کد خبر: ٧٩٧٩٥/ ٠٩:٤٢ - شنبه ١٧ شهريور ١٣٩٧/ تعداد بازدید: 3090
چاپ
ارسال به دوست
گروه خبری RSS, غدد و متابولیسم, قلب و عروق
بي خبري 6.5 ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بالا
معاون تحقيقات وزير بهداشت از بي خبري 6.5 ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بالا خبر داد و گفت: اين ميزان ناآگاهي مي تواند كشور را با تشديد بحران مرگ زودرس نيمي از ايرانيان مواجه كند.

بي خبري 6.5 ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بالا معاون تحقيقات وزير بهداشت از بي خبري 6.5 ميليون ايراني از ابتلا به فشار خون بالا خبر داد و گفت: اين ميزان ناآگاهي مي تواند كشور را با تشديد بحران مرگ زودرس نيمي از ايرانيان مواجه كند.
به گزارش گروه اجتماعي خبرگزاري فارس، رضا ملك زاده معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت گفت: مطالعه «شيوع، آگاهي و عوامل  خطر فشار خون بالا» كه بر روي 50 هزار زن و مرد 40 تا 75 سال شركت كننده در مطالعه بزرگ كوهورت گلستان  انجام شده نشان داد كه 21  هزار و 350  نفر (42 درصد) از افراد مورد بررسي، داراي فشار خون بالا هستند كه در بين مبتلايان، تنها  46 درصد از بيماري خود آگاهند و بيش از نيمي از آنها  از ابتلا به اين بيماري بسيار پرخطر بي خبرند.


وي افزود: همچنين در يك مطالعه  ملي ، ميزان آگاهي مبتلايان به فشار خون بالا، 34 درصد برآورد شده و مطالعه ديگري  در سطح تهران ، شمار مبتلايان آگاه از ابتلا به بيماري را 50 درصد و مطالعه اي در اصفهان، 43 درصد اعلام كرده است.

كاهش 25 درصدي سكته هاي قلبي و مغزي در ايران با كنترل فشار خون بالا

ملك زاده دو علت مهم را براي اين بي خبري بسيار پرخطر نام مي برد: بي توجهي جامعه پزشكي و جدي گرفته نشدن فشار خون بالا  توسط  مردم ؛ كه اگر اين دو عامل بر طرف شود،  شاهد كاهش  25 درصدي  مرگ هاي ناشي از سكته هاي قلبي و مغزي در ايران خواهيم بود.
وي افزود: ثبت ميزان قابل توجهي مرگ و  ناتواني  منتسب به فشار خون بالا در بسياري از مطالعات ملي تاييد شده است ؛ چنانچه  به گفته  ملك زاده، مجري مطالعه بزرگ كوهورت گلستان، نتايج بررسي اين مطالعه 50 هزار نفره نشان داده است كه 50 درصد مرگ و ميرها،  ناشي از حوادث قلبي عروقي بوده و در اين بين، 33 درصد مرگ و ميرهاي قلبي عروقي به علت فشار خون بالا است.

مرگ سالانه 33 هزار ايراني زير 55 سال به دليل سكته هاي قلبي و مغزي
حقيقت تلخ ديگري كه معاون تحقيقات وزير بهداشت بدان اشاره دارد مرگ سالانه 33 هزار  ايراني زير 55 سال به دليل سكته هاي قلبي و مغزي عمدتا  ناشي از فشار خون بالاست.
رييس پژوهشكده بيماري هاي گوارش و كبد علوم پزشكي تهران گفت: به اين آمار تاسف بار، بايد سالهاي از دست رفته عمر ايراني ها به دليل ناتواني هاي ناشي از فشار خون بالا را نيز افزود كه هم اكنون به دو ميليون سال رسيده  و 62 درصد نسبت به 25  سال گذشته افزايش يافته و عدد بسيار قابل توجهي است.

بيماران از پزشك خود بخواهند فشار خونشان حتما كنترل شود
معاون تحقيقات وزير بهداشت، رهايي از بحران «افزايش بار فشار خون بالا در ايران»  را نيازمند تنها دو گام ساده و عملي دانست: همه بيماران، به هر دليلي كه به مطب ها مراجعه مي كنند، از پزشك خود بخواهند كه فشار خونشان را كنترل كند و متقابلا، همه پزشكان نيز خود را ملزم بدانند  فشار خون تمام بيماران را فارغ از هر علتي كه مراجعه كرده اند، اندازه گيري كنند تا اين عامل خطر بيماري هاي مرگبار در كشور ما  تا حدود زيادي كنترل شود.

نقش مهم مطب ها در پيشگيري از مرگ زودرس با كنترل فشار خون تمام بيماران فارغ از هر بيماري
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشكي تهران، نقش پزشكان در مطب ها را در پيشگيري از مرگ زودرس ايرانيان بسيار مهم و موثر دانست و يادآور شد: پزشكان در هر تخصصي ، ابتدا، يك پزشك عمومي هستند و توصيه مي شود سيستمي در مطب ايجاد كنند و فشار خون تمام بيماران بزرگسال مراجعه كننده را بدون استثنا اندازه گيري كنند؛ چرا كه   كنترل فشار خون به عنوان بيماري كه عمر انسان را كوتاه مي كند، از هر بيماري ديگري مهمتر است ؛ اين كار را يك پرستار و حتي منشي مطب هم مي تواند انجام دهد و چنين اقدام ساده اي نتايج بسيار مهمي براي نظام سلامت كشور در پيشگيري از مرگهاي زودرس كه نصف جمعيت ايران را گرفتار كرده است، خواهد داشت. علاوه بر همت پزشكان، مردم نيز بايد اندازه گيري فشار خون در مطبها را يك امر لازم بدانند و آن را حتي اگر مبتلا نيستند، از پزشك خود درخواست كنند.

اندازه گيري فشار خون، از چه سني و در چه فواصلي ضروري است
معاون تحقيقات وزير بهداشت با هشدار نسبت به اين كه نيمي از جمعيت ايران با رسيدن به سن 55  سالگي مبتلا به فشار خون بالا مي شوند تاكيد كرد: همه افراد بايد از سن  35 سالگي فشار خون خود را چك كنند . اندازه گيري فشار خون بايد اساسا هر ماه يا دست كم هر دو - سه ماه انجام شود و در اين بين ، افراد مشكوك به فشار خون بالا  در اولين فرصت به پزشك مراجعه كرده و تحت درمان قرار گيرند.

لزوم همراهي پزشكان با گايدلاين جديد فشار خون براي پيشگيري از مرگهاي زودرس
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشكي تهران ، فشار خون را يك بيماري خاموش و بي علامت و به همين دليل خطرناك تا حد مرگبار و در عين حال ، بي حالي  و خستگي عمومي و نيز سردرد  را  دو نشانه شايع و مهم خطر فشار خون بالا دانست و مردم را به اين نكته توجه داد كه بر اساس گايدلاين جديد جهاني، فشار خون طبيعي، سيستوليك زير 120 ميلي متر جيوه و دياستوليك زير 80 ميلي متر جيوه ، فشار  خون افزايش يافته، سيستوليك بين 120 تا 129  ميلي متر جيوه و دياستوليك  80 ميلي متر جيوه است. پرفشاري خون مرحله يك، سيستوليك 130 تا 139 ميلي متر جيوه يا دياستوليك 80 تا 90 ميلي متر جيوه و پرفشاري خون مرحله دو و خطرناك معادل يا بالاتر از 140 ميلي متر جيوه و دياستوليك معادل يا بالاتر از 90 ميلي متر جيوه است.
وي تاكيد كرد: در افراد داراي سابقه بيماري هاي قلبي عروقي و فشار خون 130 ميلي متر جيوه ، درمان دارويي پيشگيرانه توصيه مي شود. در افراد فاقد سابقه بيماري هاي قلبي عروقي، اما داراي خطر 10 درصدي بروز اين بيماري ها تا 10 سال آينده كه فشار خون سيستوليك معادل يا بالاتر از 130 ميلي متر جيوه دارند، درمان دارويي به عنوان پيشگيري اوليه توصيه مي شود.
ملك زاده خاطرنشان كرد: تعريف جديد فشار خون در گايدلاين جهاني ، اهداف مهمي را براي پيشگيري اوليه و ثانويه فشار خون بالا از جمله مرگ و ناتواني زودرس مد نظر قرار داده كه بسيار بهتر است پزشكان با استانداردهاي اين تعريف، فشار خون را كنترل و مردم نيز با آن همراهي كنند.

همه خانواده ها حتما دستگاه فشارسنج در خانه داشته باشند
وي، فشار خون را يك بيماري صد در صد قابل درمان دانست كه در عين حال اگر معالجه نشود ممكن است به طور ناگهاني عاقبتي مرگبار و يا بسيار ناتوان كننده براي فرد مبتلا رقم زند.
معاون تحقيقات وزير بهداشت گفت: يكي از راه هاي ساده كنترل فشار خون، استفاده از دستگاه هاي فشارسنج  در منزل است. ضروري است كه همه خانواده ها اين دستگاه را داشته باشند و فشار خون افراد بويژه كساني كه در معرض خطر هستند،  به طور مرتب چك شده و در صورت  داشتن فشار خون بالا به پزشك مراجعه شود.
نويسنده همكار در مطالعه جهاني بار بيماري فشار خون درباره علت كنترل نشدن يا درمان ناقص فشار خون بالا در افراد مطلع از بيماري نيز گفت: يكي از مشكلات موجود در درمان فشار خون، انجام ندادن هيچ گونه اقدامي براي درمان، علي رغم آگاهي از ابتلاست.  مشكل ديگر، نقص در روند درمان است؛ به طوري كه داروها به درستي و كامل مصرف نمي شوند. به عنوان مثال، هر قرص 8 ساعت در خون فرد باقي مي ماند و ممكن است بنا  به تشخيص پزشك معالج نياز به  تجديد قرص باشد اما بيمار اين دستور را رعايت نكرده باشد.  
به گفته وي،  احتمال ابتلا به فشار خون بالا با افزايش سن، بيشتر مي شود و به همين دليل ممكن است افراد مبتلا در سنين بالا نياز به قرصهاي بيشتري داشته باشند يا قرصهاي خود را با دستور پزشك، براي كنترل بهتر فشار خون تغيير دهند. اما آنچه بسيار مهم است تكميل روند درمان و اطمينان از تحت كنترل بودن فشار خون است.
ملك زاده «درمان كامل»  فشار خون را به اندازه شروع درمان و كنترل آن، ضروري دانست و گفت: عدم درمان كامل فشار خون در جمعيت بالايي از افراد آگاه از ابتلا، درحاليست كه هم اكنون داروهاي درمان فشار خون با كيفيت بسيار مناسب و ارزان در كشور توليد مي شوند و در دسترس هستند.

عوامل خطر ابتلا به فشار خون بالا
رييس پژوهشكده بيماري هاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران عوامل متعددي را در ابتلاي فرد به بيماري فشار خون موثر دانست كه از آن جمله  مصرف بالاي نمك، بي تحركي يا عدم تحرك كافي، اضافه وزن و چاقي، چربي خون بالا، مصرف الكل، رژيم غذايي ، منطقه محل سكونت ، سبك زندگي، ژنتيك، آلودگي هوا ، استرس  و فشارهاي ناشي از آن و حتي برخي عوامل موثر در فرايند رشد جنين و دوران كودكي هستند.

مصرف نمك 12 درصد ايرانيان در محدوده سالم است
به گفته معاون تحقيقات وزير بهداشت اما، در اين ميان  افزايش شمار مبتلايان فشار خون در ايران بيش از همه متوجه چند عامل مهمتر است كه از آن جمله مصرف زياد نمك  و چاقي است. مصرف روزانه نمك در ايران بيش از دو برابر استاندارد جهاني است به طوري كه در دنيا 5 گرم و در ايران 11 گرم است. همچنين مصرف نمك  در بين زنان ايراني حدود سه برابر  مردان است. بر پايه نتايج مطالعه بر روي جمعيت ايران در سال 95، مصرف نمك تنها در 12 درصد مردم ،  محدوده سالم را  رعايت كرده است.

29 ميليون ايراني چاق و داراي اضافه وزن در برابر تهديد فشار خون بالا
فوق تخصص بيماري هاي گوارش و كبد ، افزايش چاقي و بي تحركي در ايران را به عنوان عامل مهم فشار خون بالا، يك نگراني جدي دانست و گفت: درحاليكه 80 درصد ايراني ها تحرك بدني كافي ندارند شمار افراد چاق و داراي اضافه وزن در ايران به 29 ميليون نفر رسيده است كه اين نيز هشدار جدي براي افزايش شمار مبتلايان به فشار خون است.

به گفته ملك زاده،  پرفشاري خون  احتمال ابتلا به كم كاري كليه را به طور متوسط تا بيش از 50  درصد افزايش مي دهد و هرچه متوسط فشارخون و وزن فرد مبتلا با سرعت بيشتري افزايش پيدا كند، خطر كم كاري كليه ها نيز بيشتر مي شود؛ بنابراين اگر افراد، قادر به كاهش فشارخون و وزن خود نيستند ، دست كم مي توانند مانع افزايش فشار خون و وزن شده و از خطر كم كاري كليوي بكاهند.

منبع: دکتر رضا ملک زاده؛ رييس پژوهشكده بيماري هاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران

انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد