کد خبر: ٦٧٨٥٤/ ٢٠:١٢ - دوشنبه ١١ ارديبهشت ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 3299
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده طب ایرانی, گروه خبری RSS
به همت دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفت
پذیرش دومین گروه دانشجویان اتریشی در دوره آشنایی با گیاهان دارویی در طب ایرانی
دومین گروه دانشجویان اتریشی دانشکده طب سنتی، وارد دوره کوتاه مدت آشنایی با گیاهان دارویی در طب ایرانی شدند.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشکده طب سنتی، این گروه از دانشجویان اتریشی شامل نُه دکتر داروساز (هشت نفر از اتریش و یک نفر از مجارستان)، برای طی کردن دوره کوتاه مدت آشنایی با گیاهان دارویی در طب سنتی ایرانی با همکاری آکادمی طب سنتی اروپایی اتریش، از صبح روز شنبه نهم اردیبهشت ماه دوره تئوری خود را در دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز کردند.
در روز نخست این دوره آموزشی و پس از ثبت نام، جلسه معارفه دانشجویان و آشنایی با تاریخچه طب سنتی ایرانی، کلیات گیاهان دارویی در طب های سنتی و پیشینه طب سنتی آکادمیک در ایران توسط دکتر امیرهومن کاظمی، معاون بین الملل دانشکده در محل سلامتکده احمدیه برگزار شد.
ایشان همچنین به معرفی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت و پیرامون سیستم آموزشی، دپارتمان های دانشکده، فعالیت کلینیک ها، تعاملات بین المللی دانشگاه و دانشجویان خارجی دانشکده توضیحاتی ارائه کرد.
دانشجویان خارجی سپس از قسمتهای مختلف سلامتکده احمدیه شامل آزمایشگاه، کتابخانه و درمانگاه بازدید کردند.
در همین روز در دو نوبت صبح و عصر و همچنین صبح تا ظهر روز یکشنبه دهم اردیبهشت، دکتر روجا رحیمی متخصص داروسازی سنتی و معاون پژوهشی دانشکده، کارگاه آموزشی معرفی گیاهان دارویی در طب ایرانی را برگزار کرد.
در این کارگاه، ضمن آشنایی دانشجویان با گیاهان دارویی پرمصرف در طب ایرانی، بررسی تطبیقی با گیاهان دارویی رایج در اتریش و اروپا و همچنین موارد مصرف این گیاهان و چگونگی فرآوری و مصرف آنها موردتوجه قرار گرفت.
دکتر روجا رحیمی، مدیر گروه آموزشی داروسازی سنتی که برای سومین سال متوالی جزء دانشمندان یک درصد برتر علوم پزشکی ایران در نظام رتبه بندی ESI قرار گرفته است، براساس مطالعات مرور سیستماتیک و متاآنالیزهای به روز، شواهد علمی استفاده از این گیاهان و داروها را مورد بررسی قرار داد.
در پایان این بخش از دوره، شرکت کنندگان احساس رضایت عمیقی از آشنایی با دانش طب ایرانی و شباهتها و تفاوت های آن با طب سنتی رایج در اروپا داشتند و از مدرس کارگاه نیز ابراز رضایت کامل داشتند.
لازم به ذکر است بخش های آموزش عملی و آشنایی با روند فرآوری داروهای گیاهی ایران، در همکاری با دانشکده ها و گروه های طب سنتی سایر دانشگاه های کشور از روز دوشنبه انجام خواهد شد.
در همین راستا، دکتر کاظمی معاون بین الملل دانشکده طب سنتی در گفت و گو با روابط عمومی دانشگاه تصریح کرد: تاکنون 15 دانشجوی اتریشی که اغلب پزشک و داروساز بوده اند، برای گذراندن دوره های کوتاه مدت طب ایرانی در این دانشکده پذیرش شده اند. ضمن آنکه تاکنون سه کارگاه آموزشی هم توسط اعضای هیأت علمی دانشکده در محل آکادمی طب سنتی اتریش برگزار شده است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال جاری میلادی به زودی چندین سمینار آموزشی توسط دانشکده طب سنتی در اتریش برگزارخواهد شد و تدریس بخش هایی از قانون ابن سینا نیز به فهرست عناوین درسی آکادمی طب سنتی اروپایی افزوده شده که توسط اعضای هیأت علمی دانشکده آموزش داده خواهد شد.  
معاون بین الملل دانشکده طب سنتی در ادامه افزود: خوشبختانه دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران با پذیرش 21 دانشجوی خارجی تاکنون گام مهمی در بین المللی سازی طب سنتی ایرانی و معرفی این میراث ارزشمند کشورمان به دنیا برداشته است که امیدواریم این روند رو به رشد ادامه داشته باشد. همچنین روند ترجمه مبانی طب ایرانی به زبان آلمانی که از مدتی پیش به همت دکتر حسین رضایی زاده رییس دانشکده و تعدادی از همکاران آغاز شده است، در حاشیه این کارگاه مورد بررسی قرار گرفت که ان شاءالله در سال جاری به پایان خواهد رسید.    

خبر: خاطره فهیمی
عکس: اشکان نورکامی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/02/12 10:4
0
0
باعث خوشحالی و افتخار است معرفی فرهنگ و میراث غنی طب ایرانی به جهانیان
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#