کد خبر: ٧٣١٦٠/ ١١:٥٦ - شنبه ٢ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 703
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده دندانپزشکی, گروه خبری RSS
گفتگو با دکتر الهیار گرامی مولف کتاب آنلاین فرهنگ تفصیلی ارتودنسی
راه اندازی نخستین کتاب آنلاین فرهنگ تفصیلی ارتودنسی در ایران
دکتر الهیار گرامی استاد و سرپرست آموزش تخصصی و تحصیلات تکمیلی ارتودنسی، دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای نخستین بار در ایران کتاب آنلاین فرهنگ تفصیلی ارتودنسی را راه اندازی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده دندانپزشکی، رئیس دانشکده دندانپزشکی دکتر امیررضا رکن، در نامه ای به روسای تمام دانشکده های دندانپزشکی سطح کشور، از راه اندازی کتاب برخط ( online) فرهنگ تفصیلی ارتودنسی به همت دکتر الهیار گرامی وهمکارانشان خبر داد.
وی گفت این کتاب ارزشمند به آدرس www.orthodondic.com    برای استفاده دانشجویان و دستیاران تخصصی در دسترس است همچنین با ادامه بارگذاری کلمات در رشته های مختلف دندانپزشکی این فرهنگ در تمام رشته های تخصصی دندانپزشکی فعال خواهد شد و به فرهنگ تفصیلی دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر نام خواهد داد.

در پی این اطلاع رسانی با دکتر الهیار گرامی استاد و سرپرست آموزش تخصصی ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مولف و طراح کتاب آنلاین فرهنگ تفصیلی ارتودنسی به گفتگو نشستیم.

- چه مسائلی شما را به  این فکر انداخت که برای اولین بار فرهنگ تفصیلی تخصصی راه اندازی کنید.
امروزه با توجه به گستره وسیع صفحات وب، جستجوی واژه های علمی در گوگل و سایر مرورگرها بسیار ساده است اما اینکه اطلاعات صحیح و دقیق بدست آید و قابل فهم در سطح علمی جستجو گر باشد، اهمیت زیادی دارد. مخصوصا برای دانشجویان دندانپزشکی، انتقال مطالب باید کاملا صحیح و براساس منابع علمی قوی و قابل قبولی باشد درحالیکه اکثراجنبه تجاری گرفته و رنگ و بوی علمی ندارد.
بعد از سالها تدریس به این نتیجه رسیدم که دانشجویان برای جستجو و یادگیری باید از وب سایتهای تخصصی و کاملا علمی استفاده کنند که مورد تائید اساتید متخصص باشد درنهایت  از زمستان سال 1394 ،اقدام به طراحی و راه اندازی یک کتاب برخط (online) به نام فرهنگ تفصیلی ارتودنسی با هدف یکسان سازی (وحدت نظر) وهماهنگی مفاهیم، اصطلاحات و واژه های تخصصی به زبان فارسی کردم و با همکاری متخصصین این رشته سعی کردیم در کمترین زمان شرایط جستجو را برای همکاران جوان، دستیاران، دانشجویان، و فارغ التحصیلان در سراسر کشور فراهم آوریم.

-  برای خوانندگان این مطلب، درمورد کتاب ارزشمند و انلاین خود توضیحات بیشتری دهید.
جستجو کنندگان برای هر مفهوم که می تواند کلمه یا عبارت باشد توضیحاتی برگرفته از یک یا چند منبع در نظر گرفتیم که با یک یا چند تصویر گویاتر شود مفاهیم را در طبقه بندی، اطلاعات جداگانه ثبت کردیم و در نهایت منابع مورد استفاده برای نگارش را نوشته و همچنین منابع پیشنهادی بخصوص برای تعمیق افراد هم وجود دارد.
1- افراد پس از مراجعه و بهره گیری از این فرهنگنامه می توانند تجربیات - تحقیقات و پیشنهاد خود را در زمینه خاص به صورت کامنت ارسال کنند و درصورت تایید مطلب با نام خود فرد در صفحه مربوطه درج می شود که موجب تعاملات علمی بیشتر بین مخاطبین ومولفین است و به صورت توضیحات و یا توضیحات تکمیلی در هر صفحه در نظر گرفته می شود.
2- مطالعه علاوه بر جستجوی کلمه براساس دسته بندی مطالب هم مهیا شده است به طور مثال می توان مفاهیم در ارتباط با رشد و نمو را صفحه به صفحه مطالعه کرد.
3- در این فرهنگنامه بعلت هایپرلینک بین توضیحات یک صفحه به صفحات دیگر و یا وب سایت های دیگر دسترسی برقرار می شود که در درک و فهم بهتر مطالب موثر است.

- سایر رشته های تخصصی می توانند از این فرهنگ تفصیلی استفاده کنند؟
مطابق معرفی اولیه که در ابتدا برای ارتودنسی طراحی و راه اندازی شده، با پیشنهاد همکار ارجمند جناب آقای دکتر رکن معاون پژوهشی سابق دانشکده دندانپزشکی، پیشنهاد شد در تمام رشته های تخصصی دندانپزشکی اجرا شود و در حال حاضر برنامه ریزی های سخت افزاری برای چنین اقدامی صورت گرفته وهمکاران جدیدی به مجموعه مولفین اضافه شده اند که بزودی و با بارگذاری صفحات مربوط به تخصص های دیگر، کتاب حاضر به فرهنگ تفصیلی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر نام خواهد داد.
این مجموعه ارزشمند برای درک بهتر و یکسان سازی مفهوم واژگان، اصطلاحات و کلمات تخصصی انگلیسی به فارسی برای فارسی زبانان منطقه بعنوان منبع اطلاعاتی موثر خواهد بود که بدست مولفین توانمند مطابق منابع (کتب و سایت های معتبر) با هدف ارتقا سطح علمی مخاطبان وعلاقه مندان گردآوری شده است و برنامه ریزی های انجام شده کاملا خصوصی بوده وهیچگونه جنبه تبلیغاتی و مادی ندارد.

- سخن آخر...
راه اندازی این طرح برای اولین بار با موانع و مشکلاتی همراه بود که وقت و انرژی زیادی از مولفین گرفت ولی خوشبختانه سایر گروهها می توانند با جمع آوری اطلاعات و مفاهیم تخصصی رشته مربوطه به راحتی و با کمترین زمان به این منبع ارزشمند دست یابند و در اختیار علاقه مندان تمام رشته های تخصصی دندانپزشکی در سراسر کشور قرار دهند.
از جناب آقای دکتر رکن معاون سابق پژوهشی که با پشتیبانی معنوی خود باعث تسریع اطلاع رسانی، تعاملات بیشتر وعدم تکرار و دوباره کاری، فرهنگ تفصیلی بین واحدهای دانشگاهی شدند قدردانی می کنم.
همچنین ازمولفین عزیز وهمکاران این طرح که با همت و تلاش برای اولین بار کتاب برخط (online) فرهنگ تفصیلی ارتودنسی را راه اندازی کردند تشکر و قدردانی می کنم و برای آنها آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

خبر: فاطمه زمانی

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1396/10/03 9:54
0
0
ايده بسيار مفيد و ارزشمندي هست.ممنون از استاد فرهيخته جناب اقاي دكتر گرامي
کاربر مهمان
1396/10/03 0:53
0
0
درود بر شیرمرد عرصه دانش تخصصی ارتودنسی، که هنوز پس از گذر چندین سال از پایان دوران دانشجویی، هر جا سخن از او و مراماتش می شود همگان جز به نیکی و شایستگی حقش را ادا نمی کنند و این لذتیست بی بدلیل برای شاگردی هر چند چموش چون من. نظاره تلاش بدون وقفه و به ثمر نشستن آن و مرور خاطرات شیرین و حمایت های بی دریغ، خالصانه و پدرانه این مرد مهربان و با فراست، در روزگاری که حتی در محیط آموزشی رگه هایی از خساست علمی بروز میافت دل را رقیق و جان را زلال میکرد. میهن عزیزم از جنس گرامی ها بیشتر برویان، بگو و بنویس که سر اکسیر بقای شکوهمندانه ات در جام اینان نهان گشته. برای این استاد بحقیقت تمام استاد، آرزوهایی از جنسش یعنی بهترین ها را دارم چراکه او خود دلیلی است بر معنای بهترین.
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد