گالری عکس مرتبط
  • تاریخ انتشار : 96/10/16 - 09:05
  • تعداد بازدید خبر : 9951
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

پیشگیری و درمان سکته های مغزی

90 درصد سکته های مغزی به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست است. با بی تحرکی، تغذیه ناسالم و زندگی پرتنش و پر استرس روزمره خطر سکته ی مغزی افزایش می یابد.

71933.mp3 پیشگیری و درمان سکته های مغزی

- بر اساس بررسی‌ های انجام شده روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در کشورمان دچار سکته مغزی می‌شوند.
- اگر درمان سکته حاد مغزی در ۴ ساعت اولیه صورت گیرد، ۳۰ درصد بیماران بدون ایجاد عوارض و ناتوانی، بهبودی کامل خواهند یافت.
- به طور متوسط 10 تا 15 درصد افرادی که به سکته‌ های مغزی مبتلا می‌شوند در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و 60 تا 70 درصد بیماران با درمان مناسب می‌توانند زندگی مستقل داشته باشند.
- اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سكته های مغزی به صورت شبانه روزی در 55 بیمار ستان کشور و در 25 شهر کشوردر طرح تحول سلامت صورت می گیرد.
- ۸۰ درصد سکته‌ های مغزی بر اثر لخته خون و ۲۰ درصد بقیه بر اثر خونریزی به وجود می‌آیند.
- بیماران سکته مغزی از زمان شروع علایم تا شروع درمان نباید بیش از ۳ تا ۴ ساعت را برای درمان دارویی و حداکثر ۶ ساعت را در موارد درمان آنژیوگرافی از دست بدهند.
- سکته مغزی در کل دنیا دومین علت مرگ و اولین علت از کار افتادگی است، اما در کشورهای پیشرفته در حال حاضر سومین علت مرگ است که با پیر شدن جوامع در آینده نه‌ چندان دور در آن کشورها نیز دومین علت مرگ خواهد شد.
-  سکته مغزی مرگ ناگهانی بافت مغز است و یک اورژانس پزشکی می باشد . سکته می تواند باعث از دست رفتن عملکرد مغز شود.
- سکته مغزی به دو علت کلی بروز می کنند؛ ایجاد تنگی و انسداد در رگ های خون رساننده به مغز و بروز خونریزی در اثر آسیب عروقی در مغز
- بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند.
- شایعترین عواملی که سبب بروز سکته های مغزی می شوند عبارتند از : فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی به ویژه اختلالات ریتم قلب ، کلسترول خون بالا ، تنگی عروق گردنی ( کاروتید )
- علائم سكته مغزي به ‌صورت فلج عمومي بدن است، ولي مهم ترين علامت اين اختلال، اختلال بينايي گذرا در يك يا هر دو چشم، اختلال در راه رفتن، درد و سوزش در يك طرف بدن است.
- سکته مغزی معمولاً با بی حسی صورت و دست و پا، ضعف خفیف و اختلال تکلم همراه است. فرد مبتلا باید در کمتر از ۳ ساعت به بیمارستان دارای خدمات تخصصی مغز و اعصاب برسد.
- از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی در درجه اول سن بیمار است.
- بالا رفتن سن به علت پیری رگ‌ های مغز، خطر سکته مغزی بسیار بیشتر از دوره جوانی می‌شود.
- عوامل موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالا رفتن سن شامل فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار، چاقی و... می‌شود.
- ۹۰ درصد سکته های مغزی به دلیل داشتن سبک زندگی نادرست است. با بی تحرکی، تغذیه ی ناسالم و زندگی پر تنش و پر استرس روزمره خطر سکته ی مغزی افزایش می یابد.
- متخصصان کم تحرکی، مصرف بی رویه نمک و چربی، چاقی، استعمال دخانیات و در مجموع رژیم نامناسب غذایی را عاملی برای حرکت به سمت سکته های مغزی ایرانیان می دانند.
- تشخیص و درمان به موقع شانس بهبودی کامل را در صورت بروز سکته مغزی بالا می‌برد اما برای این کار حتماً باید علایم سکته مغزی را به درستی بشناسیم.
- کاهش LDL یا سطح کلسترول بد خطرات ابتلا به سکته مغزی را کاهش می‌دهد و سلامت قلب را بهبود می‌بخشد.
- افراد سیگاری 2 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته هستند. سیگار کشیدن رگ های خونی، فشار خون را افزایش می‌دهد و تسریع گرفتگی عروق است.
- افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند در خطر بیشتری با کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و سکته مغزی روبه‌رو هستند.
- عدم فعالیت، اضافه وزن، یا هر دو خطر بروز سکته‌ مغزی و سایر بیماری‌های مرتبط را بالا می‌برند.

منبع: معاونت درمان، دانشگاه علوم پزشکی تهران
تنظیم: مونا عدالت یار


  • گروه خبری : قلب و عروق
  • کد خبر : 71933
خبرنگار