کد خبر: ٤٩٤٨٣/ ٠٠:٠٠ - ٢٠ دی ١٣٩٣/ تعداد بازدید: 173
چاپ
ارسال به دوست
يادگاران عرصه دفاع مقدس/مصاحبه با دانشجوي برتر پزشكي و فرزند آزاده فاطمه معصومه منوچهر
روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران: دفتر امور دانشجويان شاهد و ايثارگر با برگزيده حيطه آموزشي اولين جشنواره دانشجويي ابن‌سينا و رتبه 9 علوم پايه گفت‌وگو كرده كه در ادامه مي‌خوانيد.

از اينكه دعوت ما را پذيرفتيد تشكر مي‌كنم. لطفاً خودتان را معرفي نماييد؟
 فاطمه معصومه منوچهر متولد تيرماه 72 هستم. در سال 90 با معدل 19.50 وارد رشته پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي تهران شدم. من فرزند جانباز 70 درصد هستم خانواده ما هفت نفره است سه خواهر و يك برادر دارم و من هم فرزند آخر خانواده هستم پدرم بازنشسته سپاه و مادرم خانه‌دار هستند. ما در استان گلستان شهر گرگان زندگي مي‌كنيم.

 لطفاً از نحوه جانبازي پدرتان برايمان بگوييد.
پدر من حدود بيست ماه در جبهه حضور داشتند و در سال 61 طي عمليات بيت‌المقدس كه منجر به آزادي خرمشهر شد بر اثر اصابت خمپاره از ناحيه يك دست و يك پا دچار مصدوميت شديد شدند و به درجه جانبازي نائل آمدند.

خاطره‌اي كه پدرتان از جانبازي خود برايتان تعريف كرده را براي ما بگوييد؟
پدرم بنا به دلايل خاص خودشان زياد در مورد جبهه و جنگ صحبت نمي‌كنند و من اين امر را ناشي از حس والاي ايثار در اين‌گونه افراد ميدانم و فقط با هم‌رزمانشان كه براي ديدار با ايشان ميايند گاهي مطالبي را بيان مي‌كنند.

آيا پدر شما بعد از جانبازي ازدواج كردند؟
خير پدر من خيلي پيش‌تر از اين موضوع ازدواج‌كرده بودند و در زمان جنگ باوجود داشتن زن و فرزند خردسال به جبهه مي‌رفتند تا از وطن دفاع كنند زيرا ازنظر ايشان و هم‌رزمانشان دفاع از وطن در اولويت قرار داشت در حقيقت آزادسازي خرمشهر براي ايشان بسيار مهم‌تر از زندگي شخصي‌شان بود و اين همان مسئله‌اي است كه نبايد فراموش شود.

با توجه به اينكه شما در سال‌هاي پس از جنگ و بعد از جانبازي پدرتان به دنيا آمديد نقش مادر را در خانواده‌تان چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
مادر من نقش كليدي و ارزنده‌اي در تربيت فرزندان ايفا كردند و با توجه به مشكلات خاص پدرم بعد از جانبازي، در حقيقت ايشان به‌عنوان مدير اصلي خانه به تمام مسائل رسيدگي مي‌كردند. به جرات مي‌توانم بگويم بار اصلي زندگي بر دوش ايشان بود و جا دارد همين‌جا از زحمات ايشان و پدرم كه طي اين سال‌ها همواره يار و ياور مادرم بودند و محيط خوبي را براي رشد و نمو ما فراهم آوردند تشكر كنم.

حمايت خانواده از شما در دوران تحصيل چگونه بود؟
پدر و مادرم با رفتارشان باعث شدند حس اعتمادبه‌نفس در ما تقويت شود و به‌جز در موارد ضروري زياد در كارهاي درسي ما دخالت نمي‌كردند. آن‌ها از حضور در بسياري از مراسم، ميهماني‌ها و جشن‌ها چشم‌پوشي مي‌كردند تا فضاي خانه براي ما مناسب‌تر باشد. حتي به خاطر ما صداي تلويزيون را هم كنترل مي‌كردند. روي‌هم‌رفته خانه را به بهترين محل براي مطالعه تبديل مي‌كردند.

نقش دبيران در موفقيت خود را چون ارزيابي كنيد و آيا خاطره‌اي از دوران دبيرستان داريد كه بخواهيد براي ما تعريف كنيد؟
با توجه به اينكه من در طي دوران تحصيل دغدغه‌اي جز درس خواندن نداشتم به هنگام ورود به دبيرستان تلاش خود را مضاعف كردم و از تمام امكانات جهت پيشبرد اين مسئله استفاده نمودم تا بتوانم به هدف اصلي خود كه پذيرفته شدن در اين رشته و اين دانشگاه است برسم؛ و در چندين المپياد هم شركت كردم چون به دنبال رتبه كمتر از ده شاهد بودم بي‌وقفه درس مي‌خواندم و در مدرسه تيزهوشان تحصيل مي‌كردم و از وجود يك مشاور خوب استفاده مي‌كردم. به‌طوركلي نحوه درس خواندن من دو بعد داشت يكي آينده‌نگرانه و ديگري متناسب با احوالات روحي خودم. گاهي اوقات من در روز نزديك به چهارده ساعت مطالعه مي‌كردم نقش دبيران هم دررسيدن من به اين نقطه از زندگي بسيار پررنگ بود زيرا آنان همواره به من انرژي مي‌دادند و اين امر باعث بالا رفتن حس اعتمادبه‌نفس در من مي‌شد. جا دارد همين‌جا از زحمات دبيران عزيزم قدرداني نمايم.

بعد از شنيدن خبر قبولي در كنكور چه حسي داشتيد؟
واقعاً خوشحال شدم به‌خصوص وقتي لبخند شو ق و رضايت را بر لبان پدر و مادرم ديدم. البته اين اتفاق دور از انتظار نبود و در حقيقت من و خانواده‌ام جز به قبولي در رشته پزشكي فكر نمي‌كرديم چون من از ابتداي تحصيل فردي سخت‌كوش و درسخوان بودم؛ به‌عبارت‌ديگر من مزد زحمات خود را گرفتم.

دليل انتخاب رشته پزشكي از نظر شما چه بود؟
رشته پزشكي جز حرفه‌هايي است كه مي‌تواند باعث كمك به ديگران شود و به انسان حس بسيار خوبي دست مي‌دهد زيرا ماهيت اين رشته مقدس است؛ و اميدوارم بتوانم علاوه بر اينكه پزشك موفقي براي اجتماعم باشم در خانواده هم بتوانم همسر و مادر موفقي باشم.

وضعيت تحصيلتان در دانشگاه چگونه است؟
خوشبختانه همواره جزء دانشجويان معدل الف هستم. معدل كل من 18 است؛ و در امتحان علوم پايه هم توانستم رتبه 9 را كسب كنم. در اولين جشنواره آموزشي ابن‌سينا هم با همكاري ساير دوستان توانستيم در بعد آموزشي جزء برگزيدگان حيطه آموزشي اولين جشنواره دانشجويي ابن‌سينا باشيم. دليل اين موفقيت را هم نوع نگرش خود نسبت به درس خواندن ميدانم؛ زيرا بعد از ورود به دانشگاه اين حس در من به وجود آمد كه مرحله جديدي در زندگي‌ام شروع‌شده است و من بايد تمام توان خود را براي احسن گذراندن اين مرحله مهم به كار گيرم. ازاين‌رو با جديت بيشتري شروع به يادگيري مطالب درسي نمودم تا هم جايگاه قبلي خود را حفظ كنم و هم بتوانم نقش مفيدتري در زندگي شخصي و اجتماعي خود و ديگران داشته باشم. كلاً زمان‌بندي وقت براي من بسيار مهم است.

آيا محيط خوابگاه را فضايي مناسب جهت مطالعه مي دانيد؟
فضاي خوابگاه در نگاه اول جاي مناسبي براي مطالعه نيست ولي من از ابتدا سعي كردم خودم را با شرايط وفق دهم و اين شرايط را بپذيرم تا بتوانم به هدف اصلي‌ام برسم. به نظر من بهتر است انرژي خود را صرف رسيدن به هدف كنيم نه صرف جنگيدن با شرايط موجود. ما بايد نسبت به هدف خود اعتقاد داشته باشيم و بدانيم كه خدا هم از اينكه وقتمان را هدر بدهيم خشنود نيست. از سوي ديگر خانواده به خاطر اعتمادي كه به ما داشتند، اين توانايي خواستن يعني توانستن را در ما پرورش دادند و ترس ما را از فضاي بيرون خانه از بين بردند.

در حال حاضر برنامه درس خواندنتان به چه شكلي است و اصولاً شما چه توصيه‌اي به ساير بچه‌ها داريد كه در زمينه درس و دانشگاه موفق باشند؟
ازآنجاكه من به‌صورت خودجوش درس مي‌خوانم و خصلت مطالعه در من نهادينه‌شده است زمان‌بندي در نحوه درس خواندن من نقش مهمي را بازي مي‌كند. اصولاً صبح زود بيدار شدن براي مطالعه و يادگيري عالي است. همچنين حضور در كلاس‌ها را بسيار مفيد ميدانم. هرگاه كه در كلاس از سخنان اساتيد يادداشت‌برداري مي‌كنم مطالب را بهتر فرامي‌گيرم و حتي پيش‌خواني باعث درك بهتر سخنان اساتيد مي‌شود من استفاده از اين روش‌ها را به ديگر دوستانم پيشنهاد مي‌كنم. درعين‌حال هركسي بايد خودش را ارزيابي كند و مراقب باشد تا مبادا در هر برهه‌اي اين انگيزش در آن‌ها افت كند. در حال حاضر وظيفه ما به‌عنوان يك دانشجو فقط درس خواندن است ولاغيرو و بايد به اين غيرت برسيم كه هرگاه از مقوله درس خواندن دور شويم حالمان بايد متغير شود و دچار اضطراب شويم.

ديدگاه شما راجع به در نظر گرفتن سهميه براي خانواده‌هاي ايثارگران چيست؟
اين مسئله حق قانوني آن‌هاست ولي متأسفانه در كشور ما فرهنگ‌سازي در اين خصوص به‌خوبي صورت نگرفته است و اين مسئله باعث مي‌شود دسته‌اي از دانشجويان از پذيرش اين مسئله سر بزنند؛ اما واقعيت اين است كه اين‌گونه افراد شرايط بسيار بدي را از سر گذراندند؛ و اگر شرايط آنان ويژه نبود شايد در اكثر مواقع اصلاً احتياجي به اين سهميه‌ها نبود. درعين‌حال اين دسته از دانشجويان بايد تلاش بيشتري در جهت بهتر درس خواندن و رقابت با افراد برتر و رتبه‌هاي تك‌رقمي داشته باشند تا اين تصور كه فقط به خاطر سهميه‌اي بودن وارد اين رشته شده‌اند در نظر ديگران كمرنگ شود.

ديگر چه توصيه‌هايي براي دانشجويان داريد؟
من از دانشجوياني كه با سهميه وارد دانشگاه شده‌اند توقع دارم قدر اين موهبتي كه به آن‌ها شده است را بدانند تا اين تفكر در بقيه به وجود نيايد كه ما بدون تلاش وارد اين دانشگاه و اين رشته شده‌ايم؛ و خودشان را دست‌كم نگيرند. اين رشته فقط احتياج به‌زحمت دارد يعني اگر بيشتر درس بخواني حتماً موفق مي‌شوي و اين هيچ ربطي به رتبه كنكور ندارد. دانشجو كسي است كه براي آموختن دانش وارد دانشگاه شده است و اين امر جز با سعي و تلاش امكان‌پذير نيست.

نظر شما در مورد دوست چيست و معيار شما در انتخاب دوست چيست؟
 صادقانه بگويم من شب قبل از ورود به دانشگاه از درگاه خداوند درخواست كردم دوستان خوبي سر راه من قرار دهد و اين‌يكي از بهترين نعمت‌هاي زندگي من است چون دوستان من هم درسخوان هستند و هم ازلحاظ اعتقادي پايبند به اصول مي‌باشند؛ و حتي مي‌توانم به جرات بگويم دوستان من باعث تغييرات بنيادي در من شدند. من اكنون از چادر به‌عنوان حجاب برتر استفاده مي‌كنم. چون دوستانم اين حس را در من تقويت كردند كه اگر از چادر استفاده كنم بهتر مي‌توانم نگاه‌هاي منتقدان را كنترل كنم و اين امر حتي مي‌تواند نمايانگر اعتقادات دروني و ارزش‌هاي من باشد؛ و چون چادر انتخاب خودم بود و هيچ اجباري در استفاده از اين پوشش نداشتم اين مسئله باعث خوشحالي خانواده‌ام نيز شد.

به‌عنوان فرزند يك جانباز چه انتظاري از جامعه داريد؟
من انتظار خاصي از جامعه ندارم خواست خداوند در مورد زندگي من اين بوده است و من راضي به رضاي خدا هستم و فكر مي‌كنم اين جامعه است كه بايد از من انتظاراتي داشته باشد. جامعه انتظار دارد ما قدردان اين فرصت‌ها باشيم و ما بايد رهرو راه پدرانمان در جبهه علم و نوآوري باشيم.
از اينكه وقت خود را در اختيار ما قرارداديد سپاسگزاريم

خبر و عكس: نجمه عبدالكريمي

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
1393/10/22 0:0
0
0
شما با تحصيل علم پزشكي وخدمت مفيد به مردم عزيز باعث خوشحالي جانبازان وخانواده شهدا ئو.. وميشويد
مهرنيا
1393/10/20 0:0
0
0
سلام من هم به عنوان يك گلستاني و شاغل در ستاد به اين بانوي موفق تبريك عرض مي كنم
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد