کد خبر: ٧٠٤٣٣/ ١٢:٠٧ - دوشنبه ٦ شهريور ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 365
چاپ
ارسال به دوست
شهادت امام محمد باقر(ع) تسليت باد
امام محمد باقر(ع) فرمود: سه چيز از خصلت هاي نيك دنيا و آخرت است؛ از كسي كه به تو ستم كرده گذشت كني، به كسي كه از تو بريده بپيوندي و هنگامي كه با تو به ناداني رفتار شود، بردباري كني. (بحارالانوار، دار احياء الترا العربي ص 173)

 روزگار توأم با اندوه و رنج تو از همان لحظه آغاز شد، از همان لحظه كه كودكي ات را با هفتاد و دو پروانه سرخ، بدرقه كردي، از همان لحظه كه مصيبت را در بالاترين درجه، به نظاره ايستادي و پا به پاي غل و زنجيرهاي بسته بر دست و پاي پدر، خون گريستي. تو در مصيبت كربلا بزرگ شدي و رنج هايت هميشگي شد تا راوي دردهاي بهترين بندگان خدا باشي. تا قصه عشق، فراموش نشود.
آري! شهر تو را خوب مي شناسد؛ تو را كه معرفت، گوشه نشين درگاهت بود و علم، خوشه چين علم «لدني»ات. تو را كه وجودت هر لحظه، رستاخيزي به پا مي كرد در جان هاي آشفته و پژواك رسايي بودي از فريادي كه از حنجر بريده خون خدا، بر خاك تفتيده نينوا جاري شد، تو را كه تفسيري بودي از اشك هاي سي ساله «زين العابدين». اما تيرگي هشام، عظمت تو را تاب نياورد. شور خطابه هايت لرزه افكند بر اركان قدرت هاي پوشالي شان و حلقه هاي شاگردانت، طناب داري شد بر گلوي نا اهلان. نقشه ها كشيده و توطئه ها چيده شد. آري! اگر «محمد» مي ماند، حقيقت، هميشه زنده مي ماند و اگر حقيقت زنده مي ماند، دروغ «هشام»، برملا مي شد.
حضرت امام محمد باقر(ع) در روز جمعه سوم ماه صفر سال 57 هجري در شهر مدينه متولد شد. نام مبارك ايشان محمد و لقب آن حضرت باقر يا باقرالعلوم است. القاب ديگري مانند شاكر، صابر و هادي نيز براي آن حضرت ذكر كرده اند. كنيه امام " ابوجعفر" است. مادرگرامي آن حضرت فاطمه دختر امام حسن مجتبي(ع) و پدر بزرگوارشان امام زين العابدين(ع) است. بنابراين نسبت آن حضرت از طرف مادر به سبط اكبر حضرت امام حسن(ع) و از سوي پدر به امام حسين(ع) مي رسد. در واقعه جانگداز كربلا همراه پدر و در كنار جدش حضرت سيد الشهداء كودكي بود كه به چهارمين بهار زندگيش نزديك مي شد. امام باقر(ع) در هفتم ذيحجه سال 114 هجري و در سن پنجاه و هفت سالگي در زمان حاكم ستمگر اموي "هشام بن عبدالملك" مسموم شد و به شهادت رسيد.
امام باقر(ع) در شامگاه شهادت به فرزند خويش امام صادق(ع) فرمود: " من امشب جهان را بدرود خواهم گفت، هم اكنون پدرم را ديدم كه شربتي گوارا نزد من آورد و نوشيدم. او مرا به سراي جاويد و ديدار حق بشارت داد. "
بدن مطهر آن درياي بيكران دانش در خاك بقيع، در كنار پدر و جدش امام مجتبي(ع) و امام سجاد(ع) به خاك سپرده شده است.
  

گلهايي معطر از بوستان احاديث امام باقر(ع)

- از دشمني بپرهيزيد ، زيرا فكر را مشغول كرده و مايه نفاق مي شود. بحارالانوار، دار احياء الترا العربي، ج 2 ، ص (301)
- هر كه خوش نيت باشد، روزي اش افزايش مي يابد. همان ماخذ ص (175)
- دانشمندي كه از علمش سود برند، از هفتاد هزار عابد بهتر است.  همان ماخذ ص(173)
- سخن نيك را از هر كسي، هر چند به آن عمل نكند، فرا گيريد. همان ماخذ ص(170)
- هر كس با خانواده اش خوش رفتار باشد، بر عمرش افزوده مي گردد. همان ماخذ ص(175)
- نهايت كمال ، فهم در دين و صبر بر مصيبت، و اندازه گيري در خرج زندگاني است. همان ماخذ ص(172)
- سه چيز از خصلتهاي نيك دنيا و آخرت است: از كسي كه به تو ستم كرده گذشت كني، به كسي كه از تو بريده بپيوندي و هنگامي كه با تو به ناداني رفتار شود، بردباري كني. همان ماخذ ص (173)
- خداوند بنده مؤمنش را با بلا مورد لطف قرار مي دهد، چنانكه سفر كرده اي براي خانواده خود هديه مي فرستد و او را از دنيا پرهيز مي دهد، چنانكه طبيب مريض را پرهيز مي دهد. همان ماخذ ص (180)
- تو را به پنج چيز سفارش مي كنم: اگر مورد ستم واقع شدي ستم مكن، اگر به تو خيانت كردند خيانت مكن، اگر تكذيبت كردند خشمگين مشو، اگر مدحت كنند شاد مشو و اگر نكوهشت كنند، بيتابي مكن.   همان ماخذ ص(167)
- چه بسا شخص حريص بر امري از امور دنيا، كه بدان دست يافته و باعث نافرجامي و بدبختي او شده است و چه بسا كسي كه براي امري از امور آخرت كراهت داشته و بدان رسيده، ولي به وسيله آن سعادتمند شده است. (بحارالانوار، دار احياء الترا العربي ، ج 75 ص (166)

گردآوري و تنظيم: بهلولي
منبع: پايگاه خبري حوزه، تبيان

 

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • شهادت امام محمد باقر(ع)
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد