کد خبر: ٧٧٠٧٣/ ٠٨:٤٥ - سه شنبه ١ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 713
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی, گروه خبری RSS
گزارش ماهانه معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به دانشجویان ارجمند - اردیبهشت 1397
دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی، مطابق شش ماه گذشته گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی، مطابق شش ماه گذشته گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

متن گزارش به شرح زیر است:


آمد رمضان و تا خدا ما را برد              تا چشمه روشن دعا ما را برد

ما را ز لباس عافیت عریان کرد          تا سبزترین ِ سجده‌ها، ما را برد

رضا اسماعیلی

اردیبهشت ماه به پایان رسید و در ماه ضیافت الهی هستیم. امیدوارم از این خوان گسترده رحمت الهی تا حد ظرفیت و توان خود بهره ببریم.
در این قسمت طبق روال چند ماهه در مورد برخی از رویدادهای مهم حوزه دانشجویی دانشگاه در ماه گذشته اشاره‌ای خواهم داشت.

5 اردیبهشت ماه: زنگ نشاط و سلامت به مناسبت هفته سلامت


در این برنامه نمادین شاد و مفرح که به همت اداره تربیت بدنی معاونت دانشجویی مقارن با هفته سلامت برگزار شد، تعدادی از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه در مقابل سردر دانشکده پزشکی به ورزش همگانی پرداختند. قطعاً این گونه برنامه‌ها ضمن ارزشمند بودن نباید صرفاً محدود به یک روز از سال و به صورت مناسبتی باشد و فعالیت جسمانی باید به یک عادت و رفتار منظم در سبک زندگی همه ایرانیان بدل شود. واقعیت‌های آماری حاکی از فقر شدید حرکتی در جامعه است که طبعاً با مشکلات متعدد مرتبط با کم تحرکی از جمله افزایش بروز چاقی، دیابت، بیماری‌های عروق کرونر، پوکی استخوان، افسردگی و ..... همراه خواهد بود. مطالعات متعدد اثبات کرده‌اند که ورزش هزینه‌اثربخش‌ترین و مؤثرترین حربه برای افزایش سطح سلامت جامعه است. همگام با ماشینی شدن روزافزون جامعه، به نظر می‌رسد که متأسفانه مشکل کم‌تحرکی در جامعه دانشجویی هم رو به افزایش است و لزوم انجام مداخلات کارآمد و عملیاتی در این زمینه به شدت احساس می‌شود. با توجه به اینکه اعتقاد دارم دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی باید از لحاظ شیوه زندگی شخصی هم الگوی سلامت باشند، انجام منظم فعالیت جسمانی در این قشر اهمیت مضاعفی می‌یابد. به‌هر حال امیدوارم ارتقاء برنامه‌های ورزش همگانی در سطح دانشگاه به یک برنامه منظم هفتگی و هدفمند تبدیل شود.

16 اردیبهشت: برگزاری کرسی آزاداندیشی کاوشی در زیست جنسی جامعه


در این برنامه که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه برگزار شد. گفتگو و پیدا کردن راه حل برای کنترل نیاز جنسی، رفع ابهامات، مشکلات تأمین نیاز جنسی جوانان، تشکیل خانواده، پیدا کردن راه حل های اسلامی زیست جنسی جوانان و ... مدنظر برگزارکنندگان بوده است. برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی یکی از راهکارهای مؤثر برای پرداختن به دغدغه‌های مهم دانشجویان در موضوعات مختلف است که از جنبه‌های گوناگون مفید خواهد بود. یکی آشنایی با شیوه دانشگاهی و علمی بیان نظرات (اعم از موافق و مخالف) با پرهیز از جنجال و تحمیل عقیده و اظهارنظرهای احساسی و توجه به دیدگاه‌ها و چشم‌اندازهای مختلف است. نکته دیگر واکاوی مسائلی است که قاعدتاً جامعه دانشگاهی باید در زمینه بیان آزادانه و ارائه راهکار در آنها در سطح جامعه پیشرو باشد. برگزاری این برنامه‌ها یکی از اولویت‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه است و امید است تمامی تشکل‌ها، کانون‌ها و انجمن‌های علمی دانشجویی با توجه به موضوعات مرتبط با خود در مورد طراحی و اجرای این برنامه‌ها همت نمایند.

19-15 اردیبهشت: مراسم اختتامیه جشنواره فرهنگی بین‌المللی سیمرغ

آیین اختتامیه نهمین جشنواره فرهنگی سیمرغ نیز طبق روال سالیان اخیر در طی سه روز و در حیطه‌های مختلف با معرفی برگزیدگان نهایی به کار خود خاتمه داد. متأسفانه امسال هم دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیش از ده هزار دانشجوی برگزیده و نخبه موفق به احراز جایگاه واقعی خود نشد و به یک مقام دوم در رشته نگارگری آزاد و یک مقام سوم در رشته انیمیشن بسنده کرد. قطعاً از سوی فعالان فرهنگی و هنری دانشگاه ایرادات و انتقاداتی نسبت به این جشنواره وجود دارد که از آن جمله می‌توان به سلیقه‌ای بودن داوری‌ها، ناتوانی در احراز اصالت اثرها، احتمال کپی بودن برخی از کارها (که در بیانیه‌های دبیرخانه و جابجا کردن مکرر برگزیدگان مشهود بود) اشاره کرد. در این قسمت قصد و مجال پرداختن به این مسائل وجود ندارد، ولی در مجموع به نظرم می‌رسد که فارغ از این مسائل باید برنامه‌ریزی سریع و آسیب‌شناسی در خصوص دلایل این ناکامی و رفع آن صورت پذیرد. قطعاً بهره‌مندی از نظرات ارزنده خود دانشجویان فعال این عرصه‌ها نیز در تهیه نقشه راه عملیاتی راهگشا خواهد بود.

18 اردیبهشت: نشست معاونین ادوار دانشجویی فرهنگی دانشگاه

در این نشست صمیمی که با حضور ارزشمند معاونین دانشجویی فرهنگی دانشگاه طی 3 دهه اخیر (به توالی زمانی دکتر اصفیا، دکتر رئیس‌کرمی، دکتر ضیائی، دکتر مهرداد و دکتر محقق) برگزار گردید، در خصوص چالش‌های مهم حوزه دانشجویی، برنامه‌های تحقیق و توسعه، راهکارهای جلب حمایت مالی غیردولتی و .... بحث و تبادل نظر انجام شد. نکته‌ای که برای بنده جای افتخار و مباهات دارد، این است که اعضای خانواده بزرگ و گرانقدر دانشگاه فارغ از گرایش‌های سیاسی و مدیریتی همواره برای حل مشکلات دانشگاه در کنار هم قرار دارند و از هیچ تلاشی برای یاوری مجموعه‌های دانشگاه فروگذار نمی‌کنند. ضمن تشکر ویژه از عزیزان ذکر شده امیدوارم که این برنامه‌ها تداوم داشته باشد و با استفاده از تجارب ارزنده مدیران گذشته بتوانیم آینده و مسیر روشنی در جهت ارتقاء فعالیت های فرهنگی و رفاهی دانشجویان را ترسیم کنیم.

19 اردیبهشت: مجمع عمومی سالانه مرکز پژوهش‌های علمی دانشجویان

بیست و چهارمین مجمع عمومی سالانه مرکز پژوهش‌های علمی دانشجویان مطابق سنوات گذشته با شور و استقبال گرم دانشجویان و مسؤولین دانشگاه برگزار شد. برخورداری این دانشگاه از وجود چنین دانشجویان نخبه، خوش‌فکر و توانمندی به زعم من بزرگترین سرمایه دانشگاه و مایه مباهات است. بر خود لازم می‌دانم که از زحمات استاد بزرگوارم سرکار خانم دکتر پاسالار که استقرار و رشد این مرکز و فعالیت‌های آن تا حد زیادی مرهون عشق، دلسوزی و پایداری ایشان در برابر مشکلات و محدودیت‌ها است قدردانی نمایم.
برگزاری غرفه‌های انجمن‌های علمی نیز فرصت مغتنمی بود تا آشنایی بیشتری با توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه در برقراری ارتباط حوزه سلامت با جامعه حاصل شود. به نظر من اگرچه انجام تحقیقات در حوزه‌های مختلف و انتشار مقالات و محصولات مشابه قطعاً ارزشمند هستند، ولی به نظر می‌رسد که بزرگترین نقش و کارکرد آنها برقراری رابطه علمی و فایده‌رسان دانشگاه با اقشار مختلف جامعه باشد. جامعه‌ای که تصور می‌کنم با وجود بهره‌مندی از دانشمندان و نخبگان علمی متعدد هنوز رویه و مشی علمی را نشناخته و با آن ارتباط مؤثری برقرار نکرده است. به نظرم توسعه دانشگاه با توجه به مفاهیم دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم مستلزم فعالیت‌های اجتماعی علمی و استفاده از پتانسیل دانشجویان جوان دانشگاه به عنوان حلقه گمشده ارتباط دانشگاه با جامعه باشد.

22 اردیبهشت: معارفه و تکریم مدیران جدید و قدیم امور خوابگاه‌ها


دکتر جعفر غفارزاده که بیش از 6 سال عهده‌دار مسؤولیت سنگین مدیریت امور خوابگاه‌ها در یکی از سخت‌ترین برهه‌های زمانی (ادغام و انتزاع دانشگاه علوم پزشکی ایران) بودند، این مسؤولیت را به برادر جوان‌تر خود آقای دکتر فرهاد رضائی سپردند. ضمن قدردانی و تشکر ویژه از جناب آقای دکتر غفارزاده بابت زحمات این دوره، برای دکتر رضائی عزیز که تقریباً تمامی دوران تحصیل خود را در خوابگاه‌های دانشجویی سپری کرده و با مشکلات و دغدغه‌های زندگی خوابگاهی آشنایی کامل دارند، آرزوی سربلندی و توفیق خدمت به برترین دانشجویان این مرز و بوم را دارم. 

27-20 اردیبهشت: هفته خوابگاه‌های دانشجویی و نهمین جشنواره غذای دانشجویی

در این هفته برنامه‌های متعددی به مناسبت هفته خوابگاه‌های دانشجویی با همکاری مدیریت‌های مختلف معاونت دانشجویی برگزار شد که از آن جمله می‌توان به برگزاری نهمین جشنواره غذای دانشجویی، انتخاب اتاق نمونه دانشجویی، برگزاری تورهای یک روزه فرهنگی ورزشی، مسابقات ورزشی، مسابقات هنری و .... اشاره داشت. برگزاری مستمر (و نه محدود به یک هفته) این برنامه‌ها در طول سال و پر کردن اوقات فراغت دانشجویان با برنامه‌های شاد و پرتحرک هدفی است که باید در دستور کار همه ما قرار بگیرد. 
نکته جالب دیگری که از زمان پذیرش مسؤولیت در حوزه دانشجویی توجه من را جلب کرده، مشارکت ویژه و خاص دانشجویان دانشکده پیراپزشکی در تقریباً تمامی برنامه‌های هنری، ورزشی و مناسبتی و مسؤولیت‌پذیری خاص این عزیزان در حوزه دانشجویی است. ازدیاد، سلامت و توفیق روزافزون تمامی دانشجویان فعال دانشگاه در حوزه‌های دانشجویی را از ایزد منان آرزو می‌کنم.

در ماه اخیر فعالیت‌های دیگری نیز در حوزه دانشجویی صورت پذیرفت که از جمله می‌توان به برنامه‌های دانشجویی هفته آموزش از جمله بخش دانشجویی جشنواره شهید مطهری و غرفه‌های جنبی، برگزاری جلسه مشترک معاونین دانشجویی فرهنگی دانشکده‌ها و مدیران ستادی معاونت دانشجویی دانشگاه، تشکیل نخستین جلسه شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه و انتخاب دبیر شورا و برگزاری مراسم جشن یک‌سالگی کانون ادبی الفبای عشق اشاره کرد. 

                                                                                                                                                                     والسلام

                                                                                                                                                              31 اردیبهشت 1397

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد