختراع کفش طبی هوشمند برای دیابتی‌ها توضیح دهید.

متأسفانه با توجه به رشد فزاینده ‌ تعداد افراد دیابتی و هزینه‌های بالای درمانی برای این افراد و عدم توجه جدی به بحث پیش‌گیری در موضوع زخم پای بیماران دیابتی، تصمیم گرفتیم  با کاربرد فناوری‌های نوین در حوزه پزشکی طرحی را کارکنیم که با صرف هزینه‌ای کمتر و نقش پیشگیرانه‌ای که ما مدنظر داشتیم،بتواند به این بیماران کمک کند. ابتدا کارهای تحقیقاتی آن ‌را شروع کردیم که اولین اقدام ، ثبت اختراع داخلی آن بود تا درنتیجه تولید این محصول ارزشمند بتوانیم زندگی توأم با آسایش و راحتی بیشتر و رنج و درد کمتری را برای این عزیزان فراهم کنیم.
اختراع ما به‌صورت کفی طبی هوشمند باقابلیت مانیتورینگ روزانه و لحظه‌ای وضعیت پا ازلحاظ میزان فشار و دما است که در صورت قرارگیری پا در وضعیت‌های نامناسب، با اعلام این وضعیت به شخص و اصلاح موقعیت از جانب بیمار، باعث تنظیم فشار و دمای پا «دو فاکتور اصلی در ایجاد زخم پای دیابتی» می‌شود و درنتیجه از ایجاد زخم و به‌تبع آن قطع عضو جلوگیری می‌کند.

آیا اقداماتی برای تولید انبوه برای این اختراع انجام‌شده است؟

با توجه به اینکه این اختراع هم قابلیت ثبت بین‌المللی و هم قابلیت تجاری‌سازی را دارد، ما در مرحله‌ی اول می‌خواهیم این اختراع را در صورت کسب حمایت‌های لازم ثبت بین‌المللی کرده و در کنار آن کار تجاری‌سازی آن را شروع کنیم تا با تولید انبوه این محصول دانش‌بنیان بتوانیم کمی از دردها و رنج‌های بیماران دیابتی را بکاهیم و هزینه‌های درمانی آن‌ها را نیز کاهش دهیم.

گروه شما در چه جشنواره‌هایی شرکت داشتند؟

اعضای تیم اختراعی ما سابقه حضور در جشنواره‌های مختلف را داشته و از مدت‌ها قبل با جشنواره‌ها آشنایی کافی را داشتند. درباره جشنواره «سیلیکون ولی» نیز با توجه به اینکه این جشنواره به دلیل منطقه‌ی برگزاری آن و تعداد مخترعان شرکت‌کننده و همچنین تعداد سازمان‌ها، مراکز علمی، پژوهشی و نهادهای بین‌المللی حمایت‌کننده جزو برترین و بزرگ‌ترین رویدادهای علمی دنیا در عرصه نوآوری و اختراعاتمحسوب می شود، جزو اولویت‌های ما برای شرکت و حضور بود.

پیش‌ازاین هم اگر اختراعی داشتید توضیح دهید؟

افراد تیم ما تقریباً در اکثر حوزه‌ها و فیلدهای پزشکی اختراعات مختلفی ازجمله طراحی ارگونومیک صندلی و محافظ سیستم نخاعی بدن در سوانح، ابزار پزشکی تعیین محل انسزیون در جراحی‌های نخاعی و عمل دیسک، عصای طبی ویژه سالمندان و بیماران ترومای پا و نخاعی باقابلیت ذخیره انرژی، کیت‌های اندازه‌گیری 25-OH-VitD3 به روش HPLC و کیت استخراج پلازمید را در کارنامه خود داشته‌اند.
مورد دیگر کیت 25 هیدروکسی ویتامین D3 برای اندازه‌گیری ویتامین D3 به روش HPLC که با همکاری دکتر شعبان علیزاده دانشیار گروه هماتولوژی و علوم انتقال خون دانشکده پیراپزشکی صورت گرفت. این روش استاندار برتر از تست‌های اختصاصی با حساسیت بسیار بالا برای اندازه‌گیری ویتامین D3 است که هزینه تمام‌شده برای اندازه‌گیری تست آزمایشگاهی کاهش می‌دهد.

در خصوص برنامه و فعالیت‌های آینده خود توضیح دهید

یک طرح جدید نیز برای جشنواره جهانی اختراعات کرواسی ارسال‌شده است. همچنین طرح‌هایی را در قالب شرکت دانش‌بنیان به دانشگاه علوم پزشکی تهران ارسال کرده‌ایم که هسته فناورانه دات (دپارتمان آموزشی تهران) تصویب‌شده است. در این طرح با همکاری دانشکده پیراپزشکی و مرکز رشد فناوری سلامت درزمینهٔ های خدماتی ازجمله برگزاری کارگاه‌ها، تجهیزات پزشکی فعالیت خواهیم کرد.
همچنین با همکاری دکتر شعبان علیزاده و دکتر سید هادی موسوی اعضای هیات علمی گروه هماتولوژی دانشکده پیراپزشکی مراحل اولیه کیت استخراج پلازمید در آزمایشگاه دانشکده انجام دادیم و موفقیت‌آمیز بوده و در نظر داریم این روش را برای افراد آموزش دهیم؛ که هزینه دانشجویان را برای خرید این کیت کاهش می‌دهد.

چه انتظاری از مسئولان برای حمایت از تولید اختراع خوددارید؟

ایجاد کانال‌های حمایتی به‌ویژه درزمینهٔ حمایت مالی با ردیف بودجه‌ای مشخص و شفاف برای حمایت از ایده‌های نوآورانه دانشجویی به‌طور شفاف، استفاده از دانشجویان نوآور و مخترع دانشگاه از مراکز تحقیقاتی، حذف بروکراسی‌های زائد اداری در مسیر حمایت از دانشجویان مخترع، حمایت ویژه و همه‌جانبه از اخذ پتنت‌های بین‌المللی و داخلی از طرح‌های برگزیده در جشنواره‌های بین‌المللی، تشکیل کمیته ویژه حمایت از دانشجویان مخترع و نوآور، ارتباط دادن و اتصال دانشجویان مخترع دانشگاه به سرمایه‌گذاران بزرگ کشوری و بین‌المللی برای تجاری‌سازی اختراعات آن‌ها و تخصیص امتیاز علمی به برگزیدگان جشنواره‌های معتبر بین‌المللی اختراعات از طرف بنیاد ملی نخبگان از جمله انتظارات ما از مسئولان دانشگاه و کش ور است، تا بتوانیم با انگیزه بیشتر به کار خود ادامه دهیم.

سخن پایانی؟

با توجه به خروجی نهایی کار ما که می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و در تحقق اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر دانش سودمند واقع شود و همچنین با تجاری­‌سازی و کسب پتنت داخلی و بین‌المللی ایده­‌ها و اختراعاتی که در دست داریم و به‌تبع فروش آن‌ها در سطح بین­‌المللی در کنار ارزآوری به کشور، می‌توان موجبات ارتقای رتبه­‌ جمهوری اسلامی ایران در شاخص جهانی نوآوری (GII) را فراهم آورد.
در صورت حمایت و سرمایه گزاری بر این تیم می‌توانیم نه‌تنها در حوزه تجهیزات پزشکی بلکه درزمینهٔ ی پیشگیری از بیماری‌ها و حوزه‌های مختلف پزشکی در طی 15-10 سال آینده تحولی عظیم ایجاد کنیم.
با  تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید
عکس و خبر: الهام حق شناس


 
 

  • گروه خبری : دانشکده پيراپزشكي,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 94735
کلمات کلیدی
خبرنگار
الهام  حق شناس

الهام حق شناس