گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/08/16 - 09:50
  • تعداد بازدید خبر : 2079
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

نشست شبکه های ملی تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور / ایران در مرحله تشخیص دیابت در سطح جهانی، موقعیت مطلوبی دارد

در نشست شبکه های ملی تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور که با حضور نایب رئیس کمیته ی ملی بیماری های غیرواگیر و معاون بهداشت وزارت بهداشت برگزار شد، بر لزوم شبکه سازی و بهره برداری از زیرساخت های مجازی برای آموزش و کنترل دیابت و پوکی استخوان تاکید شد.

94146.mp3 نشست شبکه های ملی تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور / ایران در مرحله تشخیص دیابت در سطح جهانی، موقعیت مطلوبی دارد
در جلسه شبکه های ملی تحقیقات دیابت و استئوپروز کشور 16 آبان 98 در مرکز تحقیقات علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر، دکتر رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت و دست اندرکاران بیماری های غیرواگیر به صورت حضوری و سایر مسئولان اجرایی این حوزه در سطح کشور نیز به صورت مجازی حضور داشتند.
دکتر لاریجانی  با اشاره به بیماری دیابت از آن با عنوان یک بحث مهم در نظام سلامت یاد کرد و گفت: در دنیا بیش از 400 میلیون مبتلا به دیابت هست و این تصور وجود دارد که در سال های آتی این تعداد افزایش یابد.
دکتر لاریجانی با اشاره به شیوع 10 درصدی بیماری دیابت در منطقه ی خاورمیانه از گریبانگیری حدود 10 درصد از هموطنانمان توسط این بیماری خبر داد.
وی با ابراز خرسندی از تهیه ی جدول اطلاعات کامل همه ی استان ها و شهرستان ها افزود:آمار دقیق بیش از 400 شهرستان تهیه شده و این نکته ی خیلی مهمی است که علاوه بر کارشناسان حوزه بیماری های غیرواگیر، سایرمسئولان حوزه سلامت نیز می توانند به بررسی وضعیت خود در مقایسه با سایر استان ها بپردازند و پس از بررسی چالش ها، آن ها را مرتفع کنند.
نایب رئیس کمیته  ملی بیماری های غیرواگیر ضمن تاکید بر وجود اطلاعات تفکیک شده ی استان ها و شهرستان ها یادآور شد باید به شکل بین المللی روی موضوعات مختلف  NCD به طور عام و دیابت و استئوپروز به شکل خاص فعالیت شود و تاکید کرد در حوزه ی کنترل نیز باید همه تلاش کنند تا به وضعیت مطلوب دست یابیم.
دکتر لاریجانی گفت: خوشبختانه ایران در مرحله ی تشخیص دیابت در سطح جهانی در موقعیت خوبی قرار دارد و در حالی که در سطح دنیا حدود 40 تا 50 درصد موارد تشخیص داده نشده است این رقم در ایران حدود 35 درصد است که عوامل زیادی از جمله مراجعه ی زیاد و سطح بالای آگاهی بیماران و ... می تواند در آن موثر باشد.
نایب رئیس کمیته ی ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه حدود 20 درصد از بیماران دیابتی در وضعیت کنترل خیلی مطلوب قرار دارند تاکید کرد این حوزه تلاش و توجه بیشتری را می طلبد.
دکتر لاریجانی تصریح کرد متاسفانه دیابتی ها با عوارض زیادی روبه رو هستند به طور مثال 25 درصد از بیماران قلبی، 20 درصد از بیماران تلوپاتی، 17 تا 18 درصد از بیماران نفروپاتی، و 28 درصد بیماران نوروپاتی با دیابت دست و پنجه نرم می کنند.
وی افزود پای دیابتی نیز از شیوع بالایی برخوردار است و متاسفانه سالیانه 40 درصد افراد مبتلا احتمال ابتلای بعدی را دارند.
دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر از شیوع 12 درصدی پایتخت نشینان بالاتر از 30 سال به دیابت نیز سخن به میان آورد و گفت: این عدد طبق آخرین آمار موجود است و مطالعات جدید به زودی آغاز خواهد شد.
دکتر لاریجانی به شیوع دیابت در استان های کشور اشاره کرد و افزود: لازم است در برخی استان ها کارهای ویژه ای در حوزه ی دیابت انجام شود.
وی با اشاره به راه اندازی کلینیک دیابت در سطح کشور گفت:در صدد هستیم با همکاری وزارت بهداشت کلینیک هایی با سطوح مختلف و بر اساس جمعیت مناطق راه اندازی شود.
در ادامه دکتر لاریجانی با اشاره به افزایش سن افراد جامعه گفت: با توجه به اینکه میانگین سن  جمعیت کشور روبه افزایش است و در 3 دهه ی آینده حدود 30 درصد جمعیت کشور، بالای 60 سال خواهند بود و از سویی دیگر در راستای فعالیت های NCD وافزایش طول عمر، مسئله ی استئوپروز امری ضروریست و توجه بیشتری را می طلبد.
وی با یادآوری عوارضی چون پوکی استخوان،سارکوپنی، کمردرد و استئوآرتریت خاطرنشان کرد که متاسفانه پوکی استخوان بیماری شناخته شده ای در سطح جهان است که مرگ و میر ناشی ازآن گاهی از برخی سرطان ها بیشتر است و بیش از 3 هزار و 200 میلیارد  تومان باراقتصادی به کشور تحمیل کرده است.
نایب رئیس کمیته ی ملی بیماری های غیر واگیر ضمن اعلام خبر راه اندازی کمپین پیشگیری برای پوکی استخوان از برگزاری سمینارهای استئوپروز در سطح کشور و در راستای افزایش دانش عمومی خبر داد.
دکتر لاریجانی گفت در صدد هستیم استانداردسازی را توسعه داده، پروژه های کاربردی و دانش و تکنولوژی را در این حوزه گسترش و فعالیت گایدلاین ها را دنبال کنیم.
وی تاکید کرد افزایش ارتباطات مجازی و شبکه سازی، زمینه ساز گسترش اطلاعات و افزایش سطح علمی کشور در حوزه ی بیماری های غیرواگیر خواهد شد.
در بخش دیگری از این جلسه دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت ، با اشاره به اجرای نظام سطح بندی ارائه خدمت و نظام ارجاع و پزشک خانواده  در کشور گفت: اجرای نظام سطح بندی ارائه خدمت حدود 27 میلیون ایرانی را در شهر های زیر 28 هزار نفر تحت پوشش قرار داده است اما هنوز بطور کامل در سطح کشور  عملیاتی نشده است.
وی با اشاره به لزوم بهره گیری از تجربه شبکه سازی در کشور افزود: به نظر می رسد در صورتی که بتوانیم به جای اینکه سطح بندی ارائه خدمت را برای همه بیماری ها همزمان پیش ببریم ، تنها برای مشکلات اصلی کشور در حوزه بیماری هایی همچون دیابت و فشار خون بطور پایلوت اجرا کنیم.
وی راه اندازی کلینیک های دیابت را گامی در جهت کاهش ارجاعات بی مورد  به پزشک فوق تخصص خواند و گفت:  این کلینیک ها میتوانند انتظار ما را در مورد حرکت از سمت فوق تخصص  به سمت پزشک عمومی و در قدم بعدی به سمت بهورز و مراقب سلامت  تحقق ببخشد که از این منظر ایران نسبت به دیگر کشور های منطقه در وضعیت مطلوب تری قرار دارد.
ایشان در ادامه به طرح هرخانه یک پایگاه سلامت  اشاره کرد وافزود: ا ین طرح با هدف افزایش مشارکت مردم در امر مراقب  طراحی شده ست که در حال حاضر در سه استان کشور در حال اجراست. در این طرح افرادی از دل خانواده  در سه سطح پیشگیری، مراقبت های اولیه و بازتوانی آموزش می بینند.
همچنین، به رسم هر سال در پایان این مجمع  از برگزیدگان دیابت در چهار حوزه دانشمند برتر، محقق برتر، نوآور برتر و مربی برتر  به ترتیب از دکتر آزاده ابراهیم حبیبی و دکتر محمود قران نویس به طور مشترک به عنوان بهترین دانشمند سال در عرصه دیابت ، دکتر عطالله پورعباسی به عنوان نوآور برتر و دکتر  محمدرضا مهاجر تهرانی به عنوان  محقق برتر تقدیر شد.
همچنین، به پاس انجام تحقیقات در زمینه دیابت از دکتر لیلا آزاد بخت و دکتر فرزاد حدائق بطور مشترک به عنوان محقق برتر سال دیابت  تقدیر شد.
  • گروه خبری : پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 94146
خبرنگار
فيروزه  حاجي پور

فيروزه حاجي پور