کد خبر: ٧١٣٠٤/ ٠٨:١٥ - سه شنبه ٧ آذر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 789
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
گفت‌وگو با برگزیدگان سومین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا
پیشگر: سخت‌کوشی، تنها راه موفقیت است
فرهاد پیشگر، برگزیده سومین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا، مهم‌ترین عامل موفقیت را حفظ روحیه سخت‌کوشی دانست.

دانشگاه علوم پزشکی تهران به‌منظور حمایت و تشویق فعالیت‌های ارزشمند دانشجویان، چهارمین جشنواره دانشجویی ابنسینا را با شعار دانشجو، نشاط، تعالی و آرمان‌گرایی 14 آذر 96 برگزار خواهد کرد.
این جشنواره صرفاً برای دانشجویان ایرانی و بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می‌شود و دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای عمومی، دکترای تخصصی، دستیاری و فلوشیپ می‌توانند با ارائه مستندات خود در محورهای مختلف آن شرکت کنند.
برای آشنایی بیشتر دانشجویان با این جشنواره، با برگزیدگان سومین دوره به گفتگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانید:

لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه حیطه‌ای از جشنواره برگزیده شدید؟

فرهاد پیشگر هستم و این افتخار را داشتم که در سومین دوره جشنواره دانشجویی ابن‌سینا در حیطه پژوهشی برگزیده شوم.

رمز موفقیت خود را در چه می‌دانید؟ یا فکر می‌کنید چه عواملی در موفقیت شما نقش داشته است؟
در طول چند سالی که در دانشگاه دانشجو بودم، سعی کردم در موقعیت‌ها، شرایط و جایگاه‌های مختلف، توان و ظرفیت خود را در کارهای متفاوتی امتحان کنم. از فعالیت‌های آموزشی گرفته تا فعالیت‌های مختلف در قالب گروه‌های پژوهشی، فعالیت‌های محدود فرهنگی و حتی در چند فعالیت اجرایی سعی کردم دست‌کم یک‌بار استعداد و توان خود را ارزیابی کنم. هرچند تلاشم بر این بود که در این موقعیت‌ها، حداکثر ظرفیتم را برای رسیدن به نتیجه بهتر به کار ببندم، اما در اغلب این موقعیت‌ها شکست‌های زیادی را تجربه کردم و موانع زیادی ادامه کار را برایم سخت کرد. خروجی و نتیجه این روند، شناخت بهتری بود که از توان و استعداد خود به دست آوردم.
برای مثال، برای فعالیت‌های پژوهشی، که به خاطر آن در این جشنواره برگزیده شدم، موضوعات مختلفی را در گروه‌های کوچک و بزرگ پژوهشی دانشگاه امتحان کردم. این کار تجربه‌های زیادی برایم به همراه داشت و در انتخاب مسیری که در آینده برای خود در نظر گرفته‌ام، کمک زیادی به من کرد. اما شاید مهم‌ترین عامل درنتیجه ای که از کارهایم به دست آورده‌ام، روحیه‌ای بود که در همه این کارها همراهم بود. سعی کردم برای رسیدن به هدفم در هر موقعیتی تلاش کنم و از مشاوره دیگران و افرادی که قبل از من این مسیر را طی کرده بودند بهره ببرم.

چه توصیه‌هایی به دانشجویانی که تازه می‌خواهند قدم در مسیر پیشرفت و موفقیت بگذارند دارید؟
تعریف موفقیت در تحصیلات دانشگاهی، دقیقاً مشابه حیطه‌های همین جشنواره، یکتا نیست. دانشجویان با فعالیت در عرصه‌های فرهنگی به همان اندازه موفق هستند که برخی در کسب رتبه‌های برتر آموزشی در امتحانات، گروهی از دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی برای خود و دانشگاه کسب افتخار می‌کنند و تعدادی دیگر با انتشار نتایج پژوهش‌هایشان در مجلات، باعث مطرح‌شدن نام خود و دانشگاه در عرصه‌های مختلف می‌شوند.
درواقع، تمامی دانشجویان، بر اساس اولویتی که برای فعالیت‌های خود ترسیم کرده‌اند، می‌توانند «موفق» شوند و این موفقیت  در صورتی به دست می‌آید که از استعداد و توان خودآگاه باشند و بر همین اساس اولویت‌ها و فعالیت‌های خود را انتخاب کنند. البته بسیار مهم است  در مسیری که برای خود ترسیم می‌کنند، سخت‌کوش و مصمم و باانگیزه باشند و از شکست‌های ساده دلسرد نشوند.

جشنواره دانشجویی ابن‌سینا را چطور ارزیابی می‌کنید؟ چه پیشنهادی برای بهتر برگزار شدن آن دارید؟
یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح در برگزاری جشنواره، در دسترس نبودن چک‌لیست‌ها و تعریف دقیق موارد موردنظر داوران پیش از شروع فرایند داروی است. این مهم نه‌تنها به ارزیابی بهتر دانشجویان از خود، قبل از شروع داوری کمک می‌کند، بلکه به آنان کمک می‌کند تا بتوانند از سال‌های اول دانشجویی برای کسب افتخار در این جشنواره برنامه‌ریزی کنند. این موضوع در برخی حیطه‌های جشنواره، مانند حیطه‌های آموزشی، پژوهشی و خدمات سلامت شاید بیش از سایر حیطه‌ها احساس می‌شود.
از سوی دیگر به نظر می‌رسد، در برخی حیطه‌ها در دوره‌های قبل، برای انتخاب برگزیدگان از یک‌رشته و یک مقطع، سهمی برای دانشکده‌ها یا پردیس‌های دانشگاه در نظر گرفته‌شده بود. در صورت صحت این مورد، این نوع داوری‌ها باعث می‌شود افرادی در آن حیطه برگزیده شوند که شاید بهترین رزومه را نداشته باشند.
اما درمجموع، جشنواره «جوان» ابن‌سینا، به‌عنوان اولین جشنواره از نوع خود در کشور، در طول سه سالی که از برگزاری آن می‌گذرد در مسیر مثبتی قرار دارد. هدف از این جشنواره، همان‌طور که در شعار آن پیداست، کمک به شناخت استعدادهای برتر دانشگاه، تشویق آن‌ها، و راهنمایی این استعدادها برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر است که با برگزاری این جشنواره در دانشگاه، بیش‌ازپیش، به این مهم دست‌یافته‌ایم. به‌طورقطع در طول سال‌های آینده با رفع ایرادات احتمالی، برگزاری جشنواره در مسیر بسیار بهتری قرار خواهد گرفت.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: مهدی کیهان

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد