کد خبر: ٩٣٨٧٦/ ٠٩:٣٧ - چهارشنبه ٨ آبان ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 222
چاپ
ارسال به دوست
ستاد مرکزی روابط عمومی
حلول ماه ربيع الاول، ماه نزول بركات الهي مبارك باد
رسول گرامي اسلام(ص) فرمود: هركس بشارت ماه ربيع الاول را به من بدهد، من هم بشارت بهشت را به او مي دهم.

ماه "ربيع الاول" همانگونه كه از نامش پيداست بهار ماه ها است و آثار رحمت خداوند در آن پيدا است. در اين ماه ذخاير بركات خداوند و نورهاى زيبايى او بر زمين فرود آمده است. زيرا ميلاد رسول خدا(ص) در اين ماه است و مى توان ادعا كرد از اول آفرينش زمين رحمتى مانند آن به خود نديده است.
ماه ربيع الاول سومين ماه از ماههاي قمري و از ماه هاي فرخنده براي شيعيان است. در اين ماه بركات خداوند بر زمين فرود مي آيد و انوار جمال الهى بر زمين و زمينيان مى‏تابد. وَ مِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ ...؛ از مردم كسي هست كه جان خويش را در راه رضايت خداوند مي فروشد.(بقره/ 207)
اين آيه نوراني در شب اوّل ربيع الاول در شأن اميرالمؤمنين علي(ع) نازل شد. آن شب پيامبر(ص) از شر كفّار از مكه به مدينه هجرت كردند و امام علي(ع) اين قهرمان هميشه تاريخ با نثار جان خويش در بستر رسول الله(ص) خوابيدند. آري، آن شب ليلة المبيت بود...
ماهي كه در آن حوادث تاريخي مهمي اتفاق افتاده است كه از آن جمله، حادثه مهم و تاريخي ليلة المبيت، هجرت حضرت محمد(ص) از مكه به مدينه، ولادت پيامبر اكرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)، ازدواج حضرت محمد(ص) با حضرت خديجه (س)، آغاز امامت امام مهدي (عج) و هلاكت يزيد بن معاويه از جمله حوادث فرخنده اين ماه است. همچنين غزوه بني نضير در سال چهارم هجري، صلح امام حسن مجتبي(ع) با معاويه در سال 41 قمري، شهادت حضرت امام حسن عسگري عليه السلام در سال 260 قمري، واقعه احراق مكه در هنگام جنگ يزيد با عبدالله بن زبير در سال 64 قمري، حادثه صاحب زنج و قتل 300 هزار نفر از مردم بصره به دست موفق عباسي در سال 258 از ديگر حوادث مهم ماه ربيع الاول است.
از آداب اين ماه است:
-
مستحب است، به شكرانه هجرت موفّقيت آميز رسول خدا(ص) اين روز را روزه بگيرند و صدقه و انفاق و احسان نمايند.( اقبال، صفحه 592)
-
دعا، در زمان ديدن هلال خواندن دعاى هلال وارد شده است و اقلش آن است كه سه مرتبه بگويد اللّهُ اَكْبَر و سه مرتبه لا إلهَ الَّا الْلّه و سپس بگويد: اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى أذْهَبَ شَهْرَ كَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ كَذا. بهترين دعاى زمان رؤيت هلال دعاى 43 «صحيفه سجاديه» است.
ـ قرآن خواندن هفت مرتبه سوره «حمد».
ـ روزه از امورى كه بر آن تأكيد شده، سه روز روزه گرفتن در هر ماه است. مرحوم «علامه مجلسى در «زادالمعاد» مى گويد: مطابق مشهور، اين سه روز، پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه است.
-
نماز، شب اول ماه: دو ركعت نماز بجا آورد، به اين نحو كه: در هر ركعت پس از سوره «حمد» سوره «انعام» را بخواند سپس از خداوند متعال بخواهد كه او را از هر ترسى و هر دردى ايمن گرداند.
 

گردآوري و تنظيم: محبوبه بهلولي


انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#