کد خبر: ٧٣١٧٩/ ٠٦:٣٩ - يکشنبه ٣ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 642
چاپ
ارسال به دوست
مرکز قلب تهران, گروه خبری RSS
نصب دریچه‌های بدون بخیه و کم تهاجمی برای نخستین بار در مرکز قلب تهران
اولین دریچه آئورت بدون بخیه در مرکز قلب تهران نصب شد.

 با توجه به دو رویکرد جهانی اعمال جراحی قلب و نصب دریچه‌های بدون بخیه در مراکز بزرگ درمانی و روند رو به رشد فنّاوری پزشکی، مرکز قلب تهران نیز از این رویکرد عقب نبوده و نسبت به نصب اولین دریچه آئورت بدون بخیه در این مرکز اقدام کرد.

دکتر موحدی جراح قلب این مرکز روز چهارشنبه 29 آذر 96 با انجام این عمل موفقیت‌آمیز کار گذاشتن اولین دریچه را در این مرکز بنام خود ثبت کرد. در زیر مصاحبه با این استاد جراح را که پیرامون همین عمل جراحی انجام‌شده را باهم می‌خوانیم.

آقای دکتر موحدی ضمن تبریک به شما اطلاع یافتیم که چند روز قبل برای اولین بار دریچه‌ای رو برای اولین بار در اتاق عمل نصب کردید که من در درجه‌ی اول خواهشم این است که در خصوص نوع این دریچه و تفاوت آن با دریچه‌های قبلی که نصب می‌شد برای ما بفرمایید.
خواهش می‌کنم. والا برای درمان بیماری‌های دریچه آئورت خب یکی از آپشن‌هاش عمل‌های جراحی است عمل جراحی به‌صورت ترمیم یا تعویض دریچه آئورت انجام می شه خب با توجه به شرایط کشوری ما بیش‌تر مریض‌ها کاندید تعویض دریچه آئورت هستن. برای تعویض دریچه آئورت خب خودش آپشن‌های مختلفی وجود دارد این آپشن‌ها بستگی به سن مریض، بیماری مریض وضعیت مریض ا ز نظر علائم بالینی این‌ها همه می‌توانند تعیین‌کننده باشند که چه دریچه‌ای رو توی چه بیماری بزاریم. خب همون جوری که اطلاع دارید یک دریچه‌هایی به بیولوژیک مکانیکی تقسیم می‌شوند که هر کدوم مزایا و معایب خودشون رودارند. دریچه‌ای که چند روز پیش گذاشته شد یک دریچه‌هایی هست که به‌اصطلاح به‌عنوان دریچه‌هایی که قابلیت گذاشتن سریع دارند تقسیم‌بندی می‌شوند توی دنیا دو نوع دریچه‌ وجود داره که با سرعت بیش‌تر می‌شود این دریچه‌ها رو گذاشت یعنی کارگزاری کرد. این دو دریچه پرسیوال و اینتوییتی اسمشون هست؛ و دریچه‌ای که اینجا گذاشته شد اینتوییتی هست که هرکدام مسائل خودش و حسن‌ها و اشکالات خودش داره محدودیت‌های خودش داره ولی با توجه به شرایط مریض ما دریچه اینتوییتی رو انتخاب کردیم و بعد این دریچه خاصیتش این است که ما می‌تونیم همان‌طور که عرض کردم در زمان کوتاه‌تر در یک مریض‌های خاص بتونیم این دریچه‌رو کار بزاریم تا طول عمل که یکی از عوامل تعیین‌کننده در پروبنوز بیمار و یا درنتیجه‌ی عمل جراحی کوتاه بکنیم و به‌علاوه در یک سری از بیمارانی که انجام عمل جراحی معمول می‌تونه خیلی طولانی باشه و مشکلات زیادی رو ایجاد به کنه با این کار می‌شه این کار رو انجام داد و خیلی از مشکلاتی که در روش‌های کانونشنال به‌اصطلاح معمولی هست رو حذف کنیم.

ازنظر زمانی اگر دریچه‌های کانونشنال را بخواهیم با این مقایسه کنیم زمان نصب فکر می‌کنید چقدر به‌اصطلاح بازه‌ی زمانی را ما کوتاه می کند.
ببینید گذاشتن دریچه زمانش بستگی به خیلی فاکتورهای متعدد داره حالا چیزهای مختلف می‌تونه این تعیین کنه ولی من فقط می‌تونم به گم که راجع به این دریچه و گذاشتن این دریچه در حداقل سه تا پنج دقیقه بیش‌تر زمان نمی‌بره و بنابراین می تونه به مریض خیلی کمک کنه. بعدازاین‌که دریچه‌ برداشته می‌شه سه تا پنج دقیقه بعد عمل تموم می شه یعنی عمل کارگذاری دریچه تمومه و مریض به‌سرعت می ره به‌طرف مراحل پایان عمل این دریچه جدا از این‌که خب سریع یک سری مزایایی دیگه داره که این دریچه با دریچه بیولوژیک یک فرقش این‌که اصلاً مصرف وارفارین لازم ندارد و بنابراین می‌تونه خیلی به مریض کمک کنه و فرم دیگش هم یک دریچه‌ی بیولوژیک خب سه ماه مریض وارفارین می‌گیره خب می تونه در افراد مسن که محدودیت مصرف آنتی کواگولان وجود داره خیلی کمک‌کننده باشه با توجه به تایم عمل کوتاه می شه مصرف آنتی کواگولانشون کم می‌شه و به‌علاوه می‌شه این دریچه‌های کاندید بسیار خوب یا وسیله‌ی بسیار خوبی هستند در اعمال جراحی که به‌صورت mini invasive یا کم تهاجمی انجام می‌شه که با برش‌های کوچیک که می‌تونه برای خیلی از مریض‌ها باارزش باشه این دریچه می‌تونه استفاده به شه حتی بیمارانی که کاندید مثلاً اعمالی مثل تاوی هستند اگر قابل عمل باشند اگر شرایطش داشته باشند بازمی شه با یک فشار کم‌تری که به مریض میاد با یک هزینه‌ی کم‌تر این دریچه رو کارگزاری کرد و به‌طور خلاصه عرض کردم هم ازنظر بیمار هم ازنظر هزینه‌ای می‌تونه خیلی بیمار رو کمک کنه نسبت به تاوی.


- آیا قرار است که این عمل ازاین‌پس به‌صورت روتین در مرکز قلب تهران عمل انجام شود؟
والا روتین انجام دادنش هیچ مشکلی نیست. فقط تهیش با توجه به هزینش اگر مشکل هزینه حل به شه مسلماً همه همکاران ما به‌خوبی می‌تونن این کار رو انجام بدن و خیلی می‌تونیم اگر هزینه وجود نداشته باشه مشکل هزینه نداشته باشیم مسلماً قابل انجام است بله.

آیا الان ازنظر هزینه‌ای با دریچه‌های به‌اصطلاح مدل‌های قبلی خیلی تفاوت دارند؟

با روش‌های سنتی به‌اصطلاح دریچه‌های مکانیک و بیولوژیک بله. هزینه متفاوت است یک حدی بین دریچه تاوی و دریچه‌ی معمولی البته به سمت دریچه‌ی های معمولی از تاوی خیلی هزینش کم‌تره ولی خب بازم برای خیلی بیماران به‌خصوص در مریض‌هایی که در مراکز دولتی مراجعه می‌کنند می‌تونه هزینه‌ی زیادی باشه. ولی بالاخره چیزی که فنّاوری و هر فنّاوری یک هزینه‌ای داره اگر مریض بتونه این تهیه کنه یا بیمارستان تهیه کنه یا بیمه تهیه کنه اونا دیگه در اختیار من نیست ولی می‌تونه به مریض کمک کنه به نظرم.

از جهت بیمه اطلاعی ندارید این‌که بیمه‌ها می‌توانند کمک کنند یا نه؟

والا گفتم این‌ها دو نوعه. یکی از اون‌ها کاوریج بیمه نداره یکیشون از طریق هیئت‌امنا یک کمک‌هایی می‌شه ولی من اطلاعی ندارم که چقدر هزینش می‌شه حالا قراره که به‌اصطلاح همکاران به ما اطلاع بدن که ما به مریض‌ها اطلاع بدیم که چه جوری و با چه هزینه‌ای می‌تونن هر کدوم از این‌ها رو بزارن. این دو تا این‌جوری نیست که هر دو تا مثل هم باشن. هر کدوم یک مواردی دارن یک سری ممنوعیت دارن یک سری موارد مجاز دارن که هر کدوم بهتره که هر دوتاش در دسترس باشه؛ بنابراین اگر مشکل هزینش حل به شه بهتره که هر دو تا هزینش حل به شه که بتونیم ما اندیکاسیون درست بزاریم و اون چیزی که واقعاً به مریض حداکثر کمک می کنه استفاده ازش کنیم.

- فرمودید که این دریچه صرفاً فعلاً برای آئورت داره استفاده می‌شود؟
نه برای دریچه‌های دیگه این فنّاوری نیست اما اون‌ها هم فنّاوری خاص خود رودارید. برای میترال برای تریکوسپید ولی به این منظور که برای آئورت استفاده می‌شه بله فقط برای دریچه‌ی آئورت استفاده می‌شه.

پس فرمودید که مهم‌ترین مزایایی که می‌شود نام برد یکی زمان‌ رو به‌اصطلاح کاهش داده و دوم بحث وارفارین و فکر می‌کنم بحث سوم و مهم‌تر از همه بدون بخیه بودن رو هم که فرموده بودید خواهش می‌کنم درباره شیوه‌ نصبش توضیح مختصری بدید.
این دریچه‌ها به‌عنوان دریچه‌های سوچلس نامیده می‌شن به معنی دریچه‌های بدون بخیه. خب که این‌ها در حقیقت یک استنتی دارند که این استنت چی به گم، یک اسکلتی دارند که این اسکلت وقتی در حل دریچه‌ی آئورت قرار می‌گیره این استنت بازمی شه و دریچه‌ رو نگه می‌داره داخل آئورت و اون محل خودش. بستگی داره به بیماری که می‌خوایم بزاریم انتخاب می‌کنیم بین این دو تا دریچه یک فرمش سه تا بخیه می‌خوره برای نشوندن و فیکس کردن دریچه ولی اون یکی فرم دیگش اصلاً بخیه‌ای در کار نیست ولی اون هم مصرف خودش رو داره دیگه.

 اگر مطلب خاصی فکر می‌کنید در رابطه با نصب دریچه یا موردی هست توضیح‌ بفرمایید.
فقط من فکر می‌کنم که اگر انشاء الله بتونن مشکل بیمه رو حل کنن و هزینه‌ی بیمار رو حل بکنن این یک روشی است جدید و یک‌چیز ثابت‌شده در دنیاست و می‌تونه خیلی به مریض‌ها کمک کنه به نظر من.

خیلی متشکرم که وقتتون رو در اختیار به‌اصطلاح بخش خبری سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران قرار دادید.

خواهش می‌کنم در خدمت شما هستیم.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد