کد خبر: ٦٦٥٣٧/ ٠٩:٣٨ - شنبه ٧ اسفند ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 1508
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان فارابی, گروه خبری RSS
با حضور وزیر بهداشت
نهمین جشنواره چشم‌پزشکی و علوم بینایی شمس برگزار شد
نهمین جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس با معرفی ۱۳ برگزیده بخش رقابتی، ۵ برگزیده بخش غیر رقابتی و اعطای بالاترین نشان خود (طبیب دیدگان) به وزیر بهداشت به کار خود پایان داد.

گالری عکس۱
گالری عکس۲
گالری عکس۳
گالری عکس۴
گالری عکس۵
به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، در این جشنواره که روز پنج شنبه ۵ اسفند ۹۵ در سالن آمفی تئاتر این بیمارستان برگزار شد، در آغاز دکتر محمود جباروند، دبیر جشنواره با تجلیل از خانواده پروفسور شمس گفت: علت پایداری نام بیمارستان فارابی و جشنواره شمس، صداقت بنیانگذار آن مرحوم پروفسور محمد قلی شمس و تعلق خاطر وی به دانش چشم پزشکی و تلاش برای محرومیت زدایی در کشور است.
وی در ادامه با معرفی نشان های جشنواره، نشان شمس، نشان خدادوست، نشان پیمان و نشان سجادی ،هدف از برگزاری جشنواره چشم‌پزشکی شمس را معرفی بزرگان رشته چشم پزشکی و الگوهای برجسته کشور به نسل جوان دانست و تاکید کرد: تکریم استادان پیشکسوت و محققان حوزه چشم پزشکی کشور و معرفی مشاهیر چشم پزشکی به نسل‌های جوان انگیزه‌ای برای تعالی این رشته در کشور خواهد بود.
دبیر جشنواره شمس افزود: این جشنواره به دنبال شناسایی در این حوزه است تا آنان را به جامعه معرفی کند. در کشور ما نخبگان زیادی در حوزه چشم‌پزشکی در مناطق محروم و در گمنامی فعالیت می‌کنند. شناسایی و معرفی این افراد و تقدیر از آنها یکی از اهداف جشنواره شمس است.
دبیر نهمین جشنواره چشم‌پزشکی و علوم بینایی شمس تصریح کرد: با توجه به فعالیت های ارزنده‌ای که طی سال های اخیر در حوزه دانش بنیان در عرصه چشم‌پزشکی کشور انجام شده است و نیز مصادف شدن آن با سال اقتصاد مقاومتی در جشنواره نهم  بخشی به اقدام برجسته و دانش بنیان و کارآفرینی در چشم‌پزشکی اختصاص داده شده است که مصداقی از اقتصاد مقاومتی در این حوزه است.
دکتر جباروند، افزود: بیمارستان فارابی نگاهی کشوری و فراسازمانی دارد و خود را متعهد به تربیت نیروی انسانی متخصص و ارائه خدمات درمانی به کل کشور می داند. و این امر از افتخارات فارابی است.
دکتر جباروند همچنین از زحمات یکساله دبیر خانه و کمیته های علمی و  اجرایی جشنواره، همچنین مشارکت فرهنگسرای رازی و شرکت باختر بیوشیمی در برگزاری باشکوه نهمین جشنواره شمس تقدیر کرد و گزارشی از روند داوری ارائه نمود.
در ادامه دکتر سید فرزاد محمدی مدیر برنامه ریزی جشنواره به معرفی جوایز جدید بخش رقابتی جشنواره پرداخت و گفت: با توجه به این که سال ۹۵ به نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام گذاری شده است، در فراخوان امسال جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس، توجه ویژه ای به موضوع فعالیت های دانش بنیان شده است و امسال از یک شخص حقیقی و یک شخصیت حقوقی با اعطای جایزه ابتکار عمل ممتاز دانش بنیان و کارآفرینی در کنار دیگر شخصیت های علمی قدردانی می شود.
دکتر محمدی در توضیح گرنت پژوهشی ICO گفت: در جشنواره هفتم شمس(سال۹۳)، نشان خدادوست (افتخار نوعدوستی و پیشگیری از نابینایی) به پروفسور فقید «آنتون رگنر» اتریشی که با پروفسور محمد قلی شمس در ایران برای درمان تراخم همکاری می کرد تعلق گرفت که  به فرزند خوانده ایشان اهدا شد.
وی ادامه داد: پس از این اتفاق، این شخص از محل ارث و وقف پروفسور رگنر، مبلغ ۵۰ هزار فرانک سوئیس را برای مدت پنج سال (هر سال ۱۰ هزار فرانک) برای بورسیه تحصیلی و دوره تکمیلی سه ماهه به یک چشم پزشک ایرانی اختصاص داد که از سال ۹۴ با  فراخوانی سراسری در کشور برای شناسایی افراد واجد شرایط این بورسیه تحصیلی و با توجه به شاخص هایی همچون علم سنجی، تمایز حرفه ای، فعالیت های انسان دوستانه و داوطلبانه به ویژه در مناطق محروم، احترام به پیش کسوت و...چشم پزشکان حائز شرایط انتخاب می شوند. که امسال نیز یک چشم پزشک از شیراز موفق به دریافت این پژوهانه (گرنت) شد که در جشنواره امسال این پژوهانه (گرنت) به وی اعطا خواهد شد
مدیر برنامه ریزی جشنواره گفت: این جشنواره شامل افتخارات دیگری مانند ادیب چشم پزشکان، نوعدوستی و پیشگیری از نابینایی (نشان خدادوست)، خدمت و مسئولیت پذیری حرفه ای و اجتماعی، آموزگار برتر (نشان سجادی)، چشم پزشک پارسی و طبیب دیدگان (نشان شمس) است.
 این مراسم در سه بخش، تجلیل از نخبگان و افتخارات جشنواره نهم و اعطای عنوان طبیب دیدگان، بردوش افکندن حمایل سیمرغ و تقدیم بالاترین نشان جشنواره( نشان شمس)  به دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت ادامه یافت.
همچنین در بخشی از این مراسم از خدمات بهنام خادم، رییس سابق فرهنگسرای رازی برای همکاری صمیمانه در برگزاری سه دوره از جشنواره قدردانی شد.
پخش کلیپ سه شمس، مستند هاشمی و کلیپ جشنواره های شمس ۷و ۸ از دیگر برنامه های این جشنواره بود.
توضیح این که، این جشنواره با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت، پروفسور یلدا، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و چهره ماندگار پزشکی، دکتر بهادری، رئیس دفتر ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر زالی، رییس سازمان نظام پزشکی، دکتر هرمز شمس فرزند پروفسور فقید محمدقلی شمس و رییس جشنواره، دکتر صدرالسادات، رئیس بیمارستان فارابی، بختیاری، رئیس فرهنگسرای رازی، دکتر پارساپور، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، خانواده و شاگردان پروفسور فقید شمس، جمع کثیری از پیشکسوتان، دانش آموختگان، مسئولین و کارکنان بیمارستان فارابی، مسئولین و کارکنان مدیریت فرهنگی، هنری منطقه ۱۱ و شرکت باختر بیوشیمی برگزار شد.
خبر و عکس: امیدوار

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد