گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 98/07/22 - 14:28
  • تعداد بازدید خبر : 1198
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه

گفت و گو با دکتر حمیدرضا محمدی زاده، خیّر خوابگاه ساز: ثواب کارم را به استاد مرحوم دکتر قاسم اکبری تقدیم می کنم

دکتر حمیدرضا محمدی زاده، خیّری که کمک های شایانی به مجموعه خوابگاه های دانشجویی دانشگاه کرده است، خود را شاگرد و رهرو مرحوم دکتر قاسم اکبری چهره ماندگار شهرستان ری می داند.

93337.mp3 گفت و گو با دکتر حمیدرضا محمدی زاده، خیّر خوابگاه ساز: ثواب کارم را به استاد مرحوم دکتر قاسم اکبری تقدیم می کنم

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی فرهنگی، بعد از چند مرحله پیگیری تلفنی بالاخره دکتر محمدزاده زمانی را اعلام و پیامک آدرس محل مصاحبه را برای من ارسال کرد. انتظار داشتم آدرس در یکی از مناطق شمال شهر باشد، اما شهر ری و در جوار بارگاه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را محل ملاقات تعیین کرده بود. کنجکاو بودم تا از نزدیک با این خیّر آشنا شوم و سوال ها را در ذهنم مرور می کردم، هر از گاهی هم اگر چیزی به ذهنم می رسید یادداشت می کردم که در جریان مصاحبه فراموش نکنم. روز مصاحبه ساعت 10 صبح با یکی از همکاران از اداره خارج شدیم تا خلف وعده نکنیم و سر ساعت 11 سر قرار باشیم.
با وجود ترافیک سنگین بالاخره سر ساعت رسیدیم.
زنگ زدیم و اجازه گرفتیم و بالا رفتیم. جوانی به استقبال ما آمد وقتی خودش را معرفی کرد تازه متوجه شدم خود دکتر بود. در حالی که بر اساس قضاوت ذهنی انتظار داشتم با کسی که سن بالاتری داره مواجه شوم.
به هر حال جوان باشی، خداجو هم باشی، از کار خیر هم غافل نشوی، دلایلی بود که من را ترغیب می کرد چایی خورده و نخورده مصاحبه را شروع کنم.
در ابتدای مصاحبه، پیام تشکر و قدردانی دکتر حلب چی معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه و دکتر رضایی مدیر امور خوابگاه ها، بدلیل بازسازی و تجهیز خوابگاه وصال را به دکتر محمدی زاده رساندم و بعد از آن مصاحبه صمیمی تر و کمی هم رسمی شد که در ادامه می خوانید:

آقای دکتر لطفاً خودتون را معرفی کنید.
دکتر حمید رضا محمدی زاده هستم متولد 1349 و اصالتاً یزدی هستم. پدر من کشاورز بود که به دلیل کهولت سن دیگر کشاورزی نمی کند. متأهل و صاحب 2 فرزند هستم دخترم دانشجوی میکروبیولوژی و پسرم دانش آموز است.

در چه رشته ای تحصیل کرده اید؟
بنده دکترای عمومی پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی دارم.

قبل از تحصیلات دانشگاهی در رشته پزشکی، در کدام منطقه زندگی و تحصیل کردید؟
من بزرگ شده منطقه شهر ری هستم، همه مراحل تحصیل هم در همین منطقه بوده ام.

احتمالاً به دلیل سکونت در تهران زندگی خوابگاهی را تجربه نکرده اید.
خیر، کاملاً هم بر عکس، من در خوابگاه سکونت داشتم. هر چند که به واسطه سکونت در تهران به صورت رسمی امکان نداشت در خوابگاه باشم، اما به صورت غیر رسمی و به دلیل دوری مسافت و نبود امکانات امروزی از قبیل مترو، عمده وقتم را با دوستانم در خوابگاه می گذراندم. در آن زمان شرایط مالی مناسبی نداشتم و به قول معروف 'بچه پولدار نبودم'، حتی دوچرخه هم نداشتم، به همین دلیل برای من راحت تر بود در خوابگاه باشم که در خوابگاهی در مفتح می ماندم.

با وجود اینکه در دانشگاه شهید بهشتی تحصیل کرده اید، کنجکاو هستم بدانم چرا بازسازی خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی تهران را برای کار خیر انتخاب کردید.
ارتباط کاری من در حیطه دانشگاه علوم پزشکی تهران و تحت نظر شبکه بهداشت اینجا و سرکار خانم دکتر تاجیک است، از ایشان درخواست کردم اگر کاری نیاز باشد که از عهده من بر آید در خدمتم و ایشان افتخار دادند و اسباب ارتباط ما را با دوستان مدیریت خوابگاه ها فراهم کردند. اگر خدمات بیشتری هم نیاز باشد، بازهم در خدمت هستم.

حالا که تمکن مالی دارید آیا هنوز در این منطقه زندگی می کنید؟
من در این منطقه زندگی نمی کنم، محل کارم اینجاست و ارتباطاتم در این منطقه است. پدر و مادرم هم ساکن این منطقه هستند اما اگر قرار باشد اینجا هم سکونت کنم مشکلی از این بابت ندارم.
بنده در این منطقه هم زندگی کردم و هم تدریس کردم و 29 سال سابقه تدریس دارم. من فرهنگی ام و عمده ترین ارتباطات فرهنگی من در این منطقه بوده است. وقتی مدیری به من زنگ می زند که فلان مدرسه، فلان مشکل را دارد، به من دسترسی بهتری دارند که من هم راغب هستم در این منطقه باشم.

چه درسی را تدریس می کردید؟
الان مدتی است که تدریس نمی کنم، قبلاً شیمی تدریس می کردم. البته دورانی که در دانشکده تربیت معلم بودم درس های تنظیم خانواده، بهداشت و روانشناسی بالینی پزشکی تدریس می کردم.

چه چیزی باعث شد که شما تبدیل به یک خیّر شوید؟
مدرسه ایتام در مهدی آباد کهریزک اساساً توسط مرحوم دکتر قاسم اکبری ساخته شد. وی اساساً از لحاظ تمکن مالی توانمند نبود که توانایی ساخت مدرسه را داشته باشد، اما قدرت این را داشت که افرادی را جمع کنند و از داشته های آنها استفاده کنند. باید بگویم در دوران دانشجویی ام، شاگردی داشتم که با تمام محدودیت مالی خودم سعی کردم از آن دانش آموز حمایت کنم و خوشحالم که هم اکنون یکی از بهترین مترجمها در کشور است و در وزارت امور خارجه کار می کند.

از علاقه مندی شخصی خود در اوقات فراغت برای ما بگویید.
من به خوشنویسی و آواز علاقه مند هستم و در هر دو زمینه سال ها فعالیت داشته ام. (دکتر محمدی زاده کمی هم آواز برای ما خواند)

در حال حاضر در چه زمینه ای از پزشکی فعالیت می کنید؟
بنده در زمینه پیوند و کاشت مو به صورت طبیعی فعالیت می کنم و تحولی در این رشته بوجود آوردم.
پیشنهادهای بسیاری هم داشتم از ترکیه و برخی کشورهای اروپایی تا کارم را در آن کشورها ادامه دهم، مبالغ بالایی هم حاضر بودند پرداخت کنند اما ترجیج من کار در کشور خودم است.
موردهای زیادی در زمینه پیوند مو در کشورهای خارجی از جمله آمریکا انجام شده بود که نتیجه خوبی نداشت که به بنده مراجعه کرده اند و بنده آن ها را ترمیم کردم که اسناد آن نیز موجود است. از کشورهای آلمان، دانمارک، سوئیس، فرانسه، لبنان، ترکیه، عراق و .... متقاضی پیوند مو داشتم.
اساساً کار من منشاء گرفته از هنر است، اگر خوشنویسی نمی دانستم شاید به این اندازه موفق نبودم.

برای کلام آخر آیا نکته ای است که دوست داشته باشید به آن اشاره کنید؟
دوست داشتم بپرسید عامل موفقیت شما چی بود یا چه کسانی بودند؟ عامل موفقیت من معلم هایم بودند. مرحوم دکتر اکبری و سایر معلم ها، به جرأت می گویم معلم های من در تاریخ آموزش و پرورش تکرار نشدنی هستند. استاد علی که معلم ورزش و خوشنویسی من بود و هنوز هم با هم تمرین خوشنویسی داریم، حاج آقا رمضانی و ...

برای آینده برنامه خیریه ای دارید؟
هر چه پیش آید خوش آید. باور دارم کارهایی از این دست معامله با خداست. قبل از هزینه کردن خدا خودش نقد پرداخت می کند. غیر از مدرسه ایتام برنامه ای در حال حاضر ندارم اما در حد توان از تمام برنامه ها استقبال می کنم و تمایل به همکاری دارم.
همچنین بسیار تمایل دارم نام مرحوم دکتر قاسم اکبری به جای نام من ثبت شود و نام ایشان شنیده شود، هر چند که دیگر حضور ندارد اما امیدوارم دیده شود و همه چیز به نام ایشان ثبت شود.

قاسم اکبری در سال ۱۳۴۲ در شهر ری متولد شد. وی دارای مدرک دکترای تاریخ و دارای ۸ جلد کتاب و مقاله‌های بیشماری است. عضو شورای پژوهش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، ۱۷ سال سابقه مدیریت آموزشی، ۸ سال مشاوری فرماندار شهرستان ری، عضو شورای عالی آموزش و پرورش، عضو شورای تغییر نظام آموزش و پرورش جمهوری اسلامی و عضویت شورای فرهنگی اجتماعی شهرداری از جمله سوابق قاسم اکبری است.
کارشناس تاریخ برنامه‌های صدا و سیما، رئیس گروه تاریخ مرکز تربیت معلم شهید مفتح، رئیس پژوهشگاه شهر ری، تدریس در دانشگاه امام خمینی (ره)، شهید بهشتی و مرکز تربیت معلم و مدارس و ... از جمله سوابق است که در کارنامه درخشان وی به چشم می‌خورد.
دکتر قاسم اکبری در مهر ماه سال 93 پس از یک دوره بیماری طولانی درگذشت.

از وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

خبرنگار: فرزاد سلطانپور
عکاس: حسین شیخ محمدی

  • گروه خبری : معاونت دانشجویی,گروه خبری RSS
  • کد خبر : 93337
خبرنگار
فرزاد  سلطانپور

فرزاد سلطانپور