کد خبر: ٧٨٧٦٨/ ١٠:٥٢ - چهارشنبه ٣ مرداد ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 804
چاپ
ارسال به دوست
بیمارستان امام خمینی, گروه خبری RSS
انجام اولین مورد آنژیوپلاستي عروق کرونر قلب (PCI) تحت هدایت دستگاه OCT در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)
دکتر زند پارسا از مرتفع شدن خطرات احتمالی تا حد زیادی برای موارد خاص با این روش خبر داد.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، به دنبال راه‌اندازی دستگاه Optical Coherence Tomography در مجتمع، بیمار 83 ساله‌ای سه‌شنبه 2 مرداد 97 که دچار 95% تنگی رگ اصلی قلب (LAD) بود، به‌صورت موفقیت‌آمیزی تحت آنژیوپلاستي و کارگذاری استنت با گاید OCT قرار گرفت.
دکتر پارسا در توضیح این روش گفت: در این روش به دلیل ظرافت كاتتر OCT و ثابت ماندن در داخل رگ كرونر، خطری برای تروما به رگ وجود ندارد. از دیگر مزایای این روش باوجود داشتن دیدمستقیم و دقیق توسط OCT از داخل عروق کرونر حین آنژیوپلاستی این است که استنت به‌خوبی در محل مناسب جاگذاري (implant) شده و علاوه بر اطمینان از چسبیدن کامل آن به رگ، از پارگي لايه پوششي داخل رگ (dissection) و بروز خونريزي (Hematoma) در جدار رگ ممانعت می‌شود. درنتیجه ميزان عوارض پس از استنت گذاري شامل لخته شدن داخل استنت و رگ (stent thrombosis) كه با مرگ‌ومیری حدود ٤٠ درصد و سكته حاد قلبي حدود ٨٠-٩٠ درصد همراه است و همچنین انسداد مجدد رگ (stent restenosis) به‌شدت کاهش می‌یابد.
وی افزود: آنژیوپلاستی در گرفتگي شدید عروق كرونر و یا وجود ناهمواري (تنگي و گشاد شدگي) در جدار کرونرها، ریسک عوارض پس از آنژیوپلاستی را افزایش می‌دهد. به‌کارگیری این روش، خطرات احتمالی برای موارد خاص را تا حد زیادی مرتفع می‌کند.
توضیح اینکه بیمار باحال عمومی مناسب از کت لب به بخش منتقل‌شده است. اعضای تیم درمانی این مداخله، دکتر زند پارسا عضو هیئت‌علمی گروه قلب و سرپرست تیم، دکتر موسوی و دکتر محمدی فلوشیپ های اینترونشن آنژیوپلاستی بودند.

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد