کد خبر: ٨٣٧٨٣/ ١١:١١ - دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 80
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, آزمایشگاه پیش بالینی
در آزمایشگاه پیش بالینی برای اولین بار حجم تومور و روند پیشرفت آن در فاز پیش بالینی تخمین زده شد
در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران (TPCF) در انجام پژوهشی، با استفاده از روش‌های تصویربرداری مولکولی، پیشرفت حجم تومور و رابطه‌ی بین مصرف گلوکز و مشخصات شیمیایی آن بررسی شد.

برای اولین بار در آزمایشگاه پیش بالینی حجم تومور و بررسی رابطه‌ی بین مصرف گلوکز و مشخصات شیمیایی آن با استفاده از تصاویر پت (PET) مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش برای درمان موش‌های سرطانی تصاویر پت در طول هفته‌های متوالی گرفته و با تحلیل این تصاویر مصرف گلوکز تخمین زده شده و رابطه‌ی بین مصرف آن و مشخصه‌ی شیمیایی موردنظر مشخص شد که با این بررسی قادر به تخمین حجم تومور و کارایی روش درمانی خواهیم بود.
 تصویربرداری مولکولی که در اوایل قرن بیست‌ویک ظهور و پیوندی بین بیولوژی مولکولی و تصویربرداری برقرار کرد. این روش امکان مشاهده عملکرد سلولی، فرایند مولکولی و پیگیری آن را در ارگانیسم‌های زنده بدون ایجاد هیچ صدمه یا مزاحمتی برای سلول فراهم می‌کند.
این روش تصویربرداری جهت فهم رفتارهای پیچیده و گوناگون سرطان‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد و در تحقیقات مربوط به سرطان بهره‌گیری از سیستم‌های تصویربرداری برای بررسی نحوه‌ی تغییرات بافت‌های تومورال بسیار مهم می‌باشد.
 توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) یک فناوری تصویربرداری پزشکی هسته‌ای (تصویربرداری مولکولی) است که کاربردهایی ازجمله: ارائه تصویر از عملکرد (function)بخش‌های مختلف بدن و امکان دستیابی به اطلاعات متابولیکی و شیمیایی آن، امکان تشخیص نواحی سرطانی و بدخیم در بافت‌های سلولی، امکان تشخیص و ردیابی ناهنجاری‌ها در فعالیت‌های سلولی پیش از آنکه تغییراتی در آناتومی اعضا به‌صورت محسوس ایجاد کنند را فراهم می‌کند. اصول تصویربرداری PET بر این است که جفت اشعه گامای تولید شده از تزریق رادیونوکلئید در بدن که به‌طور هم‌زمان منتشر می‌شود را تشخیص می‌دهد. در این تکنولوژی معمولاً مولکول‌های قند (گلوکز) تغذیه‌شده توسط سلول‌ها جهت ردیابی مورداستفاده قرار می‌گیرند.
برای مطالعه پژوهش‌های بیشتر میتوانید به وب سایت آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران به آدرس http://tpcf.ir  مراجعه نمایید.
خبرنگار: زهرا قدیری
انتهای پیام / *
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#