کد خبر: ٩٣٩٦٠/ ٠٩:٤٢ - يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨/ تعداد بازدید: 84
چاپ
ارسال به دوست
دانشکده پيراپزشكي
دفاع از پایان نامه سحر خناری نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات سلامت دانشکده پیراپزشکی با حضور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه
خناری نژاد از پایان‌نامه خود با عنوان طراحی، ایجاد و ارزیابی سیستم تصمیم‌یار برای تشخیص و پیگیری دارویی بیماران مولتیپل اسکلروزیس دفاع کرد.

گالری عکس
به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی: سحر خناری نژاد دانشجوی کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات سلامت این دانشکده از پایان‌نامه خود با عنوان طراحی، ایجاد و ارزیابی سیستم تصمیم‌یار برای تشخیص و پیگیری دارویی بیماران مولتیپل اسکلروزیس دفاع کرد.
بیماری‌ام اس، شایع‌ترین اختلالات نورولوژیکی در بزرگ‌سالان جوان است. ازآنجایی‌که علت این بیماری نامشخص است و هیچ فاکتور قطعی و اقدام تشخیصی خاصی در تشخیص این بیماری تاکنون وجود ندارد. لذا تشخیص نامناسب و اشتباه در این بیماران بسیار رایج است. به همین دلیل انتظار می‌رود که با پیشرفت‌های تکنولوژی و هوش مصنوعی، سیستم‌های خبره در دسترس قرار بگیرد تا بتواند به پزشکان در تشخیص صحیح این بیماری و پیگیری دارویی بیماران ام اس کمک‌کننده باشند. علت انتخاب این موضوع، کمک به پزشکان در تشخیص صحیح و به‌موقع، کمک به بیماران در پیگیری مصرف دارویشان است. همچنین این موضوع با نظر مرکز تحقیقات ام. اس برگزیده شد.
90 عنصر اطلاعاتی در طراحی سیستم تصمیم‌یار تشخیص و پیگیری دارویی بیماران ام اس استخراج شد که شامل اطلاعات دموگرافیک و تاریخچه‌ای بیمار، اطلاعات مربوط به علائم و نشانه‌ها، اطلاعات نوع بیماری‌ام اس، اطلاعات رادیوگرافی و نتایج آن، اطلاعات تست‌های آزمایشگاهی و تست‌های آنتی‌بادی، اطلاعات مربوط به درمان و داروهای مصرفی است. سیستم موردنظر در 5 صفحه طراحی‌شده است که شامل پروفایل پزشک، پروفایل بیمار، خلاصه پرونده، گزارشات و درباره ما است؛ که هر یک از آن‌ها برحسب نیاز برای تشخیص پیگیری بیماران شامل زیرمجموعه‌های متناسب باهدف هر قسمت است.
دکتر مرجان قاضی سعیدی و دکتر عبدالرضا ناصر مقدسی اساتید راهنما و دکتر ناهید رمضان قربانی و دکتر نیلوفر محمد زاده اساتید مشاور این پژوهش بودند. دکتر شراره رستم نیاکان و دکتر محمدعلی صحرائیان داوری آن را بر عهده داشتند.
عکس و خبر: الهام حق شناس


انتهای پیام / *
کلید واژه ها
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#