کد خبر: ٧٥٩٨٣/ ١١:٥٦ - يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1381
چاپ
ارسال به دوست
حوزه ریاست, گروه خبری RSS
نشست هیات رئیسه دانشگاه برگزار شد
دکتر کریمی: با توجه به محدودیت منابع بیمه‌ها در سال پیش رو، نشست مشورتی با روسای بیمارستان‌ها برگزار می‌شود
در نشست هیات رئیسه دانشگاه تفویض برخی اختیارات و وظایف حوزه‌های درمان و غذا و دارو به شبکه‌های بهداشت و درمان بررسی شد.


در این نشست که صبح روز یکشنبه 2 اردیبهشت 97 در سالن شورای دانشگاه برگزار شد، پیش از بررسی دستور جلسه، دکتر عباسعلی کریمی رییس دانشگاه ضمن  تبریک ایام مبارک شعبانیه و اعیاد بزرگ این  ماه، آرزوی امیدواری کرد با استعانت از خداوند متعال و همت تلاش همکاران  مشکلات یکی از پس از دیگری از پیش روی فعالیت‌های دانشگاه برداشته شود.

چاره‌اندیشی مسائل درمانی با همفکری روسای بیمارستان‌ها

وی با اشاره به نتایج جلسات سنگین و پرفشار هفته گذشته که در خصوص سقف پرداختی بیمه سلامت به دانشگاه‌ها در سال 97 برگزار شد گفت: روز چهارشنبه نشستی با معاونان توسعه وزارت بهداشت و دانشگاه‌های قطب 10 (دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی و بهزیستی) و نمایندگان بیمه سلامت برگزار شد. باتوجه به اینکه اعتبارات بیمه سلامت در سال جاری با محدودیت جدی مواجه است این سازمان برای دانشگاه‌های علوم پزشکی سقف پرداختی محدودی را در نظر گرفته، که در این جلسه راهکارهای اجرایی این تصمیم، موردبررسی قرار گرفت.
وی افزود: به‌هرحال وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر مشکلات خاص خود رادارند و به‌تبع آن دانشگاه‌ها با مسائلی مواجه‌اند که باید برای آن چاره‌اندیشی کرد.
رییس دانشگاه با اشاره به برگزاری جلسه پیش از موعد خود با روسای بیمارستان‌ها گفت: با توجه به کمبود منابع بیمه‌ها در سال جدید، روز چهارشنبه جلسه مشورتی را با روسای بیمارستان‌ها خواهیم داشت تا  با همفکری روسای بیمارستان‌ها و اعضای هیات رئیسه راهکارهایی را پیدا کنیم که کمترین آسیب به عملکرد درمانی بیمارستان‌ها وارد شود و بیمارستان‌ها در این شرایط بیشترین بازدهی را داشته باشند.

بررسی واگذاری برخی از وظایف حوزه  درمان و غذا و دارو به شبکه‌های بهداشت و درمان

سپس دستور جلسه موردبررسی قرار گرفت و  دکتر دلاوری معاون بهداشت دانشگاه، به بیان ضرورت تفویض  اختیارات و وظایف حوزه‌های درمان و غذا و دارو به شبکه‌های بهداشت و درمان پرداخت و گفت: یکی از مشکلات شبکه‌ها نبود نظارت یکپارچه در حوزه‌های درمان، بهداشت و غذا و دارو است و باید کاری کرد که شبکه‌ها توان بیشتری در نظارت‌های خود داشته باشند.
وی افزود: معاونان غذا و دارو و درمان دانشگاه نیز می‌توانند برای انجام  بخشی از وظایف خود از توان شبکه‌ها استفاده کنند و شبکه‌ها نیز آمادگی لازم برای پذیرش این مسئولیت رادارند.
سپس دکتر تاجیک رییس شبکه بهداشت و درمان شهرری به بیان وضعیت موجود شبکه بهداشت و درمان در حوزه درمان و غذا و دارو پرداخت و گفت: درحال حاضر 3 هزار و 266 مرکز درمانی و بیش از 2 هزار مرکز غذایی و دارویی تحت نظارت شبکه قرار دارد.
وی با تشریح  مشکلات نظارتی بر این مراکز گفت: در صورت تفویض اختیار معاونت درمان به شبکه‌های بهداشت، ضمن افزایش کارایی و اثربخشی نظارت کارشناسان بر این مراکز و تقویت ارتباط بخش خصوصی و دولتی در شهرستان، بسیاری از هزینه‌های نظارت به دلیل دسترسی آسان و نزدیک شبکه به مراکز کاهش می‌یابد و امکان پاسخگویی شبکه به مردم و مسئولان بیشتر می‌شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرری با اشاره به مزایای تفویض اختیار معاونت غذا و دارو به شبکه‌ها گفت: با این اقدام علاوه بر ارتقا کیفیت خدمات سلامت در سطح شهرستان و افزایش رضایت‌مندی مردم، امکان رسیدگی به شکایات با استفاده از ظرفیت‌های موجود شبکه بیشتر می‌شود.

نتیجه مذاکرات
پس از بحث و بررسی اعضای هیات رئیسه درزمینهٔ واگذاری این وظایف و اختیارات، دکتر رضایی و دکتر حاجی محمودی معاونان درمان و غذا و دارو ضمن اعلام آمادگی نسبت به واگذاری برخی وظایف خود به شبکه‌های بهداشتی، بر ایجاد هماهنگی بیشتر در این زمینه تأکید کردند.
دکتر کریمی رییس دانشگاه نیز در جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده بار دیگر بر واگذاری امور به محیط تأکید کرد و گفت: این واگذاری باید با نظارت دقیق همراه باشد.
وی افزود: به‌منظور امور قابل‌واگذاری حوزه‌های درمان و غذا و دارو به شبکه‌ها، بایستی نشست کارشناسی میان معاونان درمان، غذا و دارو و بهداشت با روسای شبکه‌های بهداشتی برگزار شود و راهکارهای توسعه این واگذاری موردبررسی قرار گیرد.
در پایان مقرر شد، نتایج حاصل از نشست کارشناسی معاونان مربوطه با شبکه‌های بهداشت و درمان، برای نهایی شدن در هیات رئیسه دانشگاه مطرح شود و با توجه به نظر مثبت رییس دانشگاه به واگذاری هر چه بیشتر مسئولیت‌ها به محیط، امکان تصویب امور پیشنهادی، تسهیل شود.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: آرشیو

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد