گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/09/13 - 15:39
  • تعداد بازدید خبر : 3536
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

گفت وگو با سارا اکرامی نسب، برگزیده بخش صنایع دستی نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان

سارا اکرامی نسب برگزیده نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان اعتقاد دارد هنر باعث آرامش و تسلی روح است و هر کسی نیاز به فراگیری حداقل یک هنر دارد.

95332.mp3 گفت وگو با سارا اکرامی نسب، برگزیده بخش صنایع دستی نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی فرهنگی، در آستانه برگزاری دومین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران، به سراغ سارا اکرامی نسب از برگزیدگان سال گذشته رفتیم و گفت و گویی کوتاه با وی ترتیب دادیم که در زیر می خوانید:

خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه بخشی برگزیده شدید؟
به نام خدا، سارا اکرامی نسب هستم دانشجوی ترم ۵ رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و در دوره قبلی جشنواره در بخش صنایع دستی در زمینه پارچه بافی سنتی برگزیده شدم.

لطفاً درخصوص هنری که دارید و پارچه بافی سنتی، توضیحاتی دهید؟
پارچه یکی از مظاهر تمدن و هنر ما ایرانیان در اعصار گذشته است. قدمت این هنر در ایران با توجه به مدارک بدست آمده و موجود در موزه های ایران باستان و سایر کشورها، به بیش از ده هزار سال می رسد. تکنیک اعجاب انگیز و زیبایی پارچه ها از قرون قبل و بعد از اسلام، مارا به شگفتی وا می دارد.

چطور شد که به این هنر علاقه مند شدید و آن را ادامه دادید؟
من توسط پدر و مادر عزیزم که هردو دانش آموخته رشته صنایع دستی از دانشگاه تهران هستند، با این هنر آشنا شدم. پدرم با ساخت دستگاه کوچک و قابل حمل و استفاده در هرمکان و فضایی، بافت پارچه سنتی را برای عموم مردم قابل دسترس و مادرم با صرف تخصص و تجربه هنری، آموزش آن را برای نوجوانان تا کهنسالان امکان پذیر کرد و برای معرفی و احیای این هنر گرانقدر تلاش ها کرده اند.
دستگاه پارچه بافی دستی ساخته پدرم و پارچه های رنگین دستباف مادرم و حضور در نمایشگاه ها و درک جایگاه و محبوبیت این هنر بین مردم تمام دنیا و شوق من در خلق دست آفریده جدید، به شکل تن پوشی و یا جلوه ای دیگر که منحصر و خوشایند باشد، مرا در راه دلگشای هنر قرار داد.

چه پیشنهادی برای بهتر برگزار شدن جشنواره دارید؟
پیشنهاد دارم چنانچه دانشجویان تشویق شوند تا هنرها و صنایع دستی شهر یا روستای خودشان را بشناسند و هرچند اندک زمانی را برای آموختن و بکار بستن این هنرها در زندگی روزمره بکار بگیرند و آثار خود را به مناسبت های مختلف در دانشگاه به نمایش بگذارند، تا این هنرهای اصیل و ارزشمند احیا شده و از بین نروند.
همچنین امکان برگزاری ورکشاپ (کارگاه های زنده) یک روزه جهت آموزش به سایر علاقمندان وجود داشته باشد که خدمت بزرگی در جهت حفظ و انتقال آن ها به نسل های دیگر خواهد بود. البته کاملا اعتقاد دارم هنر باعث آرامش و تسلی روح هست و هر کسی نیاز به فراگیری حداقل یک هنر دارد.
پیشنهاد و درخواستم برای داوری بهتر آثار این است از آنجاییکه تنوع و تکنیک هنرهای دستی بسیار گوناگون است، مقایسه هر طیف از آنها باید با گروه مشابه آن سنجیده شود و تشویق و ترغیب دانشجویان برای شرکت در این جشنواره باعث می شود تا تعداد و تنوع آثار بیشتر شده و داوری بهتر صورت بگیرد.

سخن آخر؟
برگزاری چنین جشنواره هایی سبب شناخته شدن دانشجوهای هنرمند و تشویق دیگران برای پرداختن به کارهای هنری در کنار تحصیل در رشته تخصصی شان می شود. به نظرم اینگونه جشنواره ها می تواند در شناخت و احیای فرهنگ و هنر کشورمان تاثیر مهمی داشته باشد و این معرفت غرور آفرین است.
در نهایت بسیار سپاسگزارم که این فرصت را برای به نمایش گذاشتن آثار دانشجویان هنرمند و ترویج فرهنگ و هنر کشورمان فراهم کرده اید.
خبرنگار: فرزاد سلطانپور

  • گروه خبری : معاونت دانشجویی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 95332
خبرنگار
فرزاد  سلطانپور

فرزاد سلطانپور