کد خبر: ٧١٠٢٢/ ١٤:١٠ - سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 1672
چاپ
ارسال به دوست
گفت وگو با علیرضا پور تقوی دبیر کانون دانشجویی خیریه مهریار
دبیر کانون دانشجویی مهریار در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی معاونت دانشجویی گفت: قبول مسئولیت در اجتماع باعث می شود انسان هشیار شود و برای هر کاری فکر کند.

خودتان را معرفی کنید و چه مدت است دبیر کانون خیریه مهریار هستید؟
به نام خدا علیرضا پورتقوی هستم ورودی سال 94 رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و از خرداد ماه سال جاری دبیری کانون خیریه مهریار را بر عهده دارم. البته بنده از بدو ورود به دانشگاه عضو این کانون بوده ام.

کانون مهریار از چه سالی تأسیس و در چه حوزه ای فعالیت می کند؟
کانون خیریه مهریار از سال 1387 در دانشکده دندانپزشکی تأسیس و حدود 9 سال در حال فعالیت است. این کانون با هدف اصلی ارائه خدمات دندانپزشکی و درمان افرادی که توانایی و بضاعت پرداخت هزینه های درمان دندان را ندارند تأسیس شد و به نظرم دانشجویانی که این کار را کردند کار بزرگی انجام دادند. غربالگری های دوره ای و درمان در دانشکده و ... از فعالیت های ماست. در کنار آن کارهای دیگری مانند تبلیغ کانون، فعالیت هایی برای جذب سرمایه مانند بازارچه های خیریه، تئاتر و ... نیز انجام می دهیم.

در حال حاضر چند نفر در کانون مهریار فعالیت می کنند؟
کانون ما تاکنون بین 200 تا 250 نفر عضو داشته و ضمناً در شورای مرکزی هم حدود 15 نفر هستیم که به صورت ماهانه جلساتی برگزار می کنیم و در آن رویه و هدف کار مشخص و وظایف اعضا ابلاغ می شود. با توجه به قدمت کانون، با فارغ التحصیلان و دندانپزشکان در سراسر کشور در ارتباط هستیم و در مواردی بیمارهایمان را جهت درمان به آنها ارجاع می دهیم.

لطفاً در خصوص نحوه درمان و برنامه هایی که تاکنون در کانون انجام داده اید توضیح دهید؟
ما هرسال اقدام به شناسایی مناطق محروم و افرادی که نیاز به دندانپزشکی دارند کرده و غربالگری می کنیم. بعد برآورد می کنیم که چه مقدار کمک می خواهند و مشکلاتشان چیست، سپس برای آنها پرونده تشکیل داده؛ به دانشکده ارجاع می دهیم و آنجا درمان آغاز می شود.
برنامه های دیگر ما که در واقع تخصصی هم نیست در جهت جذب سرمایه برای کانون است. ما هر سال این رسم را داریم که بازارچه خیریه غذا برگزار و عواید آن را صرف درمان و دندانپزشکی افراد نیازمند جامعه می شود. در موردی دیگر جشن شب یلدا با حضور مجری خیلی خوبی در تالار ابن سینا برگزار کردیم که با استقبال خوبی همراه شد. یک برنامه تئاتر در تالار ابن سینا برگزار و از برنامه های دیگر ما در ترم گذشته، اجرای دوبله همزمان انیمیشن توسط یک گروه حرفه ای بود و با استقبال چشمگیر دانشجویان مواجه شد و تمام عواید این برنامه ها نیز صرف کارهای خیر شد.
این را هم باید اضافه کنم، ما فقط در حوزه درمان کار نکردیم بلکه در آموزش بهداشت هم همکاری هایی با سایر کانون ها داشتیم. مانند برنامه های مشترکی که با کانون کیش مهر و کانون فرهنگ سلامت برگزار کردیم و در اینجا اعلام می کنم آماده همکاری با تمام کانون های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستیم. یکی از بهترین و موفق ترین برنامه های ما ساخت و توزیع قلک هایی مشابه بعضی موسسات خیریه کشور که در سطح دانشگاه انجام شد. آنها را خودمان تحویل می دادیم و با اعلام خودشان می رفتیم و تحویل می گرفتیم و خیلی هم از این راه کمک های خیر جمع شد. بیشترین تعداد را در دانشکده پزشکی داشتیم، حتی از برخی دانشکده های دانشگاه تهران هم از ما قلک گرفتند و ارتباط خوبی بین ما برقرار شد.

کانون مهریار در آینده چه برنامه هایی خواهد داشت؟
برنامه های متغیری را در آینده خواهیم داشت. یکی از کارهای جذابی که در نظر داریم راه اندازی نشریه کانون خیریه مهریار است که در آن مطالبی مانند متن های ادبی یا شعر دانشجویان و ... را به چاپ خواهیم رساند. هدف ما این است که افراد را از تک بعدی بودن خارج کنیم و از دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و ... که متن های ادبی یا شعر می نویسند حمایت کنیم و در واقع فرهنگ سازی این موضوع و مواردی مثل فرهنگ مسواک زدن و ... را بتوانیم انجام دهیم، کار بزرگی کرده ایم.

مسئولیت در کانون، روی درس و زندگی شما چه تأثیری داشته است؟
قطعاً تأثیرات مثبتی دارد. بنده حدود 4 ماه است که دبیر کانون بوده ام و در همین زمان که اتفاقاً شروع امتحانات هم بود 3 برنامه را مدیریت کردم. در کانون ما همه اعضا به شدت همکاری و کمک می کنند و کارها روی دوش چند نفر خاص نمی افتد و این از فشار کار می کاهد. بزرگترین تأثیری که بر خودم گذاشته این بوده که به تمام کارهایی که می خواهم انجام بدهم فکر کنم و هیچ کاری را شتابزده انجام ندهم. باید بگویم فعالیت در کانون به دلیل وقت و زمانی که از ما می گیرد روی درس و زندگی تأثیر می گذارد اما می توان به عنوان یک چالش تصور کرد؛ در واقع باعث می شود که نظم در زندگی و کارهای روزمره را خیلی زیاد کنیم و با برنامه ریزی درست به تمام کارها برسیم. قبول مسئولیت در اجتماع باعث می شود انسان هشیار شود و برای هر کاری فکر کند.

فضا و فعالیت فرهنگی در دانشگاه را چطور ارزیابی می کنید؟
به نظر من فعالیت فرهنگی تا چندی پیش خیلی کمرنگ بود. اما الان شاهد هستیم یک مجمعی برای کانون ها تشکیل شده و آنها را کنار هم جمع کرده و پیش بینی می کنم تا چند سال آینده اوضاع فرهنگی دانشگاه پیشرفت چشمگیری خواهد کرد. الان حمایت مسئولان، اردوها، تشویق ها و ... بیشتر شده و این خیلی خوب است و باعث جذب دانشجویان به فعالیت های فرهنگی می شود.

دانشجویان علاقمند به همکاری با کانون مهریار از چه راه هایی می توانند ارتباط برقرار کنند؟
چندین راه برای ارتباط وجود دارد. دانشجویان می توانند با مراجعه به سایت ما به آدرس www.mehryarcharity.com فرم عضویت را تکمیل کنند و ما با آنها تماس خواهیم گرفت. راه دیگر کانال تلگرامی ما با شناسه mehryarcharity@ است که پاسخگو خواهیم بود. همچنین اعضای فعال کانون در دانشکده پزشکی پردیس دانشگاه هستند و دانشجویان می توانند برای عضویت به آنها مراجعه و فرم عضویت را دریافت کنند.

سخن آخر؟
فقط می خواستم بگویم اگر کسی فکر می کند وقتی وارد دانشگاه می شود فقط کارش درس خواندن است و نمره های خیلی عالی بگیرد، در اشتباه است. چون در مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان هم انجام شده است. من فکر می کنم اینجا پایه های زندگی اجتماعی دانشجویان شکل می گیرد؛ اینکه بتوانند رابطه های خوبی برقرار کنند و فرهنگ را ترویج بدهند چیزی است که باید انجام بشود و همه به آن توجه کنند.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • کانون خیریه مهریار
  • مدیریت هنری و فوق برنامه
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد