کد خبر: ٨٨٠٣٢/ ٠٩:٥٧ - يکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 146
چاپ
ارسال به دوست
معاونت دانشجویی, گروه خبری RSS
معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه در گزارش ماهانه خود، تشکیل و تقویت شوراهای صنفی در سطح دانشگاه را از جمله اقداماتی دانست که باید سرلوحه فعالیت‌های حوزه دانشجویی قرار گیرد
دکتر فرزین حلب چی، گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی در اردیبهشت 98، برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی معاونت دانشجویی فرهنگی، دکتر حلب چی، ضمن تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر، در خصوص بعضی از رویدادهای مهم حوزه دانشجویی دانشگاه در ماه گذشته اشاره ای داشت که در زیر می خوانید:

 

ماه بــرکت زِ آسمــان می‌آیـــد                      صوت خوش قرآن و اذان می‌آید

تبریک به مؤمنینِ عاشق پیشه                       تبریک، بــهار رمضـــان می‌آید

با تقدیم سلام و ارادت حضور دانشجویان عزیز دانشگاه، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در این ماه پرفیض و نیز گرامی­داشت سالروز آزادسازی خرمشهر عزیز، طبق روال معمول به برخی از رویدادهای مهم حوزه دانشجویی فرهنگی دانشگاه در ماه گذشته اشاره‌ای خواهم داشت.

پویش دانشگاهی بهار همدلی برای کمک اقشار دانشگاهی به هموطنان سیل­ زده

 
از نخستین روزهای وقوع حادثه ناگوار سیل در کشور، دانشگاه ما بلافاصله فعالیت خود را برای امداد و کمک‌رسانی آغاز کرد.

در فاز نخست، تقدیم یک روز حقوق تعداد نسبتاً زیادی از اعضای هیات علمی و کارکنان شریف دانشگاه، اعلام آمادگی دانشگاه در کمک به سیل‌زدگان به‌عنوان معین استان خوزستان، ارسال دو کامیون دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش تقریبی چهارصد میلیون تومان، حضور تشکل‌های دانشجویی و بسیج جامعه پزشکی در مناطق آسیب‌دیده و کمک به هم‌میهنان، اعزام نیروهای تخصصی و فوق تخصصی به مناطق نیازمند و جمع‌آوری کمک‌های مردمی و دانشجویی توسط تشکل‌ها و کانون‌های فرهنگی دانشگاه از مجموعه کارهایی بود که در مواجهه با موج اول و دوم بحران یعنی امداد و نجات و اسکان موقت انجام پذیرفت.

با عبور از این مراحل، دانشگاه علوم پزشکی تهران در فاز دوم با پیوستن به «پویش ملی بهار همدلی» تلاش خواهد کرد که کار ساخت مساکن تخریب‌شده سیل­ زدگان با مشارکت بیشتر جامعه دانشگاهی و دانشجویی هر چه سریع‌تر آغاز و به انجام برسد.

پویش ملی دانشگاهیان کشور «پویش ملی بهار همدلی» بازسازی خانه‌های مسکونی تخریب‌شده در مناطق سیل‌زده کشور؛ یک حرکت ملی است و می‌تواند با توجه به عمق واقعه و خسارات بی‌شمار واردشده به حرکتی فراگیر جهت کمک‌رسانی به سیل‌زدگان کشور تبدیل شود.

در این راستا حساب کمک‌های مردمی دانشگاه برای جذب کمک‌های مالی دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه اعلام گردیده است.

تعداد زیادی از نهادهای دانشجویی نیز از جمله کانون­ های فرهنگی، تشکل­ های اسلامی، انجمن­ های علمی و .... با پیوستن به این پویش فرهنگی اجتماعی خیرخواهانه به عنوان پیشگام و پرچمدار، تلاش خود را برای سازماندهی جلب کمک­ های دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه آغاز نموده­ اند. ضمن آرزوی توفیق برای این عزیزان، امید است تمامی اعضای خانواده بزرگ دانشگاه در این امر خیر سهیم شده و نقشی مهم در تسکین آلام هموطنان آسیب­ دیده در این مصیبت ایفا نمایند.

هفته خوابگاه­های دانشجویی؛ به امید خوابگاه­هایی مطلوب­ تر و بانشاط­ تر

 
همه ساله در اردیبهشت ماه به منظور توجه و تمرکز بیشتر به مسایل خوابگاه ها و دانشجویان ساکن آنها و جلب مشارکت حداکثری دانشجویان در تسهیل امور و ارتقای کیفیت زندگی دانشجویی، هفته­ ای با عنوان 'هفته خوابگاه­های دانشجویی' و روزهای آن توسط معاونت دانشجویی فرهنگی وزارت متبوع نامگذاری و برنامه های متعددی برای آن در نظر گرفته می شود.
هفته خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در سال 1398 از روز 21 تا 27 اردیبهشت ماه ادامه داشت.

زندگی خوابگاهی علیرغم سختی­ها و ناملایماتی که به همراه دارد (که قسمتی از آنها مربوط به محدودیت امکانات و فضا و قسمت مهم دیگر در ارتباط با لزوم پذیرش و تعامل با سلایق، علایق و پس ­زمینه­ های فرهنگی متفاوت است)، عملا اولین فرصت برای تجربه زندگی اجتماعی و کار تیمی برای دانشجویان و امکانی برای برقراری دوستی­ های ماندگار و مادام ­العمر است. 

ضمن تبریک هفته خوابگاه های دانشجویی به تمام دانشجویان ساکن در خوابگاه امید دارم با مشارکت و همراهی دانشجویان و بخصوص پیگیری­ های شورای صنفی دانشجویان، شاهد خوابگاه­ هایی بانشاط و درخور نام دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران باشیم.
معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه تمامی تلاش خود را برای ارتقاء وضعیت رفاهی و فرهنگی دانشجویان گرامی دانشگاه که به ­حق از برترین و نخبه­ ترین جوانان این مرز و بوم هستند، به کار خواهد بست و امید است با تکمیل پروژه­ های عمرانی جاری در خوابگاه­ ها، سال آینده در هفته خوابگاه ­ها حداقل بخشی از مشکلات فعلی با افتتاح خوابگاه­ های نوساز و استاندارد مرتفع شده باشد. همچنین این معاونت برای گرامی­داشت این هفته برنامه­ های متنوعی را در نظر گرفته بود که متاسفانه تعدادی از آنها با توجه به محدودیت شدید منابع تحقق نیافت. به­ هر حال برنامه­ هایی در حد توان مجموعه برگزار شد که از آن جمله می­ توان به مفروش کردن تعدادی از اتاق­های خوابگاه­ های دانشجویی، اجرای برنامه­ ها و کارگاه ­های آموزشی مرکز مشاوره و راهنمایی دانشجویان و برگزاری مسابقات ورزشی ‌از جمله مسابقه دوستانه فوتسال میان دانشجویان خوابگاهی و اساتید دانشگاه و مسؤولین حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی و مسابقات ورزشی دیگر درون خوابگاهی اشاره کرد.

انتخابات شورای صنفی؛ فرصتی مغتنم برای تعامل دانشجویان و دست‌اندرکاران حوزه دانشجویی فرهنگی

 

تشکیل و تقویت شوراهای صنفی در سطح دانشگاه از جمله اقداماتی است که باید سرلوحه فعالیت‌های حوزه دانشجویی قرار بگیرد. به نظر من، همراهی و همکاری دانشجویان (به‌عنوان مشتریان اصلی خدمات حوزه دانشجویی) در تمامی امور صنفی مربوط به خودشان باید به‌عنوان فرصت و نه تهدید برای هر دو طرف گیرنده و ارائه دهنده خدمت تلقی شود. متأسفانه تصور می‌کنم سابقه و تاریخچه ذهنی مناسبی در این خصوص در میان دانشجویان وجود ندارد و شاید رویکرد نامناسب معاونت دانشجویی در واگذاری امور و مشارکت دادن این شورا در تصمیم‌سازی‌های مرتبط باعث شده که احساس تأثیرگذاری در محیط دانشگاه در دانشجویان بوجود نیامده و بر این اساس علیرغم اطلاع‌رسانی اولیه، استقبال مناسبی از سوی دانشجویان برای نامزدی عضویت در شوراها صورت نگرفته است. فکر می‌کنم لازم است با اتخاذ رویکرد صحیح و مشارکت دادن بیشتر این شورا در مدیریت امور صنفی دانشجویان، احساس مطلوبی نسبت به شورای صنفی در دانشجویان دانشگاه ایجاد شود و این تعامل سازنده و رابطه برد – برد در این فعالیت شکل بگیرد. انتخابات دوازدهمین دوره شورای صنفی دانشجویان دانشگاه به امید خدا در روز سه­ شنبه هفتم خرداد ماه برگزار خواهد شد. در اینجا از تمامی دانشجویان عزیز دانشگاه تقاضا می­ کنم با حضور در انتخابات شورا و انتخاب دانشجویانی دلسوز و توانمند در جهت حل مشکلات صنفی دانشجویی گام بردارند. 

پایان مهلت ارسال آثار به دهمین جشنواره فرهنگی بین­ المللی سیمرغ
 

با پایان مهلت ارسال آثار دانشجویان به دهمین جشنواره بین­ المللی سیمرغ، نهایتاً پرونده دانشگاه با ثبت 1045 اثر (دانشجویان با 509 اثر، کارکنان با 456 اثر و اعضای هیأت علمی با 80 اثر) در ۵ بخش تئاتر، فیلم، موسیقی، ادبی و هنرهای تجسمی بسته شد. امسال با رشد کمی آثار دانشجویی به نسبت سال گذشته مواجه بودیم و شنیده­ ها و گزارش ­های سفیران دانشجویی و نیز کارشناسان حوزه دانشجویی فرهنگی دانشگاه حاکی از رشد کیفی چشمگیر در آثار هستند. ضمن تشکر از دانشجویان صاحب اثر و با آرزوی موفقیت بیشتر دانشجویان در جشنواره دهم، در اینجا لازم می­ دانم از تلاش­های بی­ شائبه و دلسوزانه دبیر محترم کانون­های فرهنگی و سفیران دانشجویی بخش­های مختلف جشنواره که نقش بسزا و الهام­ بخشی در اطلاع­ رسانی، استعدادیابی، جمع­ آوری آثار و برگزاری دوره­ های توانمندسازی دانشجویان داشتند، به­ صورت ویژه قدردانی نمایم. امید است شاهد رشد روزافزون فعالیت­ های هنری و ادبی دانشجویان دانشگاه باشیم که به نظر من یکی از وجوه رشد چندبعدی دانشجویان نخبه و مستعد دانشگاه است.       

در ماه اخیر فعالیت‌های دیگری نیز در حوزه دانشجویی صورت پذیرفت که از جمله می‌توان به بازدید رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها از مجتمع کوی دانشگاه علوم پزشکی تهران و گفتگوی صمیمانه با دانشجویان دانشگاه، برگزاری بخش دانشجویی نشست منطقه­ ای مجمع جهانی سلامت، برگزاری جلسه شورای نظارت بر انجمن­های علمی، برگزاری مسابقات فوتسال دانشجویی جام رمضان و ...... اشاره کرد.

           

                                                                                والسلام

                                                                         2 خرداد ماه 1398

 

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#