کد خبر: ٥٨٥٢٠/ ١٥:٥٦ - سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤/ تعداد بازدید: 3115
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
با حضور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت
آزمایشگاه‌های مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه افتتاح شد
کلید موفقیت پژوهشکده علوم دندانپزشکی؛ مشارکت همکاران در قالب کار تیمی
آزمایشگاه های سلولی- مولکولی میکروبیولوژی دهان، پاتولوژی دهان و مطالعات حیوانی مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به منظور «پیشرفت کشور در حوزه تولید علم در علوم دندانپزشکی، فک و صورت و کاربردی شدن آن و توسعه زیرساخت‌ها در حوزه آزمایشگاه، پژوهش و نیروی انسانی» افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

گالري عکس يک

گالري عکس دو 

گالري عکس سه
در مراسم آیین افتتاح آزمایشگاه های سلولی- مولکولی میکروبیولوژی دهان، پاتولوژی دهان و مطالعات حیوانی که سه شنبه 11 اسفند 94 در پژوهشکده علوم دندانپزشکی برگزار شد؛ در ابتدا دکترعباس منزوی رئیس این پژوهشکده، به معرفی پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت و گفت: به منظور توسعه کمی و کیفی پژوهش های دندانپزشکی و کاربردی کردن آن ها و افزایش نقش این گونه تحقیقات در توسعه علم و تکنولوژی و سلامت در حوزه دندانپزشکی و با توجه به لزوم ایفای نقش پیشاهنگی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه، پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران بر اساس موافقت جلسه دویست و بیستم 11 آبان 91 شورای گسترش آموزش عالی وزارت بهداشت، تأسیس شد. 

وی با اشاره به اهداف پژوهشکده علوم دندانپزشکی، افزود: تسهیل امور اداری و اجرایی جهت تسریع پروژه های تحقیقاتی مراکز زیر مجموعه پژوهشکده، ایجاد هماهنگی بین مراکز زیرمجموعه جهت انجام تحقیقات در رشته های مختلف دندانپزشکی و ایجاد بستر همکاری با مراکز و پژوهشکده های داخلی و خارجی جهت توسعه تحقیقات بنیادی و کاربردی را سرلوحه فعالیت های پژوهشکده قرار داده ایم.
دکتر منزوی، مراکز تحقیقاتی وابسته به پژوهشکده را؛ مرکز تحقیقات دندانپزشکی، مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی، مرکز تحقیقات ایمپلنت های دندانی، مرکز تحقیقات جراحی دهان و فک و صورت و مرکز تحقیقات پیشگیری پوسیدگی دندان عنوان کرد و در ادامه به معرفی این مراکز اشاره مختصری کرد.
پس از آن، دکتر محمدصادق احمد آخوندی معاون اداری و مالی پژوهشکده علوم دندانپزشکی، به معرفی مرکز تحقیقات دندانپزشکی پرداخت و یادآور شد: مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف توسعه فعالیت های پژوهشی در رشته های تخصصی دندانپزشکی و مواد دندانی در سطح دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت خود را بطور غیررسمی از پاييز سال 82 با تخصیص فضای تامین شده توسط مدیریت دانشکده و تجهیز آن آغاز کرده و پس از پیگیری و تکمیل مدارک موافقت اصولی مرکز در 25 مرداد 83 به تصویب رسید در ادامه با توجه به رشد صعودی و چشمگیر نمرات ارزشیابی سالانه مرکز، موافقت قطعی آن 16 بهمن 85 مورد تصویب شورای گسترش قرار گرفت.
وی خاطر نشان کرد: ثبت 2 مورد اختراع داخلی، اجرای طرح های مشترک با سازمان های بین المللی و جذب گرنت، کشوری و همکاری با صنعت، راه اندازی انتشار نمایه کردن مجله JDTUMS در سایتهای معتبر بین المللی از جمله PubMed، تدوین 15 استاندارد مواد دندانی، تاسیس آزمایشگاه های مختلف پژوهشی، آزمایشگاه مرجع مواد دندانپزشکی، آزمایشگاه پاتولوزی دهان، آزمایشگاه سلولی- مولکولی، آزمایشگاه میکروبیولوژی دهان، آزمایشگاه مطالعات حیوانی، انعقاد تفاهم نامه و همکاری با پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه ابن سینا، مرکز تحقیقات زیست مواد دانشگاه تهران و آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله فعالیت های مرکز تحقیقات دندانپزشکی در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی است.
دکتر آخوندی به معرفی مجله Journal of Dentistry of Tehran University of Medical Sciences اشاره کرد و گفت: این مجله در سال 2003 با هدف توسعه علمی در سطح بین المللی و ایجاد شرایط و امکان انتشار نتایج پژوهش های داخلی و بین المللی در حوزه دندانپزشکی به صورت فصلنامه منتشر و در سال 2015 با توجه به افزایش مقالات و سطح کیفی مجله تبدیل به ماهنامه شد و به صورت 12 جلد و 120 مقاله به روند انتشار ادامه داد. همچنین مجله در Web of Knowledge مجموعه ISI نیز قابل جستجو، بازیابی و مشاهده است.
معاون اداری و مالی پژوهشکده علوم دندانپزشکی، در ادامه در خصوص آزمایشگاه مرجع مواد دندانپزشکی، خدمات آزمایشگاه مواد دندانپزشکی، خدمات آزمایشگاه پاتولوژی دهان، خدمات آزمایشگاه سلولی- مولکولی، خدمات آزمایشگاه میکروبیولوژی دهان و خدمات آزمایشگاه مطالعات حیوانی توضیحاتی داد.
دکتر آخوندی، با اشاره به امکانات مورد نیاز برای تکمیل پروژه آزمایشگاه ها و پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه؛ تاکید کرد: پست برق اختصاصی برای ساختمان پژوهشکده، بازسازی و تعمیر ساختمان پژوهشکده، هود بی هوازی برای کشت میکروبهای بی هوازی اجباری، بودجه جهت ایجاد بانک رده های سلولی سرطانی سر و گردن، مجوز استخدام هیات علمی و تکمیل کادر آزمایشگاه ها و تاسیسات و بودجه لازم برای animal house از جمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه کنیم.

اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی به پژوهشکده علوم دندانپزشکی
سپس دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن تشکر از همت و تلاش همکاران دانشکده که پژوهشکده علوم دندانپزشکی را راه اندازی کرده اند؛ اظهار داشت: وضعیت تولید علم در ایران نسبت به کشورهای دیگر منطقه، علی رغم تحریم هااز وضعیت خوبی برخوردار است چرا که همکاران در مراکز علمی و تحقیقاتی با عشق و پشتکار فعالیت می کنند.
وی از اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی به پژوهشکده علوم دندانپزشکی خبر داد و گفت: برای تکمیل پروژه آزمایشگاه ها و پژوهشکده علوم دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب تفاهم نامه این مبلغ در اختیار پژوهشکده قرار خواهد گرفت.
دکتر ملک زاده، تصریح کرد: امیدواریم در آینده نزدیک با توجه به بودجه ای که به این مرکز اختصاص داده می شود، شاهد ارائه خدمات با کیفیت تر باشیم و مشکلات مرکز نیز تا حدودی مرتفع شود.
توضیح این که؛ در مراسم افتتاح آزمایشگاه های مرکز تحقیقات دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر شاهین آخوندزاده قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر مسعود یونسیان معاون پژوهشی دانشگاه، دکتر محمد بیات رییس دانشکده دندانپزشکی و جمعی دیگر از اساتید فرهیخته دانشگاه، از آزمایشگاه مرجع مواد دندانی مرکز تحقیقات دندان پزشکی، مرکز تحقیقات ایمپلنت های دندانی، مرکز تحقیقات پیشگیری پوسیدگی دندان، مرکز تحقیقات لیزر در دندانپزشکی، آزمایشگاه آنالیز مواد گروه زیستمواد دندانی، آزمایشگاه های Oral Microbiology، Animal Study lab، Molecular & Cellular lab و Oral Pathology lab بازدید کردند.

اولويت ما در بحث دهان و دندان پيشگيري است
دکتر ملک‌زاده در پايان مراسم افتتاحيه آزمايشگاه‌ها در گفت‌وگو با روابط عمومي پ‍‍ژوهشکده با ابراز رضايت از فعاليت کارکنان اين واحد گفت: در اين بازديد با مشکلات اين بخش آشنا شدم و قرار شد کمک کنيم تا مشکلات برطرف شود.
وي با اشاره به تمهيدات وزارت بهداشت در بحث سلامت دهان و دندان افزود: به عقيده من بودجه و توانايي مملکت بايد صرف پيشگيري شود زيرا اگر مردم واقعا بهداشت دهان و دندان خود را خوب رعايت کنند بخش عظيمي از مشکلات حل مي‌شود. اولويت ما در بحث سلامت دهان و دندان پيشگيري است و در مراحل بعدي به خدمات درماني فکر مي‌کنيم.

خبرنگار: الهام علی
عکاس: سميه عبدالمالكي

 

انتهای پیام / *
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1394/12/14 0:24
0
0
جذب گرنت!!!!همكاري بين المللي!! جالب بود ولي من چند ماه قبل به دفتر اقاي دكتر بيات براي هم كاري مشترك با دانشگاه...المان مراجعه كردم استقبال و احترام در حد أوج خود بود!!!!
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد