کد خبر: ٨٢٣٩٨/ ٠٩:٥٠ - شنبه ١٠ آذر ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 1665
چاپ
ارسال به دوست
پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم, گروه خبری RSS
در مطرح شد:
سمپوزیوم تازه های درمان دیابت برگزار شد/ لزوم داشتن رویکرد چند رشته ای و جامع برای مقابله با دیابت
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به میزان شیوع و عوامل خطر مرتبط با دیابت در ایران و جهان گفت: غربالگری و تشخیص به هنگام این بیماری از عوامل مهمی است که می تواند موجب کاهش آسیب های ناشی از آن بر جامعه شود.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم- دکتر باقر لاریجانی رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در سمپوزیوم یک روزه تازه های درمان دیابت، با اشاره به شیوع دیابت در کشور گفت: این بیماری یکی از بیماری های غیرواگیر مهم است که باعث ناتوانی و مرگ تعداد زیادی از افراد در دنیا می شود و بر همین اساس جزو اهداف سازمان جهانی بهداشت برای کنترل بیماری های غیرواگیر است.
دکتر لاریجانی با اشاره به انواع دیابت گفت: در دیابت نوع 1 به علت تخریب سلول ها بیمار با کمبود انسولین مواجه است و دیابت نوع 2 به دلایل مختلف مانند مقاومت به انسولین، بارداری و برخی علل خاص مثل مشکلات پانکراس و ... ایجاد می شود.
وی خاطرنشان کرد: بیماری دیابت نوع 1 یکی از شایعترین بیماری های مزمن دوران کودکی در دنیا است. به طوری که هر سال حدود 170 هزار کودک را در ایالات متحده آمریکا تحت تاثیر قرار می دهد و شیوع آن از سال 2001 در این کشور 23 درصد افزایش یافته است.
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر دیابت نوع 2 را یکی از اصلی ترین تهدیدهای سلامت مردم در دنیا برشمرد و گفت: در سال 2000، 150 میلیون نفر از افراد 20 سال به بالا در دنیا  مبتلا به بیماری دیابت بودند و پیش بینی می شود تا سال 2025 تعداد مبتلایان به 300 میلیون نفر برسد.
وی با بیان اینکه شیوع دیابت در کشورهای در حال توسعه سریع تر شده، گفت: شیوع جهانی دیابت در میان بزرگسالان بالای 18 سال از 4.7 درصد در سال 1980 به 8.5 درصد در سال 2014 افزایش یافته است. این در حالی است که در برخی از کشورهای جهان، غالبا کشورهای آسیایی، شیوع دیابت بیش از 12.5 درصد است.
دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه مرگ و میر ناشی از بیماری های غیرواگیر به علت افزایش طول عمر و افزایش تعداد افراد مسن افزایش قابل توجهی خواهد داشت، گفت: نسبت قابل توجهی از این مرگ و میرها می تواند براثر دیابت رخ دهد.
وی با بیان اینکه بالا بودن قند خون جان حدود 3.5 میلیون نفر را در دنیا گرفته، گفت: 1.5 میلیون نفر از این مرگ ها در اثر دیابت رخ داده که 34 درصد آن ها در سنین کمتر از 70 سال رخ می دهد.
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به عوارض دیابت اشاره کرد و گفت: دیابت یکی از علل اصلی عوارض جسمی مانند نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع عضو در دنیا است و باتوجه به اینکه بسیاری از این افراد در سن اشتغال هستند، پیامدهای اقتصادی نامناسبی را به جوامع تحمیل خواهد کرد.
وی افزود: هزینه مستقیم سالانه دیابت جهانی بیش از 827 میلیارد دلار و افت در تولید ناخالص داخلی در سراسر دنیا از سال 2010 تا 2030 به 1.7 تریلیون دلار تخمین زده می شود.
دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه شیوع دیابت در همه مناطق دنیا افزایش یافته است، گفت: این میزان در منطقه خاورمیانه بیش از سایر نقاط  دنیا است.
وی به وضعیت دیابت و عوامل خطر آن در ایران اشاره کرد و افزود: حدود 10 درصد مردان و 11 درصد زنان مبتلا به دیابت هستند. بیش از 60 درصد کشور اضافه وزن دارند و حدود 24 درصد چاق هستند.
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر به مطالعه های ملی صورت گرفته درخصوص شیوع بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن اشاره کرد و گفت: ناتوانی ناشی از دیابت در ایران طی دو دهه گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است.
وی به مرگ های متاثر از دیابت در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: 6855 مورد مرگ در مردان و 7231 مرگ در زنان بر اثر دیابت در سال 2015 در کشور رخ داده است.
دکتر لاریجانی از فعالیت های پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سه زمینه آموزش، پژوهش و ارائه خدمات در زمینه دیابت یاد گرد و گفت: حوزه های بین رشته ای مختلفی در زمینه های سلول های بنیادی، داروهای نوترکیب، ژن درمانی، پزشکی شخصی، بیوسنسورها و ... در پژوهش های مرتبط با دیابت مطرح است.
وی با اشاره به تدوین نقشه راه پژوهش دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در این نقشه شکاف های  پژوهشی این حوزه شناسایی و پژوهش های آینده بر این مبنا طراحی می شود.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه مطالعه های گسترده ای در حوزه دیابت در سطح ملی و استانی صورت گرفته گفت: اطلاعات مرتبط با بیماری دیابت و عوامل خطر آن در سطح استانی موجود است که منبع خوبی برای برنامه ریزی های استانی در این حوزه است.
وی به دستاوردهای پژوهش های مرتبط با دیابت اشاره کرد و یادآور شد: داروی آنژی پارس یکی از محصولاتی بود که در پژوهشگاه علوم غدد برای زخم پای دیابتی ساخته شد. همچنین چندین مورد پیوند پانکراس با استفاده از سلولهای بنیادی صورت گرفته است.
دکتر لاریجانی به برنامه غربالگری دیابت در کشور اشاره کرد و گفت: نظام ملی ثبت بیماری دیابت از سال 2014 راه اندازی شده؛ که هدف اصلی آن بررسی وضعیت دیابت در ایران برای جلوگیری از دیابت و عوارض آن در جمعیت ایران است.
نائب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر جلوگیری از افزایش شیوع دیابت را یکی از اهداف سازمان جهانی بهداشت تا سال 2025 ذکر کرد و گفت: توصیه هایی برای کنترل دیابت توسط سازمان جهانی بهداشت صورت گرفته که در سند ملی بیماری های غیرواگیر لحاظ شده و برنامه های ملی جامعی در حوزه کنترل بیماری دیابت تدوین شده است.
وی به چارچوب ملی مراقبت از بیماران دیابتی اشاره کرد و گفت: با توجه به تنوع عوامل مرتبط با دیابت، باید رویکردهای چند رشته ای ملی در برابر دیابت به کار گرفته شود و غربالگری و مداخله به موقع می تواند از بسیاری از عوارض مرتبط جلوگیری کند.
دکتر لاریجانی به تالیف ها، انتشارات، کارگاهها و سایر اقداماتی که در زمینه دیابت در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در کنار کلینیک ها و اقدامات مشاوره ای و درمانی که در این پژوهشگاه صورت می پذیرد، مشاوره آنلاین و منابع آموزشی متعددی در کلینیک مجازی تاسیس شده در دسترس مردم قرار دارد.
وی بر لزوم توجه به پیشگیری، غربالگری، تشخیص و مدیریت دیابت در آموزش رشته های مرتبط علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: در آینده باید رویکرد چند رشته ای و جامعی برای دیابت استفاده شود.

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#