کد خبر: ٨٠٥٩٥/ ٢١:٥٠ - يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1820
چاپ
ارسال به دوست
حوزه ریاست, گروه خبری RSS
نشست هیات رئیسه دانشگاه تشکیل شد
دکتر کریمی: برای گسترش همکاری‌های میان گروهی باید اول مرزهای ذهنی برداشته شود
در نشست هیات رئیسه دانشگاه فعالیت‌ها، برنامه‌ها و چالش‌های دانشکده فناوری‌های نوین و ظرفیت پذیرش دانشجویان ورودی سال 97 بررسی شد.

گالري عکس
در این نشست که عصرگاه روز یکشنبه 15 مهرماه 97 در سالن شورای دانشگاه تشکیل شد، در سخنان پیش از دستور دکتر پارساپور مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه، به تشریح هماهنگی‌های انجام‌شده درخصوص جشن آغاز سال تحصیلی مشترک دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران پرداخت.
دکتر صادق نیت رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی نیز به بیان مسائل مربوط به تأمین دارو و تجهیزات پزشکی  پرداخت و تمهیداتی که با کمک هیات امنای صرفه‌جویی ارزی برای حل این مسائل اندیشیده شده را تشریح کرد.
دکتر روئینی رئیس مجموعه داروخانه‌های دانشکده داروسازی و  بیمارستان‌ها، بابیان اینکه تسویه بدهی داروخانه‌های بخش شهری تا پایان سال 96 رکورد خوبی محسوب می‌شود افزود: امیدواریم با تخصیص به‌موقع نقدینگی بدهی بخش بیمارستانی را نیز بپردازیم.
 وی درخصوص خرید تجهیزات پزشکی گفت: از فرودین ماه تاکنون 60 میلیارد تومان تجهیزات خریداری‌شده است که بخش عمده آن تجهیزات بیمارستانی بوده است.

بررسی عملکرد دانشکده فناوری‌های نوین
در ادامه، دستور جلسه موردبررسی قرار گرفت و دکتر احمدیان رییس دانشکده فناوری‌های نوین پزشکی به تشریح وضعیت این دانشکده پرداخت و گفت: دانشکده فناوری‌های نوین با  5 گروه آموزشی تلاش می‌کند افراد متخصص، نوآور و کارآفرین را در حوزه دانش و فناوری تربیت کند.
وی با اشاره به سرانه فضای فیزیکی نسبت به دانشجو گفت: این دانشکده به لحاظ فضای فیزیکی از ساختار آموزشی مناسب برخوردار نبود که سعی کردیم فضاهای جدیدی را به آن اضافه کنیم ولی هنوز با استانداردها فاصله‌داریم.
دکتر احمدیان دانشجویان این دانشکده را 265 نفر برشمرد و گفت: 203 دانشجو در مقطع دکترای تخصصی و 62 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد توسط 25 عضو هیات علمی اولیه و 24 هیات علمی ثانویه آموزش می‌بینند.
رییس دانشکده فناوری‌های نوین در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح  برنامه‌های این دانشکده در حوزه آموزش، پژوهش، بین‌الملل پرداخت و گفت: تاکنون اقدامات بسیاری در هریک از این حوزه‌ها انجام‌شده اما برای  تحقق اهداف دانشگاه در سطح ملی و بین‌المللی جای کار بسیاری وجود دارد.
وی مهم‌ترین چالش‌های دانشکده را محوریت روش‌های مرسوم و قدیمی در آموزش و پژوهش، نارسایی زیرساخت‌های اساسی در حوزه تحقیقات و فناوری و نبود اختیارات کافی در مدیریت جامع فعالیت‌های آموزشی و تحقیقات و فناوری بیان کرد و پیشنهاد داد: روش‌های آموزش و تحقیق بر مبنای رویکرد کارآفرینی و خلق ثروت بازنگری شود.  همچنین در تأمین زیرساخت‌های موردنیاز از ظرفیت خیرین، تشویق شرکت‌های دانش‌بنیان به سرمایه‌گذاری و ظرفیت دانشگاه تهران استفاده شود.
دکتر احمدیان، بابیان اینکه اگر انتظار داریم دانشجوی نوآور و  کارآفرین تربیت کنیم بایستی از ابتدا دست دانشجو را بگیریم و مهارت‌ها و توانمندی‌های لازم را به آنان آموزش دهیم افزود:  باید شیوه اجرای امتحان جامع و ارائه پروپوزال دانشجویان دکترا اصلاح و دوره‌های مهارت افزایی علوم پایه و بالینی تعریف و اجرای شود.
پس گزارش کامل دکتر احمدیان از عملکرد دانشکده فناوری‌های نوین، هریک از اعضای هیات رئیسه به بیان دیدگاه و نظرات خود پرداختند.

دیدگاه هیات رئیسه از عملکرد دانشکده
دکتر نفیسی رییس دانشکده پزشکی پیشنهاد داد گروه‌های دانشکده فناوری‌های نوین با ادغام در گروه‌های مرتبط سایر دانشکده‌ها، تعامل خود را با گروه بالینی افزایش دهند.
دکتر کردی معاون بین‌الملل دانشگاه نیز با اشاره به فعالیت مؤثر دانشکده فناوری‌های نوین در حوزه بین‌الملل گفت: این دانشکده در تعریف پروژه‌ها و ایجاد مراکز تحقیقاتی مشترک با مراکز معتبر بین‌المللی می‌تواند پیشگام باشد و معاونت بین‌الملل از توسعه این همکاری‌ها حمایت می‌کند.
دکتر دلاوری معاون بهداشت دانشگاه، طولانی شدن فرایند تبدیل ایده به نوآوری را به دلیل نبود ساختارهای لازم دانست و گفت: بسیاری از اساتید از ظرفیت و امکانات دانشکده فناوری‌های نوین اطلاع زیادی ندارند و می‌توان دوره‌هایی را تعریف کرد که علاقه‌مندان بتوانند از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار شوند.
دکتر سهراب پور معاون آموزشی دانشگاه نیز، پیام اصلی دانشگاه را برداشتن دیوار بین گروه‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی بیان کرد و گفت: باید همه گروه‌ها از امکانات و ظرفیت‌های موجود در دانشگاه برخوردار شوند. همچنین از ظرفیت جوانان شایسته دانشکده استفاده‌شده و به آنان مسئولیت داده شود.
وی افزود: بازنگری آزمون جامع و کوریکولوم های آموزشی در اختیار دانشگاه نیست ولی دانشکده می‌تواند پیشنهادهای خود را مطرح کند تا در صورت امکان بازنگری صورت گیرد.
دکتر امینی مشاور رییس دانشگاه نیز با تأکید بر تقویت ارتباط فعال و مؤثر بین رشته‌های مختلف گفت: باید برای فعالیت‌های بین‌رشته‌ای ارزش‌گذاری کرد تا این همکاری‌های گسترش یابد.

پذیرش دانشجویان ورودی جدید

در ادامه نشست، دکتر سهراب پور معاون آموزشی دانشگاه به تشریح جزئیات ظرفیت و نحوه پذیرش دانشجویان ورودی سال 97 پرداخت و با انتقاد از ظرفیت اعلام‌شده در دفترچه کنکور  و سازمان سنجش در برخی رشته‌ها گفت: به‌طورکلی امسال در مقطع کارشناسی 555 نفر، دکترای حرفه‌ای 541 نفر، کارشناسی ارشد 377 نفر، دکترای تخصصی 257، دستیاری تخصصی 473 نفر، فلوشیپ 146 نفر و فوق تخصصی 80 نفر و در مجموع 2 هزار و 429 پذیرش شدند.
دکتر فتوحی عضو هیات رئیسه دانشگاه و  دبیر شورای گسترش دانشگاه‌ها به توضیح مسائل مطرح‌شده در اعلام ظرفیت‌ها پرداخت و گفت: در ظرفیت اعلام‌شده حداکثر همکاری با دانشگاه‌ها صورت گرفته اما نباید فراموش کنیم که رسالت دانشگاه‌های بزرگ مانند دانشگاه علوم پزشکی تهران تربیت دانشجو است و اگر آنان ظرفیت خود را کاهش دهند کیفیت آموزشی دانش‌آموختگان تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تاکید بر افزایش همکاری های میان گروهی 

دکتر کریمی رییس دانشگاه در توضیح مسائل مطرح‌شده پیش از دستور، از پرداخت بدهی داروخانه‌های بخش شهری تا پایان سال 96 خبر داد و گفت: امروز 19 میلیارد تومان از بدهی بخش شهری داروخانه‌ها پرداخت شد و امیدواریم  در یکی دو ماه آینده مسائل بخش بیمارستانی نیز برطرف شود.
وی با اشاره به تعامل مثبت هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در رفع مسائل دانشگاه‌ها گفت: دکتر درفشی رویکرد روشن و مثبتی نسبت به تأمین نیازهای دانشگاه دارد و امیدوارم با تعامل و همکاری بیشتر بتوانیم مسائل مربوط به تجهیزات بیمارستان‌ها را نیز برطرف کنیم.
رییس دانشگاه، در بخش دیگری از سخنان خود عملکرد دانشکده فناوری‌های نوین را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دانشکده فناوری‌های نوین، دانشکده نسل سوم دانشگاه محسوب می‌شود و جادارد از تلاش‌ها  و فعالیت‌های دکتر احمدیان در این عرصه قدردانی ویژه نمایم.
دکتر کریمی، تأمین فضای فیزیکی مناسب را  از مهم‌ترین مسائل دانشکده فناوری‌های نوین برشمرد و گفت: دکتر بیگلر کمک خواهد کرد فضای فیزیکی مناسب در اختیار دانشکده قرار گیرد. البته در بلندمدت فضای بهتری برای دانشکده‌ها ایجاد خواهد شد، اما طول دوره مدیریت‌ها کوتاه است و باید در این فرصت کم مشکلات فیزیکی دانشکده‌ها برطرف شود.
وی بابیان اینکه مرزهای ذهنی را برداریم و به‌جای ادغام ساختارها، همکاری‌ها را گسترش دهیم افزود: تعامل دانشکده فناوری‌ها و دانشکده پزشکی را افزایش دهید و با دکتر نفیسی جلسات همفکری بیشتری برگزار کنید.
رییس دانشگاه با اشاره به مسائل مطرح‌شده درخصوص اختیارات مربوط به دانشکده‌ها گفت: در دانشگاه محدودیتی برای دانشکده‌ها وجود ندارد می‌توانید ایده‌های خود را با هماهنگی دکتر سهراب پور و دکتر صحرائیان عملی کنید. در خارج از دانشگاه نیز همکاری خوبی بین شورای گسترش و دانشگاه وجود دارد و می‌توانید مسائل خود را مطرح کنید.
وی در پایان سخنان خود، بابیان اینکه به دنبال قهرمانی نباشیم که مسائلمان را حل کند بلکه خودمان برای حل آن‌ها پیش‌قدم شویم گفت: به جوانان اعتماد کنید و به آنان اجازه رشد و پیشرفت بدهید.
خبرنگار: سمیرا کرمی
عکس: جمشید ربیعی

انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد