کد خبر: ٨٠١٤٥/ ١٥:٣٠ - يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 5675
چاپ
ارسال به دوست
روابط عومی حوزه ریاست, ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
مراسم غبار رویی مزار شهدای گمنام دانشگاه برگزار شد
مراسم غبار رویی مزار شهدای گمنام دانشگاه، با حضور هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس و معاونین دانشگاه تهران برگزار شد.

مراسم غبار رویی مزار شهدای گمنام دانشگاه، با حضور هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس و معاونین دانشگاه تهران بعد از برپایی نماز ظهر و عصر روز یکشنبه 1 مهرماه 97 در مسجد دانشگاه تهـران برگزار شد.
در این مراسم دکتر کریمی، رئیس دانشگاه  علوم پزشکي تهران گفت: در اينجا نوشته شده شهدای گمنام حیفم آمد که نگویم اینها گمنام نیستند، بلکه کاملا برای ما آشنا هستند. چرا که وقتی به سال های نه چندان دور برمی گردم، به زمان فتح المبین به رمضان، مسلم ابن عقیل، خیبر، والفجر مقدماتی به والفجر 1،2،3،8،9،10 کربلای 1،2،4،5 و به هر کدام از عملیات ها، کمی ذهنم را فعال می کنم، می بینم اینها خیلی آشنا هستند. نمی دانم چرا اسمشان را بر روی مزار، شهدای گمنام گذاشته اند. شاید برای عده ای گمنام باشند ولی برای نسل من کاملا آشنا هستند.
رئیس دانشگاه افزود: امیدوارم  تنها به بیان خاطرات آن دوران اکتفا نکنیم، بلکه بتوانیم در عمل به اندیشه ها، اعتقادات و رفتارهای آن عزیزان که امروز اسمشان را گمنام گذاشته ایم عمل کنیم. 
دکتر کریمی ادامه داد: به یاد دارم در ایام مهر در عملیات مسلم ابن عقیل، بیماری را در اورژانس خط مقدم پانسمان می کردم که پای راستش از بالای ران قطع شده بود. کمی آرام کار می کردم؛ به من تذکر داد که عجله کن چرا اینقدر آرام کار می کنی. گفتم چرا مگر کجا می خواهی بروی؟ گفت: جنازه برادر شهیدم در ماشین است و می خواهم همراه او بروم! ایشان با روحیه ای قوی اصلا نگران قطع پایش نبود. حال آنکه برای من دانشجوی دانشگاه تهران که در این محیط بزرگ شده ام و در انقلاب و پیش از انقلاب صحنه های اینگونه را دیده بودم این نکته بسیار آموزنده بود.  
 وی افزود: خاطره دیگری از عملیات خیبر در ایام عید در جزیره مجنون دارم. آن روزها از روی پل، یازده کیلومتر پیش رفته بودیم و از خانواده هیچ خبر نداشتیم.  معمولا هم عادت به تلفن کردن نداشتم. وقتی از جزیره مجنون سالم برگشتیم چون ایام عید بود و از خانواده بی خبـر بودیم، یکی از همکاران چشم پزشک در سپاه که خدا رحمتشان کند، به من و یک نفر دیگر که از مجنون سالم برگشته بودیم گفت: به ستادی که قرار بود از آنجا به سمت تهران حرکت کنیم بروید و به خانواده هایتان تلفن  کنید و خبر سلامتتان را اعلام کنید. ما هم به اتاقی که تلفن داشت رفتیم. وقتی وارد اتاق شدیم برادری جلوی ما را گرفت و گفت برادر کجا؟ گفتیم دکتر فلانی گفت که به خانواده تلفن بزنید، گفت اصلا اصلا مگر با بیت المال می شود شوخی کرد، قابل توجه آنهایی که امروز بیت المال دستشان است!
دکتر مقیمی مدیر دفتر امور ایثارگران دانشگاه، در حاشیه این مراسم گفت: همه ساله برنامه متعددی همزمان با هفته دفاع مقدس از سوی دفتر امور ایثارگران دانشگاه برگزار می شود که یکی از برنامه های معمول این ایام ادای احترام و میثاق با شهدا است و این برنامه نیز به همین مناسبت بود و برنامه میثاق با شهدا و ادای احترام به همه ایثارگران و عزیزانی که صبر کردند و با استقامتشان توانستند برای ملت امنیت را به ارمغان بیاورند. 
در پایان مراسم مسئولان، اساتید، کارکنان و دانشجویان با نثار گل، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام دانشگاه، یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
خبر: نسیم اخگر 
عکس: جمشید ربیعی، رضا شریفی زاده
 

 

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
کاربر مهمان
1397/07/05 12:58
0
0
سلام. همه میدانیم که مملکت و کشور "مادرمون" است خدانکنه دوباره کسی کوچکتری بی احترامی به کشورمون بکنه. مطمئن باشیم که هیچ کس تماشا نخواهد کرد همه سرباز و فدارکار خواهند شد مطمئن باشیم آن هم در ایران زمین. من خودم مستقیم در جبهه ها بوده و با چشم خویش دیده ام. ان شاءالله که همیشه پادررکاب باشیم. از همه مهمتر بیاییم دست به دست هم بدهیم. بخدا سود فردی و منفعت فردی است که ما را نابود میکنه. وقت آن رسیده که همه دست به دست هم دهیم و زیباترین لحضه ها را در تاریخ بسازیم. یادمون باشه شهدا آنقدر بزرگوارانه و بیصدا برای مملکت و آبروی جامعه شان جانفشانی کرده اند که همیشه زنده تاریخ خواهند ماند ما "فردوسی ها" داشته، ما "آریوبرزن ها و سیاوش ها" داشته ایم، ما بهترین الکوها داشته ایم، و هنوز داریم ماهنوز "جهان آرا ها" چون خودم ازنزدیک فداکاری هاشونو دیده ام، داریم. ما هنوز "شیر زن و مردها" نه برای امروز بلکه برای بسیاری فرداهای نرسیده داریم. به امید خدای مهربان و یکتاهستی بخش ما این دوران را هم به سلامت به سر میکنیم تا فرزندان آینده این مملکت مثل همین جنگ ناجوانمردانه را که پشت سرگذاشتیم و از شهدامون قدردانی میکنیم از ما نیز قدردانی خواهد شد. این رسم ایرانی هاست، این شعور و بزرگواری ایرانی هاست. ان شاءالله که همه ی به بیراهه رفته از خواب غفلت بیدار شوند که خواهند شد. این نشان تاریخ زنده و پرافتخار ماست.
کاربر مهمان
1397/07/02 16:51
0
0
بدلیل فرمایش جناب دکتر کریمی شعر زیر بیادمان آمد که شاید استاد کریمی بشنود خرسند و بهره ببرد تو از قبیله‌ی نوری و پاک می‌آیی بدون پیکری و بی پلاک می‌آیی تو با نشانه‌ترین قهرمان تاریخی اگر چه در تن یک مشت خاک می‌آیی حرفیم و به دنبال زبان می‌گردیم تیریم و به دنبال کمان می‌گردیم ما در پی خاک، نه به دنبال شهید دنبال شناسنامه‌مان می‌گردیم هرچند به دنبال مقام و نامیم بالی نگشوده و کنار بامیم ما در پی جستن شماییم ولی پیداشده‌ها شما و ما گمنامیم مهدی نوروزی
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#