کد خبر: ٧٣١٥٦/ ١١:٢٥ - شنبه ٢ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 318
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان امام خمینی
مروری بر شب یلدا از منظر روایات با حجت الاسلام و المسلمین ملک محمدی مسئول کانون قرآن و عترت دانشگاه واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)
حجت الاسلام و المسلمین ملک محمدی در خصوص گرامیداشت رسم کهن شب یلدا گفت: محبت و صله رحم که اسلام تأکید فراوانی بر آن دارد، از منظر روایات و علم پزشکی سبب نشاط و درنتیجه طول عمر می شود.

به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، شب یلدا، نخستین شب زمستان و طولانی‌ترین شب سال است که ایرانی‌ها طی رسوم کهن از گذشته‌های دور، به دور یکدیگر جمع شده و این شب را با صمیمیت و محبت گرامی می‌دارند.
حجت الاسلام و المسلمین ملک محمدی مسئول کانون قرآن و عترت دانشگاه واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، در خصوص گرامیداشت رسم کهن شب یلدا گفت: محبت و صله رحم که اسلام تأکید فراوانی بر آن دارد، از منظر روایات و علم پزشکی سبب نشاط و درنتیجه طول عمر می شود.
وی افزود: البته باید نکاتی را مراعات کرد ازجمله عدم اسراف که امام علی (ع) اسراف کردن را موجب هلاکت دانسته و امام سجاد (ع) در دعا و مناجات خود باخدا می‌فرماید: «و مرا از زیاده‌روی بازدار و روزی‌ام را از تلف شدن نگاهدار و دارایی‌ام را بابرکت دادن به آن افزون کن و راه مصرف آن را در کارهای خیر به من بنمایان».
رسم زیبای دیدار یکدیگر در شب یلدا وقتی زیباتر می‌شود که با زیاده‌روی نکردن در مصرف خوراکی‌ها و تنقلات، بخشی از آن‌ها را به مصرف یتیمان و افراد بی‌بضاعتی برسانیم که توانایی تهیه چنین اقلامی را در این شب ندارند. چراکه اگر به نیازمندان و مردم ترحم کنیم رحمت خدا هم شامل ما خواهد شد.
مورد دیگر هدیه دادن است. ایران کشوری گسترده با اقوام مختلف است که هر یک از آن‌ها در پرتو رسم‌های ویژه منطقه خود، شب یلدا را به‌گونه‌ای خاص برگزار می‌کنند. ازجمله رسم‌های ایرانی که در شب یلدا در میان اقوام مختلف برگزار می‌شود، رسم پسندیده هدیه دادن و هدیه گرفتن است.
این سنت نیکو در اسلام بسیار مورد سفارش قرارگرفته و پیامبر (ص) فرموده است: «به یکدیگر هدیه بدهید تا دل‌هایتان به هم مهربان شود. به یکدیگر هدیه دهید؛ زیرا کینه‌ها را از بین می‌برد».
پیامبر خدا (ص) همواره به این امر نیکو اهتمام می‌ورزیدند و هر هدیه‌ای که به آن حضرت داده می‌شد باروی باز می‌پذیرفتند؛ زیرا آن را نوعی احترام به شخص هدیه دهنده می‌دانستند. هدیه دادن به کوچک‌ترها در این شب، سبب می‌شود تا کودکان و نوجوانان به بزرگ‌ترها با دیده احترام نگریسته و محبت آن‌ها را در دل خود نگاه‌دارند.
مسئول کانون قرآن و عترت در خصوص آغاز فصل زمستان و فواید آن ازنظر معنوی و جسمی اظهار کرد در روایتی امام صادق (ع) پیرامون زمستان می‌فرماید: «زمستان، بهار مؤمن است. شب‌هایش طولانی است که برای عبادت نیمه‌شب از آن کمک می‌گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می‌جوید».

برخاستن از خواب شیرین در دل شب و اندیشیدن در ملکوت آسمان‌ها و زمین، خدا و قدرت او و نیز روزه گرفتن در روزهای کوتاه زمستانی، بهترین و خالص‌ترین عبادت خدای تعالی است. رسول خدا (ص) می‌فرماید: «روزه زمستان، غنیمتی فرح‌بخش است».

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد