کد خبر: ٦٦٤٩٧/ ٢١:٤٢ - سه شنبه ٣ اسفند ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1241
چاپ
ارسال به دوست
جوابیه روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی
بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان ولیعصر در تنور رسانه
در پي درج خبري در خبرگزاري فارس با عنوان «تزریق اشتباه نوزاد 6 روزه را کباب کرد»، روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی جوابيه‌اي را منتشر کرد.

متن جوابيه به شرح زير است:

دبیر محترم گروه اجتماعی خبرگزاری فارس
با سلام و احترام
در پی گزارش گروه اجتماعی حوزه بهداشت و درمان آن خبرگزاری با عنوان «تزریق اشتباه نوزاد 6 روزه را کباب کرد» موارد زیر جهت تصحیح خبر و مواجهه مناسب با نحوه تنظیم خبر در این حوزه به استحضار می‌رسد:
یکم. موضوع خبر مذکور مربوط به نوزاد 35 هفته‌اي است که در تاریخ ششم بهمن به روش سزارین پا به دنیا گذاشته است. مادر بیمار مبتلا به فشار خون زایمانی بود و نوزاد نیز پس از تولد به علت مشکلات زمینه ای دچار وخامت حال شد. به رغم بدحالی نوزاد و مشکلات قلبی - تنفسی حاد، مراقبت همه جانبه و چند تخصصی گروه درمانی، منجر به سلامت نوزاد بیمار و حال عمومی کاملا خوب شد. الحمدلله اکنون خطرات تهدیدکننده حیات مرتفع شده است.
دوم. در متن خبر آمده است که «علت سوختگی پای نوزاد، افزایش سرم بیمار بوده است» هم چنین القای خبر چنان است که گویی مساله‌ای حاد و جبران‌ناپذیر برای همراهان بیمار عادی جلوه داده شده است. اصل ماجرا اما این است که در نوزادان بدحال به علت خونرسانی ضعیف پوستی و تکامل نیافتن رگ‌ها، احتمال خروج مایعات تزریقی و پاره شدن مویرگ‌ها وجود دارد. همچنین پوست نوزادان به خصوص نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند قوام و استحکام پایین دارد و مستعد آسیب است. این مساله در مورد نوزاد ما نیز اتفاق افتاد و خروج سرم قندی از رگ او منجر به آسیبی کاملا سطحی در پوست پای نوزاد – بدون آسیب به عضلات، عصب و تاندون- شد.
سوم: رسم تهیه گزارش از موضوعات حوزه سلامت به خصوص آنجا که به قضاوت در صحت و سقم درمان می‌پردازد، آن است که مقدمات علمی دانسته و لحاظ شود. در غیر این صورت انگاره‌ی خطا به جای خطا، قالب ذهن مخاطبان می‌شود و خبر هم چون تیری که به شست باز نمی‌آید قلب اعتماد مردم به حوزه سلامت را هدف می‌گیرد. هدف‌گیری اعتماد مردم به حوزه سلامت، بر سر شاخ نشستن و بن بریدن است. بی‌تردید مراد آن نیست که خطای پزشکی را باید لاپوشانی کرد بلکه منظور آن است که در کوره رسانه، خطاهای رخ نداده را بهانه جلب توجه مردمان نکنیم.
چهارم. ذیل خبر، عکس‌هایی منتشر شده است که اوضاع بخش بیمارستان را نابسامان و مشوش نشان می‌دهد. در این خصوص باید متذکر شد که شرح عکس‌ها با عکس‌ها مطابقت ندارد. مثلا محل استراحت کارگران نوسازی بخش به جای اتاق همراهان منعکس شده و عکس قسمتی از بخش که در حال به‌روزرسانی و نوسازی است و به همین دلیل بیماری در آنجا وجود ندارد، چنان منعکس شده است که گویی بیماران در میان نخاله‌های نوسازی، بستری شده‌اند. به شهادت همه‌ی کسانی که حوزه سلامت را می‌شناسند، بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان ولیعصر یکی از مجهزترین و روزآمدترین بخش‌های مراقبت‌های ویژه در کشور و منطقه است و تعطیلي آن حتی در هنگام نوسازی ممکن و مطلوب نیست.
پنجم. مهمتر از همه این‌ها، مخدوش کردن تصور مادران و پدرانی است که به حق فکر می‌کنند با هزینه‌ای اندک می‌توانند از به‌روزترین امکانات پزشکی در این بخش استفاده کنند. بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان ولیعصر، روزنه امید مادران بسیاری بوده است. مادرانی که هر روزه سلامت نوزادشان را بدون دغدغه مالی در راهروهای این بیمارستان به دعا نشسته‌اند.
ششم. این جوابیه، گلایه‌ای از پدر بیمار نیست. رسالت این بیمارستان و به‌طورعام حوزه سلامت این است که نگرانی‌های بیماران و همراهانشان را پاس بدارد و آن را فرصتی برای ارتقای مهارت‌های ارتباطی خود بداند. مراجعین حتی اگر در درک موضوعات غامض پزشکی به اشتباه بیافتند، بر حق‌اند. اما گلایه از آن است که انصاف و دقت در آیینه اطلاع رسانی و خبر نمایانده نشود و کباب نوزاد، به قیمت داغ کردن تنور رسانه به خورد مخاطب داده شود.
ابنای روزگار به اخلاق زنده‌اند
قومی که گشت فاقد اخلاق مردنی است.
در پایان وظیفه اخلاقی و حرفه‌ای خود می‌دانیم که فارغ از بازی این خبر در میدان رسانه، مادر این نوزاد و سایر مادران و همراهان این بخش را مطمئن کنیم که دقت و مسئولیت‌پذیری حداکثری در قبال سلامت نوزادان عزیزمان، مهمترین دغدغه ماست. نگران نشوید!

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد