کد خبر: ٧٠٣٥٤/ ١٥:١٤ - چهارشنبه ١ شهريور ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 637
چاپ
ارسال به دوست
اطلاعیه مراسم تشییع و ترحیم استاد دکتر ابوالقاسم سلطانی
باکمال تأسف و تأثر اطلاع یافتیم که استاد گران‌مایه و فرزانه جناب آقای دکتر ابوالقاسم سلطانی پس از عمری مجاهدت مستمر و خستگی‌ناپذیر، دعوت حق را لبیک گفت.

وی افزون بر نقش‌آفرینی بی‌وقفه در مقام استادی، در پیشبرد اهداف طب سنتی ایران و داروسازی کشور نقش‌آفرینی نموده و کارنامه درخشانی از خود به یادگار گذاشته است. بی‌تردید سال‌ها فعالیت ارزنده ایشان در تربیت دانشجویان مؤمن با تکیه‌بر تقوا و اخلاق کریمانه و الهی منشأ خیر ماندگار در دانشگاه‌ها و جامعه تخصصی داروسازی خواهد بود.
ضمن عرض تسلیت به جامعه دانشگاهی کشور، اساتید و دانشجویان به‌ویژه خاندان معزز و مکرم آن استاد بزرگوار، از درگاه یگانه هستی‌بخش برای آن فقید سعید علو درجات مسألت می‌نماییم.
مراسم تشیع و تدفین:
روز پنجشنبه 96.6.2 ساعت 10:30 از مقابل سالن تطهیر بهشت‌زهرا (س)
مراسم ترحیم:
روز شنبه 96.6.4 ساعت 14 تا 15 مسجد حضـرت ولیـعصر (عج) واقع در خیابان خالد اسلامبولی (وزرا سابق)، جنب پارک ساعی

مختصری از زندگینامه:
آقای دکتر ابوالقاسم سلطانی در تاریخ 27 فروردین 1308 خورشیدی در تهران دیده به جهان گشود. ایشان نوه ابوالقاسم سلطان الحکماء نائینی مؤلف کتاب فروغ ناصری و آخرین استاد طب قدیم در مدرسه دارالفنون است. از جد مادری به علامه مجلسی و از جد پدری به سلطان محمد خدابنده (الجایتو) مرتبط می¬شود. آقای دکتر ابوالقاسم سلطانی پژوهشگر و محقق طب سنتی و گیاهان دارویی هستند که تاکنون پنج جلد کتاب دایره المعارف طب سنتی و گیاهان دارویی ایشان مشتمل بر شرح و واژه نامه توسط مؤسسه مطالعات تاریخ پزشکی، طب اسلامی و مکمل منتشر شده و در حال حاضر مشغول تألیف جلد ششم این مجموعه بودند که متأسفانه ناتمام ماند. علاوه بر موارد ذکر شده، حدود 80 هزار فیش تحقیق از ایشان به‌جامانده که قابلیت نگارش حدود 24 جلد کتاب را دارد که بنا به اظهارات آن بزرگوار این فیش ها تحویل دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران شده است.
معرفی مجموعه کتاب دایره المعارف طب سنتی:
«دایرة‌المعارف طب سنتی (گیاهان دارویی)»، اثری فارسی به قلم دکتر ابوالقاسم سلطانی، در معرفی گیاهان دارویی و بیان خواص آنهاست.
مؤلف هدف خود را از نگارش این اثر چنین بازگو کرده است: «هدف از تدوین این مجموعه، مشخص نمودن نام علمی گیاهان، تطبیق اصطلاحات و واژه‌های قدیم طبی با مفاهیم جدید، استفاده و درک صحیح دانش‌پژوهان از گنجینه‌های علمی مدون به زبان فارسی، نظیر «الابنیة عن حقایق الادویة»، «هدایة المتعلمین»، «ذخیرة خوارزمشاهی»، «اختیارات بدیعی»، «تحفه»، «مخزن الادویه» و کتب برگردان شده از عربی به فارسی، اصلاح کتبی که در این زمینه از عربی به فارسی ترجمه شده است، رفع اشتباهات چاپی و جاافتادگی‌های کتب قدیم ضمن مقابله چاپ‌های مختلف، در دست داشتن کلیدی برای داخل شدن در گنجینه‌های علمی قرون گذشته، آشنایی نسل جوان با گذشته پرافتخار و مفاخر علمی و بازیابی هویت ملی خود، تهیه منبعی برای پژوهشگران و محققان که در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی دارویی، فارماکولوژی و کلینیکی مشغول تحقیق می‌باشند» (دایرةالمعارف طب سنتی، ج ۱، ص ۱۹).

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد