کد خبر: ٧٢٤٢٦/ ٠٩:٣٥ - چهارشنبه ١ آذر ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 474
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی
گزارش ماهانه معاون دانشجویی دانشگاه به دانشجویان در آبان ماه 1396
دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی بنا دارد هر ماهه گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کند.

دانشجویان عزیز و گرامی دانشگاه

سلامی چو بوی خوش آشنایی

روابط عمومی معاونت دانشجویی: ارائه گزارش به مخاطبین و برقراری ارتباط مستمر با آنان سنت حسنه‌ای است که نهادینه شدن آن در دانشگاه ثمرات ارزشمندی در پی خواهد داشت. با توجه به اینکه دانشجویان ارجمند، مخاطبین اصلی معاونت دانشجویی فرهنگی و به نوعی علت و انگیزه حضور ما و کلیه همکاران ما در معاونت هستند، خالی از لطف و فایده ندیدم که در پایان هر ماه گزارش‌گونه‌ای صادقانه و صمیمانه را از مجموعه فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه دانشجویی به دوستان عزیز دانشجو تقدیم کنم. به نظرم می‌رسد عدم وجود ارتباط مستقیم و ضعف ما در اطلاع‌رسانی مناسب، ریشه بسیاری از مشکلات و سوء تفاهم‌های این حوزه بوده است که امیدوارم این اقدام تا حدی در تقلیل این مشکل راه‌گشا باشد. البته در این گزارش‌ها بنا ندارم که صرفاً به اقدامات مثبت انجام شده بپردازم، بلکه انعکاس کمبودها، مشکلات و نقاط ضعف ما که قطعاً بدون اطلاع، همدلی، همفکری و همکاری عموم دانشجویان قابل حل نیستند، را هم مد نظر خواهم داشت.

سوم آبان: تجدید میثاق با حوزه دانشجویی دانشگاه

در این روز با توجه به نظر مساعد و لطف ویژه دکتر کریمی رئیس دانشگاه و به لطف عنایت و اشرافی که شخص ایشان به عنوان دانشجوی چهل و اندی سال قبل همین دانشگاه به مسائل و محدودیت‌های حوزه دانشگاه دارند و در تمامی عرصه‌های دانشجویی مشکلات و دشواری‌ها را با تمام وجود احساس کرده‌اند، توفیق یافتم که در دوره جدید دانشگاه افتخار مجدد خدمت به دانشجویان این دانشگاه که بدون هیچ اغراق و مبالغه‌ای از بهترین و شایسته‌ترین جوانان میهن عزیزمان هستند، را داشته باشم. رویکرد حمایتی رئیس دانشگاه به حوزه خدمات و فعالیت‌های دانشجویی و نیز نگاه ویژه ایشان در اعتماد به جوانترها و نیز تفویض اختیار به مدیران دانشگاه از خصوصیاتی است که برای ادامه فعالیت بسیار دلگرم‌کننده به نظر می‌رسد.

به‌هر حال واقعیت این است که دوره 10 ماه گذشته که افتخار خدمت در این عرصه را داشتم، فرصتی مناسب برای مشاهده دقیق مشکلات و محدودیت‌های موجود، آشنایی با فعالان حوزه دانشجویی و دل‌مشغولی‌های آنها و از سوی دیگر بررسی و نقد فرآیندهای مجموعه دانشجویی فرهنگی دانشگاه حاصل شد و به یقین دوره جدید زمان ریل‌گذاری مناسب و اقدام عاجل و اثربخش در راستای بهبود وضعیت خواهد بود. لذا در این فرصت دست همکاری به سوی کلیه دانشجویان خوش‌فکر و مسؤولیت‌پذیر دانشگاه دراز می‌کنم و از همه شما انتظار همراهی و مساعدت برای حل مشکلات دانشجویی دانشگاه را دارم.   

 ذکر چند نکته در رابطه با دیدگاهم در حوزه دانشجویی دانشگاه را نیز خالی از لطف نمی‌دانم. در حقیقت پرداختن به مقوله‌های تربیتی و فرهنگی فرآیندی پیچیده، دقیق، دشوار و زمان‌بر است و قطعاً بدون توجه به مؤلفه‌های زمانی و مکانی و بدون در نظرگرفتن علایق، سلایق و ذائقه‌های مخاطبین و مشتریان اصلی این حوزه یعنی دانشجویان نمی‌تواند هزینه - اثربخش باشد. اگرچه توجه به مسائل سخت‌افزاری و فراهم نمودن زیرساخت‌ها، امکانات و ابزارهای امور رفاهی و فرهنگی ضروری است، ولی به نظر می‌رسد اصولاً نوع نگاه به این مقوله در دانشگاه باید متحول شود و مسؤولین ارشد دانشگاه که قطعاً در این زمینه  دارای علاقه و دغدغه هستند، باید این اشتیاق و اهمیت را بیشتر به زیرمجموعه‌های دانشگاه منتقل نمایند. اتمسفر انجام فعالیت‌های دانشجویی در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران خیلی مناسب نیست و تعداد دانشجویانی که به فعالیت‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و فوق‌برنامه می‌پردازند سهم قابل‌توجهی از کل دانشجویان را تشکیل نمی‌دهند و عدم توفیقات دانشگاه در رقابت‌های خارج از حوزه آموزش و پژوهش تا حد زیادی منبعث از این مشکل است. بنابراین تغییر این اتمسفر و ارزش‌گذاری متناسب به فعالیت‌های فوق برنامه دانشجویی باید یک اولویت اساسی تلقی گردد.
نکته دیگری که باید به‌طور حتم مورد بازبینی قرار گیرد، فرآیندهایی هستند که از دیرباز در این معاونت انجام می‌شوند و به نظر متناسب با زمان و مکان تغییر نیافته‌اند. استفاده بیشتر از فن‌آوری‌ اطلاعات، نوآوری‌ در فرآیندهای جاری و از همه مهم‌تر تشکیل یک واحد تحقیق و توسعه توانمند قطعاً بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد. همچنین در نظر گرفتن ساز و کارهای مؤثر برای نظرسنجی و ذائقه‌سنجی از دانشجویان بر کارآمدی مجموعه و رضایت‌مندی بیشتر دانشجویان خواهد افزود.
با توجه به طراحی و برنامه‌ریزی مناسب وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در راستای تحول نظام سلامت (در حوزه‌های درمان و بهداشت) و تحول نظام آموزشی که طی سالیان اخیر با دستاوردهای بسیار چشمگیر و ارزنده‌ای همراه بوده است، ضرورت طراحی و اجرای برنامه‌های تحول در حوزه دانشجویی فرهنگی در اولویت‌های برنامه 4 ساله آتی کاملاً به چشم می‌خورد. در این زمینه، اتخاذ تدابیر مناسب برای اعتباربخشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حیطه‌های مختلف دانشجویی (از قبیل خوابگاه‌ها، خدمات رفاهی، تغذیه، تربیت‌بدنی، مشاوره و ....) علاوه بر اعتباربخشی مراکز درمانی یا مؤسسات آموزشی راهگشا خواهد بود.
سخن آخر و مهم‌تر اینکه حضور و مشارکت دانشجویان این دانشگاه در تصمیم‌سازی، اجرا و پایش فعال کلیه فرآیندهای معاونت دانشجویی حلقه مفقوده توفیق در این راه بی‌انتها است. بهره‌مندی از این عزیزان که به‌حق از شایسته‌ترین نخبگان کشور هستند، حتماً در ایجاد انگیزش و حرکت مثبت جامعه دانشجویی اثربخش خواهد بود. به عبارت بهتر، اداری شدن بیش از حد یکی از آفت‌های مهم توسعه فعالیت‌های دانشجویی است. با این حال همکاری، همفکری و ایجاد اتاق‌های فکر دانشجویی با همراهی اعضای محترم هیأت علمی و کارکنان عزیز دانشگاه که دارای دلبستگی‌های فرهنگی هستند، بر غنای اقدامات انجام‌شده خواهد افزود.

نهم آبان ماه: بازدید معاون فرهنگی دانشجویی وزیر بهداشت و مدیران ستادی حوزه دانشجویی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

از آنجا که در اقدامی شایسته بازدیدهای دوره‌ای از حوزه دانشجویی فرهنگی تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دستور کار ستاد وزارت متبوع قرار گرفته است، در این روز میزبان این گروه از عزیزان بودیم. در این برنامه ابتدا گزارش فعالیت‌های حوزه دانشجویی توسط اینجانب ارائه شد. در این گزارش عنوان گردید که همکاران ما به عنوان متولیان امور رفاهی و فرهنگی دانشجویان دانشگاه از  کمیت و کیفیت خدمات ارائه شده راضی نیستند و همه همدل شده‌اند تا با توجه به فرصت‌ها و تهدیدهای موجود تمامی هم و غم خود را برای بهبود خدمت‌رسانی به نخبه‌ترین دانشجویان کشور به کار ببندند. با این حال مشکلاتی از قبیل تعداد بالای دانشجویان، ترکیب مقاطع تحصیلی دانشجویان دانشگاه، قدمت بالای ساختمان‌ها و مضیقه شدید فضای فیزیکی، پراکندگی و غیراستاندارد بودن خوابگاه‌های دانشجویی، بالاتر بودن بهای تمام شده ارائه خدمات در کلان‌شهر تهران و .... از جمله مسائلی هستند که چالش‌های خاصی را در این مورد ایجاد می‌کنند. در ادامه گفتگوی رودرروی هیأت وزارتی با دانشجویان فعال دانشگاه در شوراهای صنفی، تشکل‌های سیاسی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات و رسانه‌های دانشجویی برگزار شد. نکته جالب توجه برای بنده و همکارانم که با توجه به طراحی برنامه در این جلسات گفتگو حاضر نبودیم، حضور گرم، پرشور و مسؤولانه این دانشجویان عزیز در برنامه بود و علیرغم بی‌نظمی در اجرای برنامه که البته دانشگاه در پیدایش آن بی‌تقصیر بود، همه عزیزان با علاقمندی و صبوری مشارکت نمودند و با حضور فعال و طرح منطقی مشکلات و ارائه پیشنهادها و انتقادات سازنده نمایی مطلوب از دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی تهران را ارائه و هیأت بازدید کننده را تحت تأثیر پختگی و شعور بالای دانشجویی خود قرار دادند که این مسأله مایه فخر و مباهات ما است، هر چند که به نظر می‌رسد نسبت دانشجویان دانشگاه که در امور فرهنگی، ورزشی، صنفی و سیاسی فعال هستند، در قیاس با تعداد و توانمندی‌های آنان اندک و مستلزم افزایش است،
نکته دیگری که ذکر آن را  لازم می‌دانم، این است که صرف‌نظر از هیجانات و موج مثبت گذرایی که این قبیل بازدیدها ایجاد می‌کنند، باید به این مسأله توجه ویژه داشت که گره مشکلات داخلی دانشگاه تنها در داخل دانشگاه و با مشارکت مسؤولین و دانشجویان عزیز که با ویژگی‌ها و ملاحظات خاص دانشگاه آشنایی کامل دارند، قابل باز شدن است و به مصداق ضرب‌المثل معروف «کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من» انتظار اینکه این مشکلات بدون مشارکت داخل دانشگاهی قابل حل باشد، کمی دور از ذهن و ساده‌لوحانه به نظر می‌رسد.

تعویق انتخابات شورای صنفی


در اواسط این ماه بنا بود که بر اساس دستورالعمل وزارت متبوع انتخابات شوراهای صنفی دانشگاه‌ها برگزار شود. با توجه به اعتقاد راسخی که معاونت دانشجویی دانشگاه به نقش سازنده و مفید فعالیت این گروه از دوستان دانشجو به عنوان فرصتی مناسب برای بهره‌گیری از همراهی دانشجویان برای حل مشکلات خود ایشان  قائل است، امسال بنا بر این شد که با اطلاع‌رسانی و تدارک بهتر، انتخابات پرشور و گسترده‌تری در تاریخ 14 آبان ماه برگزار و تیم شورای صنفی دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه تکمیل شود. در این راستا اقدامات نخستین از قبیل ثبت نام و اعلام نامزدی دانشجویان در دانشکده‌ها انجام شد، ولی در آخرین روزها از سوی وزارت متبوع اعلام شد که انتخابات شوراهای صنفی به‌صورت کشوری و یکپارچه به اردیبهشت موکول شده است. به‌هر حال با توجه به فقدان شورای صنفی در تعداد زیادی از دانشکده‌ها و خوابگاه‌های دانشگاه و ضرورت وجود این عزیزان برای تسریع روند حرکتی حوزه دانشجویی دانشگاه ضمن هماهنگی با مسؤولین ذیربط در وزارت متبوع بنا شد که انتخابات شورای صنفی به امید خدا در بهمن ماه امسال برگزار و دوره مسؤولیت عزیزان در دانشکده‌های واجد شورای صنفی از اردیبهشت سال آینده و در دانشکده‌های فاقد این شورا بلافاصله پس از انتخابات تا اردیبهشت سال 1398 ادامه یابد.

فرآیند داوری جشنواره دانشجویی ابن‌سینا

با توجه به پایان مهلت ثبت‌نام در سامانه چهارمین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا در تاریخ 22 مهر ماه سال جاری، مشخص گردید که با حدود 10% رشد نسبت به سال گذشته، 614 مورد ثبت نام در این جشنواره صورت پذیرفته و 253 نفر در محور آموزشی، 138 نفر در محور پژوهشی، 61 نفر در محور اجتماعی، 35 نفر در محور هنری ادبی، 12 نفر در محور قرآن و عترت، 42 نفر در محور ورزشی، 30 نفر در محور خدمات سلامت و تعهد حرفه‌ای و 43 نفر در محور دانشجوی نمونه و جامع وارد این رقابت فشرده و حساس شدند. تقریباً در تمامی آبان ماه با مشارکت فعال و مؤثر بخش‌های مختلف دانشگاه، وقت و انرژی زیادی برای بررسی کارنامه سوابق فعالیت دانشجویان صرف شد و پس از طی چند مرحله ارزیابی و داوری نهایتاً در تاریخ 30 آبان گزینش نهایی برگزیدگان جشنواره در جلسه داوران مرکزی و با حضور رئیس محترم دانشگاه انجام پذیرفت.
حضور در این جلسات و مشاهده فعالیت‌های ارزنده دانشجویان برگزیده دانشگاه در حوزه‌های مختلف به‌واقع مایه مباهات و لذت‌بخش است و در بسیاری از مواقغ نزدیکی افراد رقابت‌کننده با هم کار انتخاب را بسیار دشوار می‌کند. با این وجود تمامی تلاش‌های هیأت داوران بر این قرار گرفت تا حد امکان عدالت در انتخاب‌ها لحاظ شود. اگرچه در برگزاری این جشنواره همواره انتقاداتی در خصوص رزومه‌محور بودن جشنواره یا تحت‌الشعاع قرار گرفتن جو سیاسی روز بزرگ 16 آذز با برگزاری این جشنواره مطرح می‌شود، ولی به نظر من برگزاری موفق 3 دوره پیشین و تشویق دانشجویان برگزیده دانشگاه در روز دانشجو می‌تواند تا حد زیادی خلاء یک برنامه ویژه دانشگاه برای بزرگداشت این روز را پر نماید.

جشنواره دانشجوی نمونه کشوری

در آبان کمیته دانشگاهی دانشجوی نمونه کشوری هم ماه پرکاری را پشت سر گذاشت. سال گذشته که موقعیت حضور در مراسم اختتامیه جشنواره سال گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و وزاری بهداشت و علوم برایم فراهم شد، با این واقعیت نامطلوب مواجه گردیدم که سهم دانشگاه ما در این جشنواره به‌هیچ شکل زیبنده نام دانشگاه و نیز دانشجویان شایسته آن نیست. لذا با همکاران این حوزه تلاش‌های متعددی در جهت اطلاع‌رسانی، شناسایی و ترغیب دانشجویان برگزیده و برگزاری دوره‌های مختلف توانمندسازی انجام گرفت که به نظر می‌رسد می‌توان به ارتقاء جایگاه دانشگاه در این جشنواره نیز دل بست.

زلزله غمبار استان کرمانشاه


شامگاه روز یکشنبه 21 آبان‌ ماه متأسفانه زلزله‌ای شدید در غرب کشور مصیبت‌بار شد و فقدان و مصدومیت تعداد زیادی از هموطنان عزیز ما در این سانحه تمامی ملت ایران را داغدار کرد. ضمن تسلیت و آرزوی صبر و کاهش آلام هموطنان این خطه، بویژه دانشجویان عزیزی که با مشکلاتی برای کاشانه و خانواده خود مواجه شده‌اند، باز هم صحنه‌های ناب و تحسین‌برانگیزی از شکوه همبستگی و همدلی ملت ایران به چشم خورد و در این میان دانشجویان دانشگاه هم تمامی مساعی و همت خود را برای کمک به زلزله‌زدگان محترم به کار بردند. امید است با تدبیر زیرساخت‌های لازم و حسن مدیریت در بحران‌هایی که متأسفانه به خاطر شیوع بالای بلایای غیرمترقبه در کشور ایجاد می‌شوند، بار مشکلات و ویرانی‌های این قبیل رخدادها به حداقل رسانده شود.
والسلام
دکتر فرزین حلب چی

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه
30 آبان ماه 1396

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/09/01 16:23
0
0
لطفا دانشجویان سایر دانشگاه ها رو از خوابگاه ها بیرون کنید
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد