کد خبر: ٦١٤٦٢/ ١٠:١٨ - سه شنبه ٢٩ تير ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 5507
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, قلب و عروق
نقص ديواره بين دهليزي(ASD)
وجود سوراخ غير طبيعي بين دو دهليز كه اجازه تبادل خون بين دهليز راست و چپ را مي دهد، نقص ديواره بين دهليزي گفته می شود و از علائم این بیماری می توان به عقب ماندگی رشد تعریق، بی اشتهایی، خستگی، تنگی نفس اشار کرد.

ساختار قلب چگونه است
قلب یک تلمبه عضلانی است که در سینه قرار دارد و بطور مداوم در حال کار کردن و تلمبه زدن است. قلب بطور شبانه روزی خون را به سرتاسر بدن تلمبه می‌کند.
قلب توسط یک دیواره عضلانی عمودی به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌شود. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجددا بوسیله یک تیغه عضلانی افقی نازکتر به دو حفره فرعی تقسیم می‌شوند. حفره های بالایی که کوچکتر و نازکتر هستند بنام دهلیز موسوم بوده و دریافت کننده خون می‌باشند. حفره‌های پایینی که بزرگتر و ضخیم‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضاء بدن پمپ می‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطن های راست و چپ)

نقص ديواره بين دهليزي
وجود سوراخ غير طبيعي بين دو دهليز كه اجازه تبادل خون بين دهليز راست و چپ را مي دهد. در اصطلاح نقص ديواره بين دهليزي می گویند.
علائم بيماري نقص ديواره بين دهليزي چیست
- عقب ماندگي رشد تعريق
- بي اشتهايي
- خستگي
- تنگي نفس
لازم به ذكر مي باشد خيلي از بيماران بدون علامت هستند.

اين بيماري چگونه تشخيص داده مي شود
اكوقلب: يك آزمون بدون درد است كه به كمك آن تصويري از حركات قلب گرفته خواهد شد.
نوار قلب: روشي بدون درد است كه طي آن فعاليت هاي قلب ثبت و بررسي مي شود.
عكس قفسه سينه: روشي بدون درد است كه طي آن تصاويري از ساختار قفسه سينه ، قلب و ريه ها گرفته خواهد شد.
پزشك به كمك علائم و نشانه ها و آزمون هاي تشخيصي اين بيماري را تشخيص خواهد داد.

نقص دیواره بین دهلیزی درمان هم دارد
نقایص متوسط تا نیاز به ترمیم از طریق جراحي در 5-4 سالگي، انجام می شود كودكاني كه تحت عمل جراحي قرار مي گيرند در معرض خطر فراوان قرار دارند مانيتورينگ قلب با دقت بسيار بايد صورت گيرد. در اين كودكان معمولاً تنفس مصنوعي به مدت چند روز تا چند هفته ادامه دارد.

آموزش هاي قبل از عمل جراحي قلب
معمولاً 12 ساعت پيش از جراحي ، از دادن مواد خوراكي خود داري نموده تا اينكه ازاستفراغ و آسپيراسيون جلوگيري شود.
آمادگي قبل از عمل پوست، حمام كردن پوست مي باشد بصورت وان حمام يا دوش استفاده كرد و تراشيدن مو هاي زائد است
در صورت وجود دندانهاي شل ، بايد گزارش كرد تا اينكه از آسپيراسيون در حين لوله گذاري داخل ناي خودداري شود.
و كودك پس از عمل يك شكاف جراحي روي قفسه سينه خود دارد. معمولاً تا ثابت شدن شرايط كودك پس از جراحي، وي در بخش منتقل شده و 1 الي 2 هفته در بيمارستان مي ماند. در اين مدت ، احتمالاً لوله ها و سيم هايي به بدن كودك شما متصل است.كه براي درمان وي ضروري هستند و به محض رفع نياز و قبل از ترخيص، از بدن وي جدا خواهند شد.
ضربان قلب كودك در اين مدت كنترل مي شود و در صورتي كه نامنظم و غير طبيعي باشد با استفاده از يك دستگاه كوچك به سيم هاي نازك كه در پايين و كنار زخم جراحي قرار داده شده، به قلب ضربان داده مي شود تا نظم مورد انتظار ايجاد شود. اين سيم ها قبل از ترخيص كودك، به راحتي خارج خواهند شد.

والدین گرامی به خاطر داشته باشید
کودکان مبتلا به نقص های قلبی باید از آنتی بیوتیک ها برای پیشگیری از عفونت قلب از انجام عمل های جراحی و درمان های دندانپزشکی استفاده کنند. توجه به بهداشت دهان و دندان و مراجعه های منظم به دندان پزشکی از بهترین راه های پیشگیری ار عفونت است.
کودک باید به طور منظم توسط پزشک مورد معاینه قرار بگیرد و والدین آموزش ها لازم را دریافت کنند. بنابراین پیگیری درمان از نکات مهمی است که باید مورد توجه والدین قرار گیرد.

منبع: بیمارستان طبی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی تهران
تنظیم: مونا عدالت یار

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1395/05/04 9:35
0
0
با سلام و با تشکر از زحمات شما لازم است به چند نکته اشاره کنم:در بخش درمان اشتباه مفهومی جدی وجود دارد.در مورد امکان بستن ارتباط بین دهلیزی از طریق رگ صحبتی نشده است.معمولا بعد از عمل ترمیم نیاز به استفاده از تنفس مصنوعی برای چند ساعت و حد اکثر 24 ساعت است.. در مورد اقامت در بیمارستان بعد از عمل معمولا بیش از یک هفته نمی باشد. موفق باشید.دکتر رادمهر
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#