گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/09/18 - 14:16
  • تعداد بازدید خبر : 427
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

پنجمین سمينار علمی معاونت پژوهشی دانشکده توانبخشی با عنوان «تصویربرداری کارکردی تشدید مغناطیسی (fMRI): مبنا، کاربرد و امکانات موجود» برگزار شد

معاون پژوهشی دانشکده توانبخشی با توجه به اهمیت فراهم شدن زیرساخت‌ها در عرصه پژوهش برای اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان و ایجاد بستر تعامل و همکاری متقابل با سازمان‌های تحقیقاتی و پژوهشی به‌عنوان یکی از اهداف این معاونت؛ از حُسن تعامل و همکاری ایجادشده این دانشکده با آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز ابراز خرسندی کرد.

95560.mp3 پنجمین سمينار علمی معاونت پژوهشی دانشکده توانبخشی با عنوان «تصویربرداری کارکردی تشدید مغناطیسی (fMRI): مبنا، کاربرد و امکانات موجود» برگزار شد

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی دانشکده توانبخشی، پنجمين سمينار پژوهشی معاونت پژوهشی این دانشکده با عنوان« تصویربرداری کارکردی تشدید مغناطیسی (fMRI): مبنا، کاربرد و امکانات موجود» باهدف آشنایی اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان با آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی و در راستای تبادلات علمی و پژوهشی با مراکز دانشگاهی و سازمان‌های مرتبط ملی و همچنين تعامل و استفاده از توانمندی اساتيد ملی و بين‌المللی برای آموزش و پژوهش به‌عنوان يکی از برنامه‌ها و مأموريت‌های 4 ساله دانشکده روز چهارشنبه 13 آذر در سالن سمينار استاد دکتر طالبيان برگزار شد.
در اين سمينار که با استقبال بسيار خوب اعضای هيئت‌علمی، دانشجويان کارشناسی و دانشجويان تحصيلات تکميلی روبرو شد، در ابتدا دکتر سید احمدرضا خاتون‌آبادی معاون پژوهشی و سرپرست معاونت برنامه‌ریزی دانشکده ضمن خیرمقدم به دکتر غلامعلی حسین زاده و معرفی وی اظهار داشت: معاونت پژوهشی دانشکده همواره درصدد بوده زیرساخت‌ها را در عرصه پژوهش برای اعضای هیئت‌علمی و دانشجویان فراهم کند که یکی از مصادیق آن فراهم کردن بستر لازم برای تعامل و همکاری متقابل با آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز است. وی در ادامه از حُسن همکاری و تعامل میان این دانشکده و آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز تاکنون ابراز خرسندی کرد.
در ادامه دکتر غلامعلی حسین زاده دهکردی استاد گروه مهندسی پزشکی دانشگاه تهران و معاون پژوهشی آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز به ارائه توضیحات در خصوص کاربردهای fMRI؛ نحوه عملکرد دستگاه MRI، مکانسیم عملکرد و نرم‌افزارهای آنالیز داده‌های MRI پرداخت.
استاد گروه مهندسی پزشکی دانشگاه تهران بابیان اینکه دستگاه MRI به‌عنوان یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های پزشکی است در خصوص نحوه عملکرد این دستگاه گفت: این دستگاه بر اساس تغییر میدان مغناطیسی و تغییر سیگنال‌ها، تصویربرداری می‌کند و تصویربرداری با این دستگاه زمان‌بر و ازنظر هزینه هم برای خرید دستگاه و هم تصویربرداری بیمار، دستگاهی گران‌قیمت محسوب می‌شود. وی افزود: نحوه عملکرد MRI بر پایه دو اصل اساسی شدت روشنایی تصاویر و هم تابعی از پارامترهایی که روی دستگاه تعیین می‌شود ( مانند وزن غالب، زمان تصویربرداری) استوار است.
وی در ادامه در خصوص نحوه تصویربرداری از ابعاد گوناگون با دستگاه MRI بیان داشت: MRI به‌خودی‌خود ازنظر زمان تصویربرداری دستگاه کندی است ولیکن می‌توان با پایین آوردن رزولوشن تصویر، سرعت تصویربرداری را بالا برد و در کسری از ثانیه تصویربرداری کرد. وی در ادامه کاربرد MRI در پزشکی و تشخیص بیماری‌ها، مکانیسم و جنبه‌های مختلف زنجیره fMRI را به‌تفصیل بیان کرد.
دکتر حسین زاده با اشاره به امکانات منحصربه‌فرد آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز از ثبت هم‌زمان تصویربرداری عملکردی و نوار مغز با توجه به این امکانات خبر داد و نمونه‌هایی از فعالیت‌های انجام‌شده با تصویربرداری عملکردی مغز را نشان داد و طراحی‌های گوناگون برای کاربرد fMRI در توانبخشی را مطرح و در انتها کتابی را برای مطالعه بیشتر معرفی کرد.
در پايان پس از پاسخگویی به سؤالات شرکت‌کنندگان در خصوص مباحث ارائه‌شده از دکتر حسین زاده با اعطای لوح قدردانی شد.

  • گروه خبری : دانشکده توانبخشی
  • کد خبر : 95560
کلمات کلیدی
خبرنگار
لیلا  روستا

لیلا روستا