کد خبر: ٧٧١١١/ ٠٩:٠٢ - چهارشنبه ٢ خرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 759
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی, گروه خبری RSS
گفت و گو با محمد عنبری دبیر کل جدید کانون های فرهنگی دانشجویی دانشگاه؛ دبیر کانون دانشجویی انیمیشن سازی:
دانشجویان علوم پزشکی تهران، افرادی با توانایی و ضریب هوشی بالا هستند که ظرفیت های منحصر بفردی دارند
محمد عنبری از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران خواست تا ساختار چندوجهی بودن را در دوران دانشجویی سرلوحه قرار دهند و وقت آزاد خود را در جهت مهارت آموزی فنون مختلف صرف کنند.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی، کانون های دانشجویی با زمینه فعالیت های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، ادبی، علمی-آموزشی و ... و با بهره گیری از نیروی توانمند دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی تهران فعالیت می کنند که برای شناساندن و معرفی فعالیت های آنان گفت و گویی صمیمانه با دبیران این کانون ها ترتیب دادیم که در زیر می خوانید:

بیوگرافی مختصری از خود و سوابق فعالیت فرهنگی تان بیان کنید؟
محمد عنبری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای ورودی 1395، دبیر کل کانون های فرهنگی دانشجویی، دبیر کانون انیمیشن پزشکی، سردبیر نشریه کاوش سلامت و مدیر انجمن علمی تریدی مدیسن دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم.
از دوران کودکی به دلیل فضای ادبی و قرآنی خانواده، علاقه بسیاری به فعالیت های فرهنگی و مذهبی داشتم. اولین بار زمانی که نه سال بیشتر نداشتم وقتی که در یک سریال تلویزیونی شبکه اول سیما نیاز به یک کودک حافظ قرآن بود، به اصرار برادر بزرگترم علی عنبری کارگردان صدا و سیما جلوی دوربین رفتم. کم کم علاقمندی بیشتری به یادگیری در حوزه های فرهنگی و هنری پیدا کردم و در دوره های مختلف و کارگاه های نویسندگی، هنرهای تجسمی، نمایشی و فیلم در مراکز ارشاد اسلامی شرکت و با گذراندن موفقیت آمیز این دوره ها، در فستیوال های مختلف فیلمسازی، نویسندگی، هنرهای نمایشی حائز مقام های استانی و کشوری شدم. در دوران دبیرستان، دبیر مجله سیما فیلم شدم و با نقد 400 فیلم داخلی و خارجی طی 3 سال توجه بسیاری از سینماگران را جلب کردم و تحلیل ها مورد توجه ژورنال مطرح سینمایی سینه فانتاستیک ایالت ایلی نویز آمریکا قرار گرفت و در چندین شماره چاپ شد.
با گسترش و فراگیر شدن تکنولوژی رایانه، به یادگیری گرافیک رایانه ای و نرم افزارهای گرافیکی و انیمه و مادلینگ سه بعدی مثل فتوشاپ، افترافکت، تردی مکس و مایا و فاینال کات و ... پرداختم و این کشش رسانه گرافیک دیجیتال مرا به سمت انیمه و جان بخشیدن به اشیا (توهم حرکت) به صورت کات اوت (دوبعدی رایانه ای) و سه بعدی رایانه ای و حتی یادگیری انیمه سنتی سل پویا (
paper) و استاپ موشن کشاند که این علاقه منجر به تولید انیمیشن های مختلف جشنواره ای داخلی و خارجی و همکاری با صدا و سیما و سازمان های مختلف شد.

در خصوص چگونگی تاسیس کانون انیمیشن سازی و زمینه فعالیت آن توضیح دهید؟
در سال 1389 وقتی وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شدم، با نشریه ها و کانون های مختلف هنری، نمایشی و ... به عنوان عضو کانون همکاری داشتم تا اینکه با توجه به فعالیت جدی در بیرون دانشگاه در حوزه فیلم و انیمیشن و عدم وجود کانون انیمیشن پزشکی در کانون های دانشجویی کشور، اقدام به تاسیس این کانون به عنوان اولین کانون انیمیشن پزشکی کشور در سال 92 کردم و اکنون بعد از گذر 8 سال از اولین فعالیت هایم در دانشگاه علوم پزشکی تهران و 5 سال از تاسیس کانون انیمیشن خوشحالم که دستاوردهای خوبی داشته است.

در خصوص فعالیت هایی که کانون انیمیشن سازی در داخل و خارج از دانشگاه انجام داده است به صورت مختصر توضیح دهید؟ آیا جوایزی کسب کرده اید؟
انیمیشن با توجه به اینکه یک پروسه تیمی است و پیش از تولید نیازمند ایده پردازی، فیلمنامه نویسی، طراحی میم صوتی، طراحی فضا با صدا (ساخت سناریو صوتی)، شخصیت پردازی و ... دارد تا محصول ساخته شود که به متخصصین مختلفی نیاز دارد. متاسفانه در سطح کشور تعداد کمی اهل فن در حوزه های مختلف مذکور موجود است، به همین دلیل بسیار سعی در تیم سازی و آموزش صحیح این فن برتر هنر و صنعت در دانشگاه داشتیم که ثمرات بسیاری داشته و دانشجویان هنرمند دانشگاه استقبال کردند. از جمله تولیدات داخلی دانشگاه بیش از ده ها انیمیشن کوتاه و مجموعه سریالی بلند و علمی آموزشی است که می توان به مجموعه داستان حکایت های بهلول، اطبا و دود (انیمیشن دخانیات)، نیدل استیک، هوای آلوده تهران، ویروس و HIV، انیمیشن های علمی رشته های مختلف پزشکی HTLV1 (همکاری با گروه ویروس دانشگاه) و همکاری با دانشکده های مختلف پزشکی، بهداشت، ارگونومی، پیراپزشکی و ... اشاره کرد.
از جمله فعالیت های مهم کانون انیمیشن، همکاری با صدا و سیما و شبکه سلامت در جهت پخش تولیدات انیمیشن و فیلم پزشکی دانشجویی دانشگاه در دو حوزه سلامت عمومی و مباحث تخصصی علوم بهداشت و درمان است که با همکاری معاونت دانشجویی و معاونت اجتماعی دانشگاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رایزنی های مفیدی که با مدیران ارشد صدا و سیما شده است، به زودی شاهد برنامه های تلویزیونی فیلم و انیمیشن دانشگاه در سطح رسانه ملی خواهیم بود.
از جمله جوایز و حضور فعال کانون انیمیشن، شرکت در جشنواره های فیلم عمار، جشنواره انیمیشن تهران، پویانمایی رسانه، جشنواره وزارت بهداشت (سیمرغ)، جشنواره فجر، جشنواره انیمیشن محیط زیست، شهرداری، انیمیشن انسی و چند جشنواره خارج از کشور است.


متوجه شدیم به تازگی به عنوان دبیرکل دانشگاه علوم پزشکی تهران انتخاب شده اید، ضمن تبریک لطفا در این خصوص توضیح دهید و برنامه های آینده خود را بگویید؟
بله ممنونم؛ این لطف دبیران کانون های دانشجویی است و بنده هم با سعی خود به اعتماد دوستان فعال فرهنگی پاسخ خواهم داد. خوشبختانه نزدیک به 40 کانون دانشجویی در دانشگاه در بخش های مختلف اجتماعی، فرهنگی، هنری و ... مشغول فعالیت هستند که علاوه بر تلاش دوستان، نیاز به توجه است.
از جمله نیازهای عمده فعالیت های دانشجویی، ایجاد یک نظام انگیزشی، ایجاد فضای مناسب جهت فعالیت های کانون ها، برگزاری دوره های حرفه ای آموزشی و منتورینگ کردن مباحث آموزشی از آموزش حرفه ها و مهارت مختص کانون ها تا آموزش سیستم های مدیریتی دبیران کانون ها، تقویت تیم سازی در دانشگاه، تشکیل شورای فعالان کانون ها و طوفان فکری و ایده پردازی برای خلاقیت بیشتر، ارائه مسابقات داخلی و فستیوال های هنری، فرهنگی و اجتماعی، برگزاری ژوژمان ها و هفته های هنری و فرهنگی و اکران ها و نمایشگاه های ویژه و ... است که با پیگیری های صورت گرفته و استقبال و حمایت های ویژه دکتر حلب چی معاون دانشجویی دانشگاه در جهت ایجاد انگیزه و عملیاتی کردن پتانسیل های فراوان دانشجویان، بزودی صندوق مالی ویژه دانشجویان فعالان کانون ها راه اندازی می شود. در این طرح براساس اولویت به برنامه های فرهنگی، هنری و اجتماعی کانون ها تسهیلات مالی داده خواهد شد.


به عنوان یک دانشجوی فعال فرهنگی-هنری اینگونه فعالیت ها روی درس و زندگی شما چه تاثیرات مثبت یا منفی گذاشته است؟
قطعاً فعالیت های فرهنگی- هنری به تمرکز و تقویت قدرت تخیل، افزایشEQ  و ارتباطات اجتماعی کمک بسزایی می کند و با مثبت بودن فعالیت های خارج درس، باعث تقویت روح و طراوت یک دانشجو می شود. انگیزه های تحصیلاتی و نگرش و انرژی مثبت در دانشجو افزایش یافته و می تواند هنر را به خدمت علم بگیرد و به رشد شخصیت و نگرش خود و پیشرفت دانشگاه و در نهایت به پیشرفت جامعه کمک کند.

فضای فرهنگی دانشگاه و فعالیت های دانشجویان در زمینه های مختلف را چگونه ارزیابی می کنید؟
دانشجویان علوم پزشکی تهران، افرادی با توانایی و ضریب هوشی بالا هستند که پتانسیل های منحصر بفردی دارند؛ اما به دلیل فضای علمی مسلط بر دانشگاهیان علوم پزشکی تهران، فعالیت های فرهنگی با وجود شخصیت های پررنگ، کم بوده که با حضور دکتر حلب چی و استقبال های بی نظیرشان از فعالیت دانشجویان و نگرش های چندوجهی موثر دکتر نوروزی مدیر امور هنری و فوق برنامه، قطعاً باید منتظر اتفاق های خوبی باشیم. فضای بسیار ملموس و امیدوار کننده ای حاکم شده است و از دانشجویان توانمند نیز دعوت به عمل می آوریم که با حضور خود به سرافرازی بیش از پیش دانشگاه علوم پزشکی تهران و در نتیجه کشور عزیزمان کمک کنند.

دو سال متوالی برگزیده جشنواره دانشجویی ابن سینا شدید، در چه بخش هایی بوده؟ درباره اش توضیح مختصری دهید؟
بله، در بخش هنری جشنواره برگزیده شدم. جشنواره ابن سینا را به عنوان یک انگیزه شخصی انتخاب کرده ام و بسیار به فعالیت های فرهنگی و هنری من مسیر می دهد. جشنواره ابن سینا بسیار خوب و انگیزشی است و شرکت در این جشنواره را به همه دانشجویان با استعداد دانشگاه پیشنهاد می دهم. اگرچه نیاز به تغییرات عمده ای در جهت افزایش کیفیت دارد که دانشگاه نیز درصدد گسترش و افزایش کیفیت این جشنواره است.

آیا کانون انیمیشن در آینده به کار خود ادامه خواهد داد؟ چشم انداز کانون در آینده چه خواهد بود؟
با پیشرفت روز افزون حیطه های آموزشی و کسب اطلاعات دقیق تر دانشجویان و تسلط بیشتر بر مطالب ذکرشده در کلاس های حضوری دانشگاه، استفاده از فیلم های آموزشی انیمیشن پزشکی امروزه در سراسر دانشگاه های دنیا به عنوان سر لوحه و برند دانشگاه های علوم پزشکی در آموزش و بسط مطالب پیچیده دروس علوم پزشکی محسوب می شود. برای مثال برخی مطالعات استفاده از انیمیشن در راندهای بالینی مجازی دانشگاه ارلانگن آلمان (virtual clinical Round)، آموزش انیمیشن آنلاین تحت وب بافت شناسی در دانشگاه علوم پزشکی آلبرتا، کارکرد دوره های آموزش انیمیشن در تدریس تکنیک های بی حسی ناحیه ای در دانشگاه آکسفورد ((Regional anaeshesia و ... می توان نام برد. دانشجویان رشته‌های پزشکی در زمان یادگیری، اغلب با درک آن دسته از مفاهیم درسی که قابل رویت نبوده و نیاز به تجسم ذهنی دارد، سروکار دارند. میزان یادگیری این مطالب در افراد مختلف وابسته به اطلاعات قبلی آنها از موضوع، میزان قدرت تجسم ذهنی و نیز ابزار آموزشی مورد استفاده متفاوت است. انیمیشن‌های پزشکی یکی از این امکانات کمک آموزشی است که کاربرد آن با سرعت چشمگیری در آموزش پزشکی در حال گسترش است و به جا است که با توجه به همه‌گیری کاربرد آن بخصوص در آموزش از دور، تحقیقات گسترده‌تری در جهت تعیین اصول کاربرد انیمیشن و میزان تاثیرگذاری آن در آموزش پزشکی انجام پذیرد. ما هم سعی در بهینه و گسترش این ابزار قوی آموزشی در دانشگاه داریم که امیدواریم همانطوری که اولین کانون انیمیشن پزشکی کشور را راه اندازی کردیم، با پیگیری ها و تلاش همه جانبه بزودی شاهد برند و محصول محوریت این تشکل دانشجویی در وزارت بهداشت و سراسر کشور باشیم.

برای دانشجویانی که قصد وارد شدن به این راه دارند به عنوان یک فرد با تجربه فرهنگی، چه پیشنهاد و توصیه ای دارید؟
قطعاً فعالیت های خارج از درس مخصوصاً اگر هدفمند باشد بسیار به دانشجو و زندگیشان مسیردهی می کند و می تواند نتایج بسیار درخشانی حتی در تحصیلات کسب کند. چرا که با آزادی روح و افزایش انرژی و توانمندی بیشتر موثر خواهد بود. به دوستان عزیزم پیشنهاد می دهم که ساختار چند وجهی بودن را در دوران دانشجویی خود سر لوحه قرار دهند و وقت آزاد خود را در جهت مهارت آموزی فنون مختلف مثل مهارت های بین فردی، تکنیک های مدیریتی و تیم سازی، مباحثه، هنرهای زیبا و ... قرار دهند که نتایج بسیاری برای دانشجویان دارد. پیشنهاد می کنم در جهت پیشرفت عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و ... دانشگاه اصیل و با ارزش علوم پزشکی تهران همچون مباحث علمی که قطب علمی پزشکی کشور است، با غیرت بکوشند. با شرایط حساس فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور تلاش هدفمند دانشجویان فرهیخته و باذکاوت، خلاق و نخبه پرچم دار آینده کشور و گره گشای مشکلات کنونی جامعه خواهد بود و می توانند با حرکت صحیح به دانشگاه و کشور عزیزمان خدمت کنیم.

سخن آخر؟
در آخر از کارشناسان روابط عمومی و مدیریت امور هنری و فوق برنامه تشکر می کنم، چرا که زحمات بسیاری در  سالیان متمادی در جهت رشد و پیشرفت دانشجویان کشیده اند و همواره با آغوش باز پذیرای دانشجویان فعال فرهنگی و هنری و ... هستند.

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد