کد خبر: ٦٤٣٠٣/ ٢٢:٥٧ - پنج شنبه ٤ آذر ١٣٩٥/ تعداد بازدید: 2402
چاپ
ارسال به دوست
روابط عمومی حوزه ریاست, ستاد مرکزی روابط عمومی, گروه خبری RSS
با حضور رییس دانشگاه
نخستین مانور عملیاتی پاسخ به حوادث در دانشگاه علوم پزشکی تهران به انجام رسید
با هدف کسب آمادگی در شرایط بحران و با حضور دکتر جعفریان در کسوت رییس ستاد بحران، مانور عملیاتی پاسخ به حوادث در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

گالری عکس1
گالری عکس2
در نخستین مانور مدیریت بحران دانشگاه که روز پنج شنبه 4 آذر 95 برگزار شد، دکتر جعفریان رییس دانشگاه هدف از انجام این مانور را آمادگی در شرایط بحران و حل مشکلات مربوط به آن دانست.
وی با بیان این که باید برای روبرو شدن با حوادث غیرمترقبه آمادگی داشته باشیم، گفت: حوادث در سطوح مختلف از انفجار یک کپسول گاز در خانه تا وقوع زلزله ای مهیب، ممکن است پیش آیند.
رییس ستاد بحران افزود: گاهی اوقات نیز ممکن است بحران های مختلف در مکان های دیگر و حتی خارج از کشور رخ دهند ولی مربوط به هموطنانمان باشد. مانند حادثه بمب گزاری سامرا که بر اثر آن تعداد زیادی از مجروحان به ایران منتقل شده و تحت درمان قرار گرفتند.  
وی با اشاره به ساختارهای مربوط به مدیریت بحران در دانشگاه گفت: در معاونت درمان، واحدی به نام مدیریت بحران وجود دارد. تشکیلاتی نیز به نام فرماندهی بحران دانشگاه در ستاد مرکزی دانشگاه ایجاد شده است که فعالیت های خوبی را در این زمینه انجام می دهد و متشکل از کمیته هایی است که برای مدیریت بحران وظایفی را به عهده دارند.
دکتر جعفریان با تشریح چگونگی انجام مانور مدیریت بحران دانشگاه گفت: در این مانور که با همراهی هلال احمر تهران به انجام رسید، یک بیمارستان شبه صحرایی در محوطه بیمارستان امام خمینی (ره) ایجاد شد تا بدون ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره این بیمارستان، بتوانیم مانور را مدیریت کنیم.
وی افزود: در سوله بحران که در بیمارستان امام خمینی (ره) مستقر است، شرایطی ایجاد شده تا همه هماهنگی هایی که برای چنین موقعیتی باید وجود داشته باشد، در آنجا فراهم باشد. در واقع، همکاران بیمارستان های شریعتی و امام خمینی (ره) در دو گروه در آنجا حاضر هستند.
دکتر جعفریان با اشاره به فعالیت ستاد فرماندهی بحران دانشگاه در ستاد مرکزی دانشگاه گفت: امروز به اتفاق اعضای این ستاد، در اینجا حاضر شدیم. مسئولین کمیته ها نیز در این جلسه بودند و توانستیم عملکرد خود را بررسی کنیم. این بررسی و بازبینی در سطوح مختلفی اتفاق افتاد. اینکه آیا ارتباطات در مواقع بحران به درستی برقرار می شود یا خیر. کدام افراد باید با یکدیگر در ارتباط باشند و تبادل اطلاعات کنند. اینکه در چنین شرایطی نیازها چگونه تامین می شوند و یا حمایتی که سایر مراکز از مرکز پذیرش مجروحین به عمل می آورند، چگونه باشد.
وی با بیان این که در مانور امروز، مدل نسبتاً ساده ای از مواجهه با بحران اجرا شد گفت: در این مانور، عمده ارتباطات، اتصالات و تسهیلات فراهم بود و فرض را بر این قرار دادیم که ساختمان خود بیمارستان امام خمینی (ره) آسیبی ندیده است. بنابراین ساختارهای مورد نیاز در این مانور وجود داشت، در عین حال باید شرایط سخت تری را در نظر بگیریم که خود بیمارستان آسیب دیده باشد.
رییس دانشگاه افزود: در این بحران شرایطی ایجاد شده بود که بدون ارتباط تلفنی و تنها از طریق بیسیم با محل حادثه و بیمارستان برقراری ارتباط  داشتیم و مشکلاتی را در این مورد تجربه کردیم.  
وی انجام این مانور را در شناخت نقاط ضعف مربوط به مدیریت بحران، سودمند ارزیابی کرد و افزود: از آنجایی که بخش فیزیکی این مانور توسط بیمارنماها، پرستاران و گروه پزشکی در سوله بحران بیمارستان امام خمینی (ره) در حال اجرا بود، توانستیم عملکرد خود را در چنین موقعیتی بررسی کنیم. در واقع با انجام این مانور که بخش دورمیزی آن در سالن اجلاس ستاد مرکزی دانشگاه و بخش فیزیکی آن در بیمارستان اجرا شد، برای رویارویی با شرایط واقعی بحران آمادگی کسب کردیم.  
رییس ستاد بحران افزود: در هفته آتی جلسه ای با حضور دست اندرکاران مانور برگزار خواهد شد. در این جلسه با دریافت بازخوردهای مانور، به یک جمع بندی می رسیم و نقاط ضعف را برای آمادگی هرچه بهتر در شرایط بحران مشخص خواهیم کرد.
توضیح این که ستاد فرماندهی بحران این مانور از ساعت 8 صبح در سالن اجلاس ستاد مرکزی دانشگاه کار خود را آغاز و تا حوالی ظهر به کار خود ادامه داد.
در این مانور که با حضور اعضای ستاد فرماندهی بحران و کمیته های بحران برگزار شد، دکتر جعفریان رییس دانشگاه به عنوان رییس ستاد بحران، دکتر علیپور معاون درمان به عنوان جانشین اول و دکتر جلیلی معاون آموزشی به عنوان جانشین دوم رییس ستاد بحران فعالیت داشتند.
خبرنگار: زهرا صادقی
عکاس: جمشید ربیعی و مهدی کیهان

تمرین عملیاتی پاسخ به حوادث در دانشگاه علوم پزشکی تهران 
انتهای پیام / *
اخبار مرتبط
نظرات کاربران
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
سامانه نظرسنجی و افکار سنجی
اقدام روابط عمومی در انتشار تاریخ شفاهی دانشگاه در قالب مصاحبه های هفتگی با اساتید ، در سایت دانشگاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

خیلی خوب
خوب
متوسط
بد
خیلی بد

#