کد خبر: ٦٧٥٦٦/ ٠٩:٤٧ - شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 6618
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, روانپزشکی
افسردگی پس از زایمان
مشاوره، انواع شناخت درمانی و در موارد اورژانس که مادر قصد آسیب به خود یا کودکش را دارد، دارو درمانی از درمان های انتخابی مناسب هستند.

آیا تا به حال به مادرانی برخورده اید که پس از تولد نوزاد خود، غمگین، بی حوصله، زودرنج و عصبانی هستند و اظهار می دارند که نمی توانند از پس مراقبت های فرزند خویش برآیند؟ اگرچه ممکن است 50% زنان، پس از وضع حمل، بعضی از حالت های مذکور را تجربه کنند، 10% زنان پس از زایمان دچار اختلال افسردگی پس از زایمان می شوند. این افراد به مرور زمان آشفته تر شده و وقتی نوزاد به 3 ماهگی رسیده و نیازمند مراقبت دایمی مادر می باشد، فرد قادر به ارایه مراقبت از فرزندش نیست! غمگین است، دایما بغض دارد و گریه می کند، از چیزی خوشحال نمی شود، حتی از آغوش گرفتن نوزادش و یا حتی مسایلی که قبلا برایش جذاب بوده دیگر جذاب نیست. دلشوره دارد و نگران اتفاقات بد برای خودش یا فرزندش می باشد، بی دلیل عرق می کند، خوب نمی خوابد (یا زیاد یا کم )، اشتهایش مانند قبل نیست (یا خیلی غذا می خورد یا لب به غذا نمی زند)، حرفهای منفی می زند مثلا اینکه دنیا چقدر بی فایده است و ارزش زندگی ندارد  و حتی گاهی از مرگ یا خودکشی نیز صحبت می کند.
این علایم نشان دهنده افسردگی پس از زایمان هستند که در صورت عدم درمان ، عواقب جدی و ناخوشایندی برای خود فرد و نوزادش در پی خواهند داشت. اما نکته قابل توجه این است که اگر این افراد تحت درمان تخصصیِ به موقع قرار گیرند، احتمال بهبودی شان بسیار بالاست و فرزند آنها نیز از آسیب های احتمالی در آینده حفظ خواهد کرد.
مشاوره، انواع شناخت درمانی و در موارد اورژانس که مادر قصد آسیب به خود یا کودکش را دارد،  دارو درمانی از  درمان های انتخابی مناسب هستند.

اگر در خودتان این علایم را مشاهده می کنید، می توانید به روش های زیر به خودتان کمک کنید:
- مراکز بهداشتی و درمانی دولتی در منطقه زندگی تان، بصورت رایگان پذیرای شما جهت ارایه خدمات مشاوره ای و دارویی هستند، پس همین امروز مراجعه کنید.
- بدانید حال بد شما دلایل عمده ای دارد پس دایماً خود را مقصر ندانید.
- برای مراقبت از خودتان برنامه ریزی کنید.
- به کارهای مورد علاقه تان بپردازید.
- با فردی مورد اعتماد درد و دل کنید.
- زمانی از روز(هرچند خیلی کوتاه) را فقط به خودتان اختصاص دهید و آنچه را دوست دارید انجام دهید.
- از فردی مورد اعتماد بخواهید زمان هایی از کودکتان مراقبت کند تا شما زمان شخصی خودتان را داشته باشید.

اطرافیان یک مادر افسرده چگونه می توانند به وی کمک کنند:
- اول از همه بدانید این حالت ها در اختیار و کنترل شخص نیست بنابراین از سرزنش و قضاوت او جدا خودداری نمایید و از گفتن جمله هایی مثل:" اصلا مادر خوبی نیستی، یکم به فکر بچه ات باش، فردا آینده ات چه خواهد شد!" اجتناب کنید، این جملات فقط اوضاع را بهم خواهند ریخت و در بهبود شخص هیچ نقشی نخواهند داشت.
- به درد دلهایش از صمیم قلب گوش کنید و اجازه دهید هرچه در دلش دارد بگوید، این بیماری اغلب به دلیل عدم وجود سیستم حمایتی مناسب بوجود بنابراین تا جایی که می توانید سنگ صبور باشید.
برای مراقبت از فرزندش به او کمک کنید تا زمان هایی را برای خودش وقت بگذارد.

منبع: شبکه بهداشت جنوب تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران
تنظیم: مونا عدالت یار

انتهای پیام / *
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/02/09 16:9
0
0
سلام ضمن تشکر از مطالب آموزنده ای که می گذارید در شان جامعه اسلامی و دانشگاه اسلامی آنهم دانشگاه تهران نیست زمانیکه میتواند از تصاویر متناسب با فرهنگ ایرانی اسلامی خودمان استفاده کند لز تصاویری استفاده کند که با ارزشهای اسلامی در تضاد است شاید بنظر برخی این کامنت تعصب گونه باشد ولی دیدن برخی تصاویر و شنیدن برخی چیزها باعث میشود بتدریج بعضی رفتارهای غیرهنجار در دنیای واقعی در نظر افراد عادی جلوه کند مراقب باشیم

با عرض سلام مخاطب محترم ضمن تشکر از دقت نظر شما. تلاش میکنیم در حد امکان از تصاویر ایرانی استفاده کنیم اگر چه ملاحظات اخلاقی و شرعی در این موارد به نظر کمتر از تصاویر خارجی نیست. در این مورد خاص نظر حضرتعالی اعمال شد.


پاسخ ها
کاربر مهمان
1396/02/12 19:28
با عرض سلام و تبریک ایام توجه به نظرات مخاطبین و اعمال آنها، در صورت مناسب بودن و پاسخدهی حکایت از اهتمام همکاران محترم روباط عمومی نسبه به بزرگداشت مخاطب است. از این تلاش و توجه سپاسگزارم

نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#