کد خبر: ٧٣٢٢١/ ٠٩:٣١ - دوشنبه ٤ دی ١٣٩٦/ تعداد بازدید: 444
چاپ
ارسال به دوست
مدیریت امور مالی, گروه خبری RSS
با حضور معاون توسعه وزارت بهداشت،
سومین نشست کارگروه تخصصی معاونان توسعه دانشگاه‌های منطقه آمایشی 10، با موضوع نحوه هزینه کرد اوراق خزانه اسلامی برگزار شد
دکتر صدرالسادات معاون توسعه وزارت بهداشت، در سومین نشست کارگروه تخصصی معاونین توسعه دانشگاه‌های منطقه آمایشی ده، از نحوه و میزان هزینه کرد اوراق خزانه در مدیریت امور مالی دانشگاه علوم پزشکی تهران تقدیر کرد.

گالری عکس

سومین نشست کارگروه تخصصی معاونین توسعه دانشگاه‌های منطقه آمایشی ده، با موضوع نحوه هزینه کرد اوراق خزانه اسلامی واگذارشده به دانشگاه‌ها، روز چهارشنبه 29 آذر 96 در سالن جلسات مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر بیگلر بابیان اینکه، این دومین نشست معاونین توسعه دانشگاه‌های منطقه 10 آمایشی در سال 96 است، ابراز امیدواری کرد تا با برگزاری این نشست‌ها، چالش‌ها و موضوعات جدی دانشگاه‌ها چه در خصوص خدمات بهداشتی و چه در خصوص آموزش و پژوهش مطرح و در صورت نیاز به تصویب مصوباتی با حمایت دکتر صدرالسادات معاون توسعه وزارت بهداشت بتوان میزان این چالش‌ها را کاهش داد.
معاون توسعه دانشگاه افزود: موردبحث ما در این نشست اوراق خزانه است که در اختیار همه دستگاه‌ها قرارگرفته است و ما سعی داریم با اتخاذ یک وحدت رویه در هزینه کرد این اوراق، بخش عمده‌ای از مشکلات که در این زمینه در سطح دانشگاه‌ها وجود دارد را برطرف کنیم. بحث دیگر اهمیت افزایش درآمدزایی و کاهش هزینه است که جز دغدغه‌های همه ما است و انشا الله در جلسات آتی باید محور کار قرار دهیم و در صورت لزوم از سازمان‌های بیمه‌گر هم دعوت کنیم تا در این جلسات حضور یابند.
در ادامه دکتر صدرالسادات معاون توسعه وزارت بهداشت ضرورت برگزاری این نشست‌ها برای هماهنگی بین دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت و حل مسائل در این قطب و کمک به قطب‌های دیگر را ضروری دانست. وی در خصوص اوراق خزانه تصریح کرد: واگذاری اوراق از 2 سال پیش شروع شد و اوراق زیادی در اختیارمان قرار گرفت. ما یک مجموعه قابل‌توجهی از این اوراق را به‌خصوص در دانشگاه علوم پزشکی تهران استفاده کردیم. برای سال 97 هم مبلغ قابل‌توجهی از این اوراق در بودجه دانشگاه‌ها گنجانده‌شده است. وی بابیان اینکه موضوع اوراق جدی است گفت: باید بتوانیم توان و ظرفیت کافی برای استفاده از این اوراق را پیدا کنیم در حال حاضر هم تجربه خوبی در این 2 سال در هزینه کرد این اوراق کسب کردیم.
دکتر صدرالسادات تأکید کرد: باید یک کارگروه اختصاصی فقط برای استفاده صحیح و به هنگام از اوراق خزانه درست کنیم و در کنار آن از ظرفیت کارشناسان حرفه‌ای بهره ببریم.
معاون توسعه وزارت بهداشت افزود: از اوراق سال 96، دانشگاه علوم پزشکی تهران تنها دانشگاهی است که تاکنون 100% اوراق را به طلبکاران ارائه کرده است. خوب باید شرایطی ایجاد کنیم که دیگر دانشگاه‌ها هم به‌راحتی از این اوراق استفاده کنند. دراین‌بین با کسب یکسری تخصص‌ها و مکانیسم‌ها هماهنگ‌تر عمل کنیم و اوراق را که در انواع مختلف است مصرف کنیم.
در بخشی از این نشست دکتر ابوالحلاج رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت بابیان اینکه ساختار اقتصادی دولت به سمت رفتار غیر نقدی می‌رود، استفاده از اوراق خزانه در معاملات را مهم دانست و تأکید کرد: درواقع نقدینگی کم‌کم در جامعه محدود می‌شود و اوراق گسترش و تداوم خواهد یافت.
دکتر ابوالحلاج افزود: باید یادگیری‌هایمان را تغییر دهیم. 70 درصد بازارهای مالی اروپا و امریکا اوراق است. البته ما دانش عملیاتی کردن و استفاده این اوراق راکمی محدودیت داشتیم ولی در حال حاضر به‌مرورزمان داریم یاد می‌گیریم و استفاده می‌کنیم. گاهی همکاران فقط جنس پول نقد را می‌شناسند و نسبت به اوراق بی‌تفاوت هستند. تجربه در این 2 سال نشان می‌دهد که از بین سه گروه طلبکار از شرکت‌های دارویی، پیمانکاران و شرکت‌های تجهیزاتی که داریم، خوشبختانه تاکنون خیلی از آن‌ها متقاضی اوراق هستند و برای آن عده محدود هم به‌صورت گروهی با شرکت‌های دیگر باید مذاکره درستی داشته باشیم.
چترروز مدیر امور مالی دانشگاه در ادامه گزارشی از انواع اسناد خزانه، نحوه مصرف، قوانین مرتبط با اسناد خزانه در سال 97، فرایند اجرای کار برای استفاده از اوراق، چالش‌ها و پیشنهاد‌ها درروند بهتر استفاده از اوراق و ... ارائه داد.
گزارش دیگری که در این نشست توسط دکتر ظفری مشاور رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت، ارائه شد میزان استفاده اوراق در دانشگاه‌ها و میزان تسویه مطالبات شرکت‌ها از طریق این اوراق را نشان داد.
در خاتمه این نشست، معاونین توسعه مکانیسم استفاده اوراق، مشکلات و نقطه نظرات خود را بیان داشتند.
شایان‌ذکر است نشست بعدی با ادامه بحث اوراق خزانه و تبصره 19 قانون بودجه سال 1396 کل کشور در خصوص واگذاری فعالیت‌های قابل‌واگذاری در هفته سوم دی‌ماه برگزار می‌شود.
توضیح اینکه در این نشست معاون توسعه وزارت بهداشت، رییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت، مشاور معاونت توسعه وزارت بهداشت، معاون فنی و اجرایی حوزه مشارکت‌های اجتماعی وزارت بهداشت، مدیرعامل شرکت آوای پردیس سلامت، معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی تهران، مدیر امور مالی دانشگاه علوم پزشکی تهران، معاون توسعه و مدیر امور مالی دانشگاه ایران، معاون توسعه و مدیر امور مالی دانشگاه شهید بهشتی، معاون توسعه سازمان انتقال خون، معاون توسعه و مدیر امور مالی بهزیستی، معاون توسعه انستیتو پاستور ایران و ...حضور داشتند.
خبر و عکس: رقیه باقرزاده

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد