کد خبر: ٧١٠٢٩/ ١٧:٠٩ - سه شنبه ٤ مهر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 213
چاپ
ارسال به دوست
برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی و معارفه دستیاران جدید در بیمارستان فارابی
سال تحصیلی 96_97 بیمارستان فارابی با معرفی دستیاران جدید این بیمارستان رسما آغاز شد.

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، این مراسم با حضور دکترقاسم فخرائی، مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ دکتر سید حسین صدرالسادات، رییس بیمارستان فارابی؛ دکتر علیرضا لاشیئی، رییس مرکز تحقیقات چشم پزشکی؛ معاونین آموزش و درمان، روسای بخش ها و مسئولین آموزش دستیاری بیمارستان فارابی روز دوشنبه سوم مهرماه ۱۳۹۶ در سالن شورای این مرکز برگزار شد.
دکتر فخرائی، مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آغاز جلسه، ضمن تبریک شروع سال تحصیلی جدید، ایجاد چشم انداز و نقشه راه از چهار ساله دوره دستیاری چشم، اعلام انتظارات گروه چشم پزشکی از دستیاران و تشریح ساختار و شرایط حاکم بربیمارستان را از جمله اهداف این جلسه دانست و اظهار داشت: اساتید و مسئولین حاضر در جلسه  هر یک به نحوی بار آموزشی بیمارستان را بردوش دارند و ضمن بیان نقطه نظرات و انتظاراتشان به سوالات دستیاران پاسخ خواهند داد.
وی همچنین از تیم آموزشی بیمارستان که دل در گرو تربیت دستیاران دارند و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند، صمیمانه تشکر نمود و افزود: بی شک افتخارات فارابی تا حد زیادی مرهون تلاش ها و زحمات این تیم یک پارچه است. خیلی از اساتیدی که در جلسه حضور دارند الگو های حرفه ای بنده و برند های چشم پزشکی کشور هستند که موجب افتخار و نقطه قوت فارابی است.
مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه، بیمارستان فارابی را محیطی صمیمی خواند که قابل مقایسه با هیچ مرکز دیگری نیست و افزود: به اعتقاد من حتی فارغ التحصیلان  فارابی هم قابل مقایسه با فارغ التحصیلان مراکز دیگر نیستند. بیمارستان فارابی مفتخر است که استعداد های برتر پزشکی کشور را جذب می کند و افرادی برتر در رشته چشم پزشکی تربیت می کند و حتی اعضای هیئت علمی خود را از بین این استعداد های برتر انتخاب می کند. شما هم امسال به این ذخیره ارزشمند افزوده شده اید که جای تبریک دارد.
وی با بیان اینکه دوره دستیاری که سال های درخشان عمر حرفه ای یک متخصص چشم است که به سرعت طی شده و ذخیره علمی دوره کاری و حرفه ای در این چهار سال بدست می آید گفت: اگر در فارابی باشید و درمان هریک از بیماری های چشم را یاد نگیرید، قطعا به خود جفا کرده اید.چون در هیچ جای دنیا و حداقل در کشور های هم سطح کشور ما، مرکزی مانند فارابی با تنوع  عجیب از بیماران وجود ندارد.
دکتر فخرائی افزود: تجربه هایی که در طبابت به کمک من آمده و توانسته مرا در خارج از کشور شاخص کند حاصل دوران دستیاری در فارابی است. پس این موقعیت را مغتنم بشمارید.
مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه سپس انتظارات گروه را از دستیاران برشمرد و گفت: رعایت نظم و انضباط، کار در چارچوب وظایف و اختیارات قانونی و شغلی، همکاری با دستیاران مهمان از سایر دانشگاه ها، مشارکت در برنامه های آموزشی، احترام  به بیمار و کار دلسوزانه، عدم فعالیت درمانی و آموزشی در خارج از بیمارستان، رعایت اصول اخلاق حرفه ای  در فضای مجازی و  اتکا به کتاب های مرجع چشم پزشکی از جمله این انتظارات  است.
وی به دستیاران توصیه کرد: سعی کنید دانشمندان فروتنی باشید. محال است کسی با مدارج بالای علمی در عین حال انسان سرکشی باشد.
دکتر رضا کارخانه، رییس بخش ویتره و رتین بیمارستان فارابی ماه مهر را یادآور شور و نشاط دوران تحصیل دانست و آغاز سال تحصیلی جدید را به تمامی کسانی که اهل علم و دانش و فراگیری هستند تبریک گفت.
وی همچنین با خوشامدگویی به دستیاران جدید، فارابی را محیطی پویا و آماده بهره برداری خواند. محیطی آماده با استادانی که به صورت تمام وقت در اختیار دستیاران هستند. مخصوصا همکاران جوانتر که در تمام ساعات حتی نیمه شب برای آموزش آماده و در اختیار هستند. رییس بخش رتین بیمارستان فارابی به دستیاران توصیه کرد: برای استفاده از امکاناتی که در فارابی فراهم است اولا خوب درس بخوانید و بیماران را خوب معاینه کنید. در عین حال به فکر پژوهش و تحقیق هم باشید. وظیفه ما آموزش درست است، مطمئن باشید کسانی که برای آموزش شما زحمت کشیده  و برنامه ریزی می کنند از هیچ چیز کم نمی گذارند. شما هم باید از این آموزش درست بهره برداری کنید.
دکتر کارخانه با بیان این که دوران دستیاری، آغاز رقابت و شروع مسیر پیشرفت و تعیین کننده آینده شغلی و فردی دستیاران است، تاکید کرد: در طی دوره دستیاری تمامی رفتار شما تحت نظارت خواهد بود و در پرونده شما ثبت می شود. از نظر اخلاق و رفتار، نحوه برخورد و مواجهه شما با بیماری، نحوه پیگیری بیمار، دلسوزی و تعهدتان نسبت به بیمار مسایلی است که برای ما همه ما خیلی مهم است. زمانی که برای فلوشیپ متقاضی می شوید تک تک رفتار های شما در در نظر گرفته می شود.
وی همچنین با تاکید بر اهمیت پیگیری در درمان بیماران اظهار داشت: سرمایه بزرگ فارابی بیماران هستند. سرمایه عظیمی که هیچ جا چه در داخل و چه در خارج از کشور از نظر تعداد و تنوع بیماری های چشم نظیر آن وجود ندارد و این سرمایه به رایگان در اختیار شما است. از این سرمایه تحت نظارت اساتید استفاده نموده و تجربه کسب کنید. اما مراقب باشید تا بی دقتی و بی مبالاتی نشود.  نسبت به بیماران کاملا دلسوز و  و متعهد باشید، در تمام ساعات با روی خوش به آن ها پاسخ دهید.
رییس بخش رتین بیمارستان فارابی گفت: همه شما استعداد و توانایی آموختن را دارید ولی در عرصه رقابت برنده نهایی کسی است که همه این الگو ها را مراعات  کند و به این مسایل بیشتر اهمیت دهد. در فارابی رابطه خوبی بین اعضای هیئت علمی و دستیاران وجود دارد. کاری نکنید که این رابطه مخدوش شود.در طی این چهار سال اهم تلاش شما باید درس خواندن  و یادگیری و کسب توانایی های لازم  باشد تا انشاءالله بعد از چهار سال یک متخصص خوب با استاندارد های جهانی برای درمان بیماری های چشم و یک چشم پزشک خوب در عرصه ملی  و بین المللی شوید چون در عرصه چشم پزشکی، فارابی برای ما هم جنبه کشوری و ملی دارد و هم در عرصه  رقابت های منطقه ای باید نام آوری خود را حفظ کنیم. به امید خدا از همین امروز  با عزم راسخ و جدی یک رقابت تنگاتنگ چهار ساله را شروع کنید. تا در پایان بهترین ها شناخته شوند.
دکتر فریبا قاسمی، معاون آموزشی بیمارستان فارابی نیز طی سخنانی با  توصیه دستیاران به نظم گفت: رعایت نظم موجب می شود تا هم به تمام جنبه های کاری از آموزش، پژوهش و درمان  و هم به برنامه های زندگیتان برسید و نتایج خوبی بدست آورید. رعایت اخلاق فردی و حرفه ای، لزوم گذراندن مبحث اخلاق حرفه ای و شرکت در آزمون پایانی آن  برای معرفی در امتحان ارتقا، عدم امکان شرکت مجدد آزمون ارتقاء و تجدید دوره برای کسانیکه در آزمون شرکت نکنند یا نمره قبولی نیاورند، میزان درآمد و کارانه دستیاری، همکاری با دستیاران میهمان از سایر دانشگاه های داخلی و خارجی، اجرای برنامه آموزشی جدید گروه های کوچک معرفی کتاب های مرجع آزمون ارتقا از نکات ذکر شده توسط دکتر قاسمی بود.
دکتر رامک روحی پور مسئول آموزش دستیاری نیز با تبریک سال جدید و بیان تاریخچه ای از بیمارستان فارابی و گروه چشم پزشکی گفت: لازم است با مراجعه به سایت معاونت آموزشی دانشگاه آیین نامه های آموزشی را مطالعه کنید. وی در ادامه انتظارات گروه چشم پزشکی از دستیاران را برشمرد و به وجدان کاری، رعایت احترام به اساتید  و بیماران در گفتار و عمل، وقت شناسی،  انضباط کاری، تواضع و فروتنی، پاسخگویی به بیمار ان و دادن اطلاعات به آنان، رعایت حقوق بیماران، امانتداری و حفظ اسرار بیمار، نوع دوستی، صرفه جویی و حفظ اموال، رعایت  dress code، مسئولیت پذیری، مستند سازی، و آموزش به بیمار اشاره کرد.
مسئول آموزش دستیاری بیمارستان فارابی سپس مراحل ثبت نام و مقررات داخلی، نحوه دریافت لوازم ضروری ، معرفی کتاب های مرجع، دفترچه توجیهی، برنامه کلاس های سال یک، آزمون های طی دوره،  آموزش های تئوری و عملی، برنامه حضور در درمانگاه های اورژانس و عمومی، توصیه های لازم و نکات قابل توجه برای آزمون ارتقاء را شرح داد.
پس از معارفه اجمالی مسئولین حاضر در جلسه توسط دکتر فخرایی، هریک از آنان سخنانی را خطاب به دستیاران جدید بیان کردند.توجه به جنبه های بالینی و اپتیکی وسیع رشته چشم پزشکی، توجه به الزامات اقتصاد درمان، رعایت نظم  و ساعت ورود و خروج در درمانگاهها و بخش ها به ویژه درمانگاه عمومی، حضور فعال در درمانگاه عمومی و ویزیت بیماران، مطالعه مستمر، استفاده حداکثری از حضور اعضای هیئت علمی در درمانگاه عمومی، رعایت اخلاق پزشکی، برخورد دلسوزانه و متعهدانه در قبال بیماران، ضرورت فراگیری مسایل بالینی و اپتیک بینائی، لزوم آشنایی با تجهیزات و لوازم چشم پزشکی از جمله نکات طرح شده توسط دکتر فیروزه رحیمی، رییس بخش لیزیک؛ دکتر ابوالفضل کسایی، رییس بخش جراحی ترمیمی و زیبایی چشم؛ دکتر آرش میر محمد صادقی، مسئول درمانگاه های عمومی؛ دکتر فلاح تفتی، رییس بخش قرنیه و دکتر حامد قاسمی، رییس بخش اپتیک بیمارستان فارابی بود.
 دکتر مهدی صنعتکار،معاون درمان بیمارستان نیز در این جلسه با خوشامدگویی به دستیاران جدید اظهار داشت: بیمارستان فارابی به علت حجم بالای مراجعات،نسبت به سایر مراکز چشم پزشکی کشور، جنبه درمانی بیشتری دارد . روزانه چهارتا پنج هزار مراجعه درمانگاهی و ۳۰۰تا ۴۰۰ عمل جراحی در بیمارستان فارابی وجود داردکه بیشتر آن بر عهده همکاران دستیار است و خوشبختانه در طی تصدی اینجانب مشکل خاصی نداشته ایم و موارد نادر هم با تعامل خوبی که با معاونت آموزشی بیمارستان وجود دارد برطرف شده است.
دکتر صنعتکار، آمادگی معاونت درمان بیمارستان را برای همکاری با دستیاران در مسایل درمانی اعلام کرد و بر اهمیت رعایت اخلاق حرفه ای تاکید نمود و گفت: همانطور که امروز شاهد بودید تمامی مسئولین و اساتید بیمارستان بر اخلاق حرفه ای تاکید دارند. بنابراین از همین ابتدا به  نحوه برخوردتان با بیماران و سایر همکاران در هر رده توجه داشته باشید. وی در ادامه به شکایات بیماران، مستند سازی پرونده ها و  تکمیل صحیح فرم ها، رعایت استاندارد های درمانی ، بیمه مسئولیت، کنترل عفونت و رعایت بهداشت دست، نظم و حضور مرتب در درمانگاه ها و بخش ها، نحوه  برخورد با بیمار و همکاران در هر رده و  شکایات بیماران اشاره کرد و گفت: مردم به حقوق خود آگاه تر شده اند پس  از همین ابتدا در زمینه مستند سازی پرونده ها و تکمیل صحیح فرم ها  دقت کنید وطبق موازین و استاندارد ها عمل کنید تا دچار مشکل نشوید بیمه مسئولیت از جمله نکات مورد تاکید معاون درمان بیمارستان فارابی خطاب به دستیاران بود.
خبر: امیدوار
عکس: امیدوار- قاضی میرسعید

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
  • بیمارستان فارابی
  • جشن آغاز سال تحصیلی
  • آغاز سال تحصیلی جدید
  • معارفه دستیاران
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد