گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/08 - 10:23
  • تعداد بازدید خبر : 224
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
به مناسبت هفته ملی پیشگیری از مسمومیت‌ها

مروری بر مقوله مسمومیت در گفتگو با دکتر سید حسین حسینی داورانی رئیس بخش اورژانس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

دکتر سید حسین حسینی داورانی عضو هیئت علمی طب اورژانس و رئیس بخش اورژانس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در مصاحبه ای به مناسبت هفته ملی پیشگیری از مسمومیت‌ها گفت: برای مسمومیت‌ها پیشگیری بهترین راه مقابله است.

93877.mp3 مروری بر مقوله مسمومیت در گفتگو با دکتر سید حسین حسینی داورانی رئیس بخش اورژانس مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، دکتر داورانی گفت: مسمومیت دارویی می تواند به‌صورت عمدی و در اثر مصرف بیش از اندازه مواد مسموم‌کننده به‌قصد خودکشی و یا به‌صورت اشتباهی و غیرعمد رخ دهد که این مورد معمولاً در کودکان، افراد ضعیف و یا سالمندان رخ می‌دهد.
وی افزود: موارد مسمومیت مزمن در اثر مصرف طولانی‌مدت داروهایی مثل مسکن‌ها ایجاد می شود. تداخلات دارویی نیز ممکن است خود را به‌صورت مسمومیت دارویی نشان دهد.همچنین در نارسایی و اختلال عملکرد ارگان‌های بدن مثل کبد و یا کلیه امکان مسمومیت با داروها در دوز غیر تنظیم‌شده برای آن اختلال وجود دارد.
دکتر داورانی افزود: یکی دیگر از مسمومیت‌های شایع مسمومیت با سرب است که در افرادی که از مواد مخدر ناخالص و غیراستاندارد استفاده کرده‌اند مشاهده می‌شود. و همچنین مسمومیت با الکل تقلبی همراه با عوارض و علائم غیرقابل بازگشت و کشنده دیده می‌شودوگیاهان تزئینی نیز ممکن است باعث مسمومیت با درجات متفاوت شوند. مثلاً تحریک حفره دهانی با خوردن دیفن باخیا تا مسمومیت کشنده در اثر خورده شدن گیاه خرزهره دیده‌شده است.
عضو هیئت علمی گروه طب اورژانس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برای مسمومیت‌ها پیشگیری بهترین راه مقابله است وازجمله تدابیر جلوگیرنده از مسمومیت که به خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که «اشاره و صحبت‌های افراد افسرده در خانواده را در خصوص تمایل و قصد خودکشی هشدار بدانیم و با مراجعه به روان‌پزشک و اقدام برای درمان این خطر را رفع کنیم.» «از مصرف خودسرانه داروها حتی آن‌هایی که در دید عموم داروهای ساده و سالم محسوب می‌شود مانند استامینوفن جدا خودداری شود.»«استفاده از گیاهان دارویی به علت عوارض مسمومیت‌زایی که در اثر مصرف خودسرانه دارند حتماً باید زیر نظر و تجویز متخصص طب سنتی باشد.» «دورنگه داشتن داروها و مواد شیمیایی و گیاهان مسمومیت‌زا از دسترس کودکان، افراد سالخورده و معلولین ذهنی اهمیت بالایی دارد.» سالمندان مبتلابه بیماری فراموشی که دارو مصرف می‌کنند به علت امکان فراموشی و مصرف چندباره داروهایشان بهتر است فردی مسئول تحویل منظم دارو به ایشان باشد. از نگه‌داری سم، مواد شیمیایی و بنزین و نفت در ظروف مشابه مواد خوراکی جدا خودداری شود.
افرادی که سابقه مصرف چندین دارو دارند برای اضافه کردن یک داروی جدید حتماً باید زیر نظر متخصص معالج و یا متخصص داروساز باشند.  مصرف داروهای مزمن نیاز به پایش مداوم دارند مثلاً لیتیوم یا وارفارین نیاز به پایش و آزمایش دوره‌ای دارند.
 و در انتها درصورتی‌که علائمی از مسمومیت‌ها حتی خفیف آن را در اطرافیان مشاهده شد باید در اسرع وقت فرد مسموم را به اورژانس بیمارستانی برسانیم.

خبر: شهره بیات

  • گروه خبری : بیمارستان امام خمینی
  • کد خبر : 93877
کلمات کلیدی
خبرنگار